«
  1. Ana sayfa
  2. Kosgeb
  3. KOSGEB KOBİ KREDİ FAİZ DESTEĞİ

KOSGEB KOBİ KREDİ FAİZ DESTEĞİ

KOSGEB KOBİ KREDİ FAİZ DESTEĞİ

kobi kredi faiz desteği , KOSGEB tarafından küçük ve orta ölçekli işletmeler için verilmektedir. Finansal anlamda destek sağlayan bu uygulama için gerekli şartlar, program içeriği hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktayız. KOSGEB Kobi kredi faizi desteği tanımı, amacı kapsamı ve diğer ayrıntıları yazımızın içinde bulabilirsiniz.

KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği Nedir

KOSGEB Kobi kredi faiz desteği ile ilgili ilk önce küçük bir tanım yaparak başlayalım. “KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği Nedir?” diye merak edenler için şu şekilde açıklayalım. KOSGEB Kobi kredi desteği küçük ve orta ölçekli işletmeler ve işletme kuracak olan girişimcilerin kredi ihtiyaçlarını karşılayan uygulamaya verilen isimdir. Şimdi bu desteğin amaçlarına ve kapsamına yer verelim.

KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği Amacı

KOSGEB KOBİ KREDİ FAİZ DESTEĞİ
kosgeb kobi kredi faiz desteği

KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği işletmeciyi iş yükü altında bir de ekonomik olarak yük altında kalmaktan kurtarmaktadır. KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği Amacı şu şekilde ifade edilmektedir:

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için ekonomik destek sağlanarak üretimlerini, kalitelerini ve standartlarını arttırmaları bu programın öncelikli amacıdır. Bunun yanı sıra ekonomik destek sıkıntısına çözüm bulmak, işsizlik sorununa çözüm bulmak, uluslararası rekabet kalitesini arttırmak da KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği Amacı içinde yer almaktadır. KOSGEB bu desteği 2003 yılından beri vermektedir. Şimdi de program kapsamı dâhilinde kredilerin hangi bankalar tarafından verildiğine bakalım.

KOSGEB Kobi Kredi

KOSGEB tarafından verilen ekonomik desteklerin 2003 – 2008 yılları arasında Bakanlar kurulu kararıyla üç kamu bankası tarafından temin edildiği belirtilmektedir. Ancak 2008 Mayıs ayından beri KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği Veren Bankalar ile ilgili karar değiştirilmiştir. Bu değişiklik neticesinde ise Türkiye’de bulunan özel bankalar, kamu bankaları ve katılım bankaları olmak üzere bütün bankaların program dâhilinde kullanılabileceğine kanaat edilmiştir. Faiz oranı ya da kâr payı hesaplanarak yapılan bu kredi verme işlemleri için bankalarla protokol imzalanmıştır. Başvurulan program türüne göre bankaların kredilerin ya bir kısmını ya da tamamını karşılayabileceği belirtilmiştir. Şimdi de bu desteğin üst limitinin ne kadar olduğuna bakalım.

KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği Üst Limit

KOSGEB kredi faiz desteği için belirli bir limit bulunmaktadır. KOSGEB Kobi Kredi Faizi desteği Üst Limit tutarı bütün kredi destek programları için en fazla 300.000 TL olarak belirtilmektedir. Bu krediler yatırım, işletme sermayesi ya da ihracata yönelik olarak KOSGEB tarafından onaylı bir şekilde verilmektedir. Ayrıca kredilerin esas ve usullerini de KOSGEB belirlemektedir. Program için belirli bir kredi limiti bulunduğu gibi belirli bir süre de bulunmaktadır. Kredi destek süresi bir sonraki alt başlığımızda anlatılmaktadır.

KOSGEB Kobi Kredi Faiz Desteği Süresi

KOSGEB tarafından onaylandığı takdirde alınabilen Kredi faiz desteği için belirtilen KOSGEB Kobi Kredi Faizi Desteği Süresi 24 ay olarak belirtilmektedir. Verilen kredilerin geri ödemeli ya da geri ödemesiz olacağı bankalarla yapılan protokoller neticesinde belirli olmaktadır. KOSGEB destek süresi ile ilgili merak edilenleri de böylece açığa kavuşturduk.

KOSGEB  kredi faizi desteği için belirtilen Bakanlar Kurulu kararları ile birlikte programın yönetmeliği de http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/1233/kredi-faiz-destegi adresinde yer almaktadır. Bakanlar Kurulu kararlarını detaylı olarak okumak isteyenler ve yönetmeliği incelemek isteyenler linke tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirler. Kredi faiz desteği yönergesi de bu adreste yer almaktadır. Ayrıca diğer KOSGEB destekleri hakkında bilgi almak için www.kosgeb.gov.tr linki üzerinden erişim sağlanmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB Girişimcilik Destek Programı başlıklı makalemizde kosgeb desteği, kosgeb girişim ve kosgeb girişimcilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *