Ana sayfa / KOSGEB / KOSGEB Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Devlet tarafından girişimciler ve KOBİ’lerin desteklenmesi amacıyla oluşturulan projelere baktığımız zaman, sadece KOSGEB tarafından 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi verildiğini görmekteyiz. Projesini hazırlayan ve KOSGEB’e başvuru yapan girişimcilerin ilk etapta alabilecekleri 50 bin TL’lik hibe programında, KOSGEB tarafından özel bir protokol de hazırlanmış durumdadır. Buna göre, kişilerin aldıkları hibelerden ayrı olarak işletme giderlerinin karşılanması, işçi giderlerinin ödenmesi ve bunun gibi masraflarda kullanılmak üzere, 50 bin TL’ye kadar faizsiz krediler de sunulmaktadır. Hazırlanan bu program için ise, KOSGEB ile hem kamu hem de özel bankalar arasında sözleşme yapılmış durumdadır. Kişiler KOSGEB anlaşmalı bankalar ile görüşme sağlayarak, faizsiz kredilerden faydalanabilirler.

KOSGEB Anlaşmalı Bankalar Hangileridir?

KOSGEB anlaşmalı bankalar için 2017 yılında açıklanan liste şu şekildedir.

 • Akbank
 • Denizbank
 • Halkbankası
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası

KOSGEB tarafından onaylanan 50 bin TL değerindeki faizsiz kredilerin alınabilmesi amacıyla, yukarıdaki bankalara başvuru yapılması gerekmektedir. Kişilerin bankalardan alacakları kredi desteklerinde, faizler doğrudan KOSGEB aracılığı ile ödenecektir. Kişilerin sadece ana paraları ve diğer kesintileri bankaya ödemesi yeterli olacaktır. Ayrıca, KOSGEB anlaşmalı bankalar ilk yıl sizlerden herhangi bir ödeme yapmanızı da istememektedir. Ödemelerinizi ikinci yıldan itibaren toplamda 36 ay vade ile ve üçer aylık taksitler ile yapabileceksiniz.

KOSGEB anlaşmalı bankalar
KOSGEB anlaşmalı bankalar

İş Bankası KOSGEB Kredisi Şartları

KOSGEB anlaşmalı bankalar arasında bulunan Türkiye İş Bankası, KOBİ’lere yönelik 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Başvuruların yapılacağı şubelerde, kişilerin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları ve en güncel KOBİ beyannamesi bulunan kişiler arasından başvurular seçilecek ve değerlendirilecektir. KOSGEB’in oluşturduğu sıfır faizli kredi ile ilgili siteden yapılacak başvurular sonrasında, kurum tarafından kişilere özel bir kod verilecektir. Bu kod ile birlikte de bankalardan işlemler devam edecektir.

Türkiye İş Bankası’ndan yapacağınız bu kredi başvurularında ise, sizin kurum tarafından onaylanabilmeniz için projenizin bazı özelliklerinin kurumun belirlediği protokoller arasında olması gerekmektedir. Bu protokoller ise şu şekildedir.

 • 1000+1000 KOBİ Makine ve Teçhizat Yatırım Kredisi Faiz Desteği
 • Sıfır Faizli KOBİ İhracat Kredisi
 • Sıfır Faizli İmalatçı Esnaf ve Sanatkarlara İşletme Destek Kredisi
 • KOBİ İhracat Finansman Kredisi
 • 000 KOBİ Destek Kredisi
 • Acil Destek Kredisi
 • Ölçek Endeksli Büyüme Destek Kredisi
 • KOBİ İhracat Finansman Destek Kredisi

Bu protokoller, bölgelere ve sektörlere göre kurumun tanımış olduğu öncelikleri ifade etmektedir. Bankalara başvuru yapılmadan önce, faizsiz kredi için gereken işlemler KOSGEB şubelerinde yapılacağından dolayı, hangi destek programına dahil olacağınız konusunda en detaylı bilgileri de öğrenebileceksiniz.

KOSGEB Kredisi İçin KGF Teminatları

KOSGEB anlaşmalı bankalar ve diğer KOBİ kredileri için yapılacak başvurularda, kredi limitleri göz önünde bulundurularak işletme sahiplerinden teminat şartı aranacaktır. Fakat, zor zamanlar geçiren KOBİ’lerin, alacakları kredi için yeteri kadar teminatlarının olmaması durumları da sık sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Bu gibi durumlar için ise Kredi Garanti Fonu tarafından kurumların kredi işlemlerindeki kefalet sorunlar giderilmektedir. Özellikle 2017 yılında kredi başvurusu yapacak olan KOBİ’lerin, bu alanda büyük fayda sağladıkları bilinmektedir.

Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak bir kredi paketinden faydalanacak olan girişimciler ve KOBİ’ler, aldıkları kredi miktarından belirli bir miktar KGF Fonu’na destek ayırmalıdırlar. Burada ayrılacak olan oran, KGF tarafından değerlendirilecek ve yeni teminatlarda kullanılacaktır. Miktar bakımından bu fon kesintisi ise, son derece düşüktür.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB Tarım ve Hayvancılık Kredisi Şartları başlıklı makalemizde devlet destekli hayvancılık, devlet destekli tarım ve kosgeb destekleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

belediye hibesi nasıl alınır

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

İçindekiler1 KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?2 Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?3 Belediye Hibesi Almak İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir