«
 1. Ana sayfa
 2. Kosgeb
 3. KOSGEB İŞ BİRLİĞİ GÜÇ BİRLİĞİ

KOSGEB İŞ BİRLİĞİ GÜÇ BİRLİĞİ

KOSGEB İŞ BİRLİĞİ GÜÇ BİRLİĞİ

KOSGEB İş birliği – güç birliği projesi kapsamında Kobilerin belirli noktalarda ortak hareket etmesi sağlanmaktadır. Ortak hareket edilmesi amaçlanan konular ise şu şekilde belirtilmektedir:

 • Tedarik
 • Tasarım
 • Pazarlama
 • Laboratuvar
 • İmalat
 • Hizmet Sunumu gibi konularda Kobilerin ortak çalışması istenmektedir.

Bu isteğin temel sebebi ise orta-yüksek seviye ve ileri teknoloji alanlarında yapılacak olan ortak imalat projelerine yönelik hem iş birliği hem de güç birliği oluşturulma amacıdır. Bu amaca yönelik olarak oluşturulmuş KOSGEB iş birliği – güç birliği ortaklık modelleri de bulunmaktadır. Bu modeller şu şekilde belirtilmektedir:

Proje ortağı işletmelerin kendi varlıklarını sürdürürken bir yandan kurulacak olan işletmeye ortaklık sağlamaları,

Proje ortağı kuruluşlardan bazılarının ya da tamamının kendisini feshederek kurulacak yeni işletmeye dâhil olmaları,

Proje ortaklığı sürdüren kuruluşlardan bazılarının kendi işletmesini kapatarak bir işletme çatısı altında birleşmeleri ortaklık modelleri için gerekli olan şartlardır.

KOSGEB İş Birliği Güç Birliği Ortak Sayısı

KOSGEB destekleri içinde yer alan bu proje için belirtilen ortak sayısı iki ayrı şarta bağlanmaktadır. Bunlar şu şekilde ifade edilmektedir:

Proje başvurusu yapacak olan işletmelerin iş birliği – güç birliği sağlamak amacıyla en az 5 ortak olmaları gerekmektedir.

Başvurusu yapılacak olan projenin orta-yüksek veya ileri teknoloji alanlarında olması durumunda en az 3 ortak işletmenin bulunması gerekmektedir.

Her proje desteğinde geçerli olduğu gibi KOSGEB destekleri içinde yer alan bu proje kapsamında da desteklenen ve desteklenmeyen konular belirlidir. KOSGEB destekleri içinde yer alan KOSGEB iş birliği güç birliği için desteklenen konular ise bir sonraki alt başlıkta anlatılmaktadır.

KOSGEB İŞ BİRLİĞİ GÜÇ BİRLİĞİ
Kosgeb iş birliği – güç birliği

KOSGEB İş Birliği Güç Birliği Kapsamında Desteklenen Konular

KOSGEB iş birliği – güç birliği projesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta, projenin başvuru konularını destekleyip desteklememesidir. KOSGEB İŞ Birliği – Güç Birliği Kapsamında Desteklenen Konular şu şekilde belirtilmektedir:

 • Hammadde, ara mamul, mamul, lojistik ve diğer hizmetleri hem daha hızlı hem de daha düşük maliyetle alabilmek adına ortak tedarik etmek
 • Üretim ve hizmet kapasitelerini arttırırken aynı zamanda çeşitliliği, verimliliği ve kaliteyi de arttırmak adına ortak üretim ve hizmet sunumu yapmak
 • Ürün ve hizmet kalitelerini yüksek tutmak, hem ulusal hem de uluslararası pazarda payı arttırmak, marka prestiji oluşturmak gibi ihtiyaçlara yönelik olarak uluslararası pazarın ortak ihtiyaçlara cevap vermesini sağlamak amacıyla ortak pazarlama yapmak
 • Hem ürün hem de hizmet kalitelerini yükseltmek için ortak laboratuvar kullanmak
 • Hem müşteri hizmetlerine hem de Pazar talebine yönelik ürün ve hizmet geliştirmek ayrıca üretilen ürünleri ve hizmetleri yeni pazarlara sürmek amacıyla ortak tasarım oluşturmak gibi konular proje kapsamında desteklenmektedir.

KOSGEB İş Birliği – Güç Birliği Programı ve Üst Limitleri

KOSGEB destekleri içinde Kobiler için büyük önem taşıyan KOSGEB İş Birliği – Güç Birliği Programı ve Üst limitleri şu şekilde belirtilmektedir:

 • Proje Süresi 6-24 ay arası olan çalışmalar için verilecek destekler için üst limit 1.000.000 TL olarak belirtilmektedir. Ayrıca 300.000 TL tutarında geri ödemesiz destek, 700.000 TL tutarında geri ödemeli destek verildiği belirtilmektedir.
 • Orta – yüksek seviye ya da ileri teknoloji projeleri için verilen destek üst limiti 1.500.000 TL olarak ifade edilmektedir. Ayrıca bu proje için belirtilen 300.000 TL tutarında geri ödemesiz destek ve 1.200.000 TL tutarında geri ödemeli destek verilmektedir.

Destek programına ilişkin diğer detaylara ise http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/1228/isbirligi-gucbirligi-destek-programi internet adresi üzerinden ulaşılabilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB LABORATUVAR HİZMETLERİ başlıklı makalemizde KOSGEB Faaliyet Gösteren Laboratuvarlar, kosgeb laboratuvar hizmetleri ücretleri ve KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri Uygulama Esasları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *