Ana sayfa / KOSGEB / KOSGEB İş Birliği Güç Birliği Destek Programı

KOSGEB İş Birliği Güç Birliği Destek Programı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

KOBİ destekleri kapsamında KOSGEB’in hazırlamış olduğu bir diğer destek programı da, İş Birliği Güç Birliği Projesi’dir. Bu proje ile birlikte Türkiye genelinde bulunan KOBİ’lerin bir araya gelerek, tedarik, tasarım, pazarlama ve ürün geliştirme gibi konularda iş birliği yapmaları amaçlanmaktadır. Proje ortağı olacak olan işletmeler için de devlet tarafından yüksek miktarlarda finansman sağlanacaktır. Ticari faaliyetlerde teknolojinin hem yoğun hem de daha etkili bir şekilde kullanılabilmesi amacıyla hazırlanan bu projede, orta – yüksek teknolojiler ile yüksek teknoloji alanlarında girişim yapılması gerekecektir. Bu alanda yapılacak olan projelerde ortak bir şekilde yapılacak olan imalatlarda da projeler devlet tarafından desteklenecektir.

KOSGEB aracılığı ile sunulan KOBİ destekleri arasında özellikle büyük işletmelere hitap eden bu projedeki ortaklık modellerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Projeye ortak olacak olan işletmelerin, kendi mevcudiyetlerini koruma şartıyla kurulacak olan yeni işletici kuruluşa ortaklık girişiminde bulunması gerekmektedir.
  • Proje ortağı olan işletmelerin, tamamının ya da bir kısmının feshedilerek, ortaklar ile birlikte kurulacak işletici kuruluşa dahil olmaları gerekmektedir.
  • Projeye ortak olacak işletmeler aynı zamanda diğer işletmenin bünyesine de katılabilir. Karşılıklı anlaşma sonucunda, işletmelerden birisi tamamen ya da kısmi olarak işletmesini feshederek, diğer kuruma dahil olabilir.

KOBİ’lerin birlik içerisinde daha büyük faaliyetlerde bulunmasını amaçlayan bu projede, bir araya gelecek olan işletmelerde en az beş farklı işletmenin bir araya gelecek olması şartı bulunmaktadır. Eğer teknoloji alanında orta yüksek ya da yüksek teknoloji alanında bir faaliyet gerçekleştirilecekse, bu durumda 3 işletmenin bir araya gelmesi de yeterli olacaktır.

KOBİ destekleri
KOBİ destekleri

İş Birliği Güç Birliği Projesi Desteklenecek Projeler

KOBİ destekleri için geliştirilen İş Birliği Güç Birliği projesinde, şartlar yukarıda belirttiğimiz gibidir. Gelişim göstermek ve daha büyük projelere katılabilmek amacıyla başvuru yapacak olan işletme sahiplerinin ise belirlenen proje alanlarından birisini tercih etmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda kişilerin destek alabilecekleri proje konularını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • İşletmelerin üretimde kullandıkları hammaddeler, ara mamuller, mamuller ve lojistik gibi hizmetler için daha ucuza ve daha hızlı bir şekilde temin edebilmeleri için, ortak tedarik projeleri.
  • Üretim ve hizmet alanında kullanılabilen kapasite çeşiti, kalite ve verimliliğin arttırılması amacıyla ortak imalat ve hizmet sunma konularında geliştirilecek olan projeler.
  • Ürün ve hizmet kalitelerinin yükseltilmesi amacıyla ve uluslararası piyasalarda faaliyete geçmek için hazırlanan ortak projeler.
  • Müşteri beklentileri doğrultusunda ürün fiyatlarının düşürülebilmesi için hizmet ve üretim alanındaki gelişimlere yönelik hazırlanan ortak projeler.

İş Birliği Güç Birliği Projesi ile sunulacak KOBİ destekleri için yukarıdaki alanlarda bir proje için ortaklaşa karar alınması yeterli olacaktır. Hazırlanan projelerde yapılan incelemelerde de proje süresi ve özelliğine göre karar verilecektir. Olması istenen proje süreleri, destek limitleri ve bölgelere göre destek oranlarını da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Proje İstenen Süre: 6 – 24 Ay
  • Destek Limitleri: 1.000.000 TL’ye kadar üst limitte destekleme sağlanacaktır. Burada yapılan desteklerin %30’luk kısmı tamamen hibe, geriye kalan kısım ise geri ödemeli olarak verilecektir. Orta yüksek ve yüksek teknoloji projelerinde ise destek miktarı 1.500.000 TL’ye çıkmaktadır. Burada hibe miktarı 300.000 TL ve geri kalan kısım da geri ödemeli olarak verilmektedir.
  • Proje Destek Oranları: Birinci bölge için %50, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölgelerimiz için %60 ve beşinci ve altıncı bölgelerimiz için de %70 oranında destek sunulacaktır.

Destekleme miktarları ve diğer limitler yukarıdaki gibidir. İşletme sahipleri faydalandıkları projelerde, proje süresi için artı 12 aya kadar ek proje süresi talebinde de bulunabilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB KOBİ Projelerine 150 bin TL Destek başlıklı makalemizde kobi destekleri ve kosgeb proje desteği hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

belediye hibesi nasıl alınır

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

İçindekiler1 KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?2 Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?3 Belediye Hibesi Almak İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir