Ana sayfa / KOSGEB / KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yeni iş kurmak ve işini geliştirmek isteyen kişilerin uğrak noktalarından birisi olan KOSGEB, bilindiği gibi önce adaylara eğitim vermekte, sonrasında da onların oluşturacakları iş planları doğrultusunda seçim yaparak, hibe ya da kredilerini sunmaktadır. Eğitimler sırasında zorlanmaya ama destek almak için en temel şart olarak bilinen KOSGEB iş planı hazırlarken zorlanan kişiler, nereden ve nasıl başlayacaklarına bir türlü karar verememektedirler.

KOSGEB iş planı hazırlaması gereken kişilere, en temel tavsiyemiz, kesinlikle sayfalar dolusu bir projenin kendilerine fayda sağlamayacağıdır. Bireyler tarafından hazırlanan projelere bakıldığı zaman, sektörleri ile ilgisi olan ya da olmayan onlarca farklı bilginin projeye aktarıldığını, konu bütünlüğünün bozulduğunu ve çok da faydalı bilgilerin yer almadığını görebilmekteyiz. Öncelikle belirtmeliyiz ki, bu tarz projelerin yerine birkaç sayfadan oluşan ama en doğru bilgileri veren projenin daha etkili olduğudur.

KOSGEB İş Planında Olması Gereken Bilgiler

Sektörünüz ne olursa olsun, KOSGEB’in sunduğu desteklerden faydalanabilmek ve KOBİ veritabanı kaydınızı oluşturabilmeniz için, bu iş planını hazırlamanız gerekmektedir. Bireylere eğitimler sırasında anlatılan proje hazırlanışında, çoğu kişi araştırma yapmak yerine sektörleri ile ilgili yazılan diğer projelere ulaşarak, adeta kopya çekmektedirler. Farklı projeleri incelemek kesinlikle kötü bir şey değildir. Fakat, taklit halinde yapılan projeler, sizin için her zaman doğru bilgileri sunmayacaktır.

KOSGEB iş planı
KOSGEB iş planı

İş planı hazırlarken hem destek için seçilmeyi hem de projenizi inceleyecek olan KOSGEB komite görevlilerini etkilemeyi hedeflemelisiniz. Bundan dolayı, neyi nasıl yapacağınızdan başlayarak, yarına ve sonraki yıllara dönük planlarınızı da bu projeye aktarmalısınız. Hazırlayacağınız projenin ise en az 7 bölümden oluşması gerekmektedir. Bu bölümler de şu şekildedir.

  • Genel Bilgilendirme Kısmı
  • Girişimci veya Ortaklarının, İşletme ve Sektörel Faaliyet Özellikleri
  • Hedef Kitle ve Pazar Bilgileri
  • İşletmeye Ait Üretim Ölçeği ve Üretim Planı
  • Yönetim Şekli ve Kadro (Hiyerarşi)
  • Finansal Tespitler ve Analizler
  • KOSGEB’ten Talep Edilen Destek Tutarı

Yukarıdaki yedi maddeye uygun bir proje hazırlanması, içeriğin de sektörle alakalı ve yalnızca sizin işletmenize ait bilgilerden oluşması, yüksek bir ihtimalle projenizin onaylanması konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

KOSGEB Hangi Projeleri Onaylar?

KOSGEB iş planı konusunda dikkat edilmesi gereken durumlar ve iş planı içerisinde yazılması gereken bölümleri buraya kadar anlattık. Devlet desteklerinden faydalanacak olan kişilerin merak ettikleri durumlardan birisi de, bu zamana kadar KOSGEB’in hangi projelere onay verdiği, bu projelerin de hangi özelliklerinden dolayı kabul edildiğidir.

Şuan KOSGEB tarafından desteklenen projelerin sayısı binleri geçmiş durumdadır. Her birinin detaylarına tek tek ulaşılamayacağından dolayı, genel bir değerlendirme yapılması daha doğru olacaktır. Öncelikli olarak, onaylanan projelerde, istihdam alanında sağlanan faydalara dikkat edildiği açık bir şekilde belirtilmektedir. Çünkü, devlet desteklerindeki temel amaçlardan birisi zaten ülkedeki işsizlik problemine son vermektir. Tüketimden ziyade üretime odaklanan bir devlet anlayışı ortaya çıktığından dolayı, projelerinizde siz de bu kurala uymalı ve istihdam kaynağı oluşturmaya çalışmalısınız.

KOSGEB iş planı örneklerinde ve onaylanan projelerde dikkat çeken bir diğer nokta ise, bölgelerin coğrafi ve ekonomik durumlarına göre hazırlanan  projelerdir. Buna örnek verecek olursak; mevsim koşulları dikkate alındığı zaman sürekli olarak yağış alan bir Karadeniz iklimi için çok farklı tarımsal faaliyet projesi hazırlanamayacaktır. Bundan dolayı, bulunduğunuz bölgenin şartlarını dikkate alarak, tüm detayları ile birlikte açıklayıcı proje hazırlamalısınız. Eğer bölgenizdeki özel teşvikleri takip eder ve projenizi bu doğrultuda hazırlayabilirseniz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bölgesel kalkınma ajanslarından da hibe ya da faizsiz kredi fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB Mülakatlarında Sorulan Sorular 2017 başlıklı makalemizde kosgeb kursları ve kosgeb mülakat hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

belediye hibesi nasıl alınır

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

İçindekiler1 KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?2 Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?3 Belediye Hibesi Almak İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir