Ana sayfa / KOSGEB / KOSGEB KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

KOSGEB KOBİ Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

KOSGEB desteklerinden faydalanmak için arayış içerisine giren vatandaşlarımızın en çok zorlandığı anlardan birisi KOBİ beyannamesi doldurma işlemlerinde ortaya çıkmaktadır. Öncelikle, KOSGEB tarafından KOBİ kavramnına yönelik yapılan tanımın kesinlikle bilinmesi gerekmektedir. Bu tanıma göre, çalışan sayısının 250’nin altında olan, yıllık olarak net hasılatının ve bilançosundan herhangi birisinin 40 milyon TL’yi aşmayacak olması ve yönetmelikte belirtilen mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme sınıflarına uyan ekonomik birimdir. Bu tanımın ardından, KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyenlerin bu tanımı karşılıyor olması ve destek için de beyannameyi doğru bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

KOBİ beyannamesi doldurma işlemi için öncelikli olarak form çıktısını internet ortamından elde etmeniz gerekecektir. Çıktı olarak aldığınız formları doldururken, son işlem olarak kesinlikle kaşe ve imzanın da atılmış olması gerekecektir. Eğer beyanname doldurulurken herhangi bir yanlış bilgi verirseniz, burada doğacak olan tüm mali ve hukuki sorumluluklar size ait olacaktır. Bundan dolayı beyanname ve kayıt işlemleri sırasında son derece dikkatli olmanız gerekmektedir.

KOBİ beyannamesi
KOBİ beyannamesi

KOBİ Beyannamesi Doldurma Örneği

KOBİ Beyannamesi doldurmak isteyen kişilerin, öncelikli olarak KOSGEB’in internet sitesine giriş yapması gerekmektedir. Açılan sayfadan ise sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekecektir.

  1. KOSGEB sayfasında karşınıza çıkan ekranda, E-KOBİ bölümüne tıklayın. Açılacak yeni sayfada sizden kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi doldurmanız istenecektir.
  2. Dolduracağınız beyannamenin hangi yıla ait olduğunu tuşlayın ve ekrandaki sayfanın alt kısmında bulunan İleri butonuna tıklayın.
  3. Açılacak olan yeni sayfada, işletmenize yönelik bazı bilgilerin seçilmesi istenecektir. Bu durumları seçtikten sonra İleri butonuna tıklayın. Burada karşınıza bir açıklama ekranı çıkacaktır ve burada yazılı olan açıklamaları çok dikkatli bir şekilde okumalısınız.
  4. Beyannamenin açılacağı bu sayfada, beyanname yılına ait mali ve SGK bilgilerinin doğru ve eksiksiz olduğunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca, dördüncü aşamada sizden istenen bilgileri eksiksiz, doğru ve hızlı bir şekilde girebilmeniz için işletme belgelerini yanınıza almanız size fayda sağlayacaktır. Bu aşamada net satış hasılası ile mali bilanço toplamı doldurma işlemlerinde tutarları girerken, nokta ya da virgül kullanmadan doldurma işlemi yapmalısınız. Beyannamede sizden son oarak yetkili personel bilgileri istenecektir. Burada Yetkili Ekle butonuna tıklayarak gereken işlemleri yapabilirsiniz. İstenen tüm bilgiler doldurulduktan sonra sayfanın sağ alt kısmında bulunan İleri butonuna tıklayın.
  5. Yeni sayfada faaliyet konusu ile ilgili konularda seçim yapmanız gerekecektir. NACE Kodu ile yapacağınız bu işlemlerde, faaliyet alanınız için belirlenen NACE kodunu biliyorsanız, doğrudan forma yazabilirsiniz. Fakat, faaliyet konusu seçmek için kodu bilmiyor ya da emin olmak istiyorsanız, üst kısımda bulunan Faaliyet Konusunu Seçmek İçin Tıklayın bölümünden işlem yapmalısınız.
  6. NACE kodu seçimi yapıldıktan sonra, sıra adres bilgilerine gelecektir. Bu aşamada üyelik işlemleri sırasında belirttiğiniz adresler otomatik olarak karşınıza çıkacaktır. Eğer bu adres şuan için geçerli değilse ya da değiştirmek istiyorsanız, açılan sayfada hemen üst kısımda yer alan Adres Ekle, Adres Düzelt ve Adresi Sil butonlarını kullanarak işlem yapabileceksiniz.
  7. Eğer eksik bilgileriniz olduğunu farkederseniz, sayfanın alt kısmında bulunan Kaydet butonuna tıklayarak, form işlemleri için buraya kadar olan kısmı kaydedebilirsiniz. Eğer formda eksik bilgi yoksa, sağ kısımda bulunan İleri butonuna tıklamalısınız.
  8. Sekizinci aşamada karşınıza KOBİ Beyannamesi için çıktı sayfası karşınıza gelecektir. Burada beyanname ya da KOBİ Bilgi Dökümanı isimli iki dosya ekrana yansıyacaktır. Çıktı almak için dosya isimlerinin sağ kısmında bulunan İndir butonuna tıklayarak, bilgisayarınıza dosyaları indirmelisiniz. Her iki dosyayı da çıktı olarak aldıktan sonra, diğer işlemleri yapmanız gerekecektir.

KOBİ beyannamesi ve KOBİ Bilgi Dökümanı dosyalarını bilgisayarınıza indirdikten sonra çıktı almalısınız.  Alınan bu çıktılara ise, kaşeli ve imzalı bir şekilde hazır hale getirmelisiniz. Bu işlemin ardından beyanname ve bilgi formunuzu, ilgili olan KOSGEB birimine elden teslim etmeniz gerekecektir. Fakat, çıktılara ek olarak KOSGEB tarafından bazı ek belgeler talep edilecektir. Bu belgeler ise şu şekildedir.

  1. İmza Beyannamesi (Sirküleri)
  2. Ticaret Sicil Gazetesi ya da Esnaf Sicil Gazetesi

Alınan ve kaşeli imzalı hale getirilen formların yanında, yukarıdaki iki belgeyi de eklemeniz gerekmektedir. Ardından KOSGEB şubelerine giderek, hazırladığınız belgeleri ilgili birime teslim edebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB İş Birliği Güç Birliği Destek Programı başlıklı makalemizde kobi hibeleri ve KOSGEB hibeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

belediye hibesi nasıl alınır

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

İçindekiler1 KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?2 Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?3 Belediye Hibesi Almak İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir