«
 1. Ana sayfa
 2. Kosgeb
 3. KOSGEB İLK BAŞVURU NASIL YAPILIR

KOSGEB İLK BAŞVURU NASIL YAPILIR

KOSGEB İLK BAŞVURU NASIL YAPILIR

bilindiği gibi ülkemizde iş kurmak isteyen vatandaşlar için çeşitli destek seçenekleri sunmaktadır. Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, bu destek projeleri için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Diyelim ki girişimci olmaya karar veren ve işletme açmak için desteğe ihtiyaç duyan bir vatandaşsınız. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar KOSGEB resmi sayfasında şöyle belirtilmektedir:

KOSGEB İlk Başvuru İçin Yapılması Gerekenler

KOSGEB desteklerinden birine başvuracak olan girişimciler için öncelikle dikkat edilmesi gereken adım, başvuru oluştururken verilen bilgilerin doğru olmasıdır. Ardından başvuru yapabilmek için gerekli olan belgeler gelmektedir. İstenen belgelere sahip olan girişimciler KOSGEB Destek için başvuru yapabilmektedir. Bu aşamada yapılacak olan işlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • İşletme ilk başvurusu başlığı altında yer alan başvur butonu tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada istenen bilgiler başta kullanıcı adı ve şifre olmak üzere doldurulmalıdır.
 • Bilgileri doğru şekilde aktaran bütün girişimci adayları elektronik ortamdan kolaylıkla başvuru oluşturmaktadır.
 • Yabancı uyruklu ya da İŞGEM kapsamında iş yeri açmak isteyen kişilerin yapması gereken ise KOSGEB Müdürlüğüne bizzat başvurmaktır.

KOSGEB İlk Başvuru İçin Gereken Belgeler

         KOSGEB destek başvurusu için aslında tek bir belge yeterli olmaktadır. O da KOSGEB ilk başvuru için gereken belgeler adı altında yer alan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi şeklinde belirtilmektedir. Girişimcilik belgesi bulunmayan kişiler, bunun yerine İŞGEM bünyesinde iş yeri açabilmektedir.

KOSGEB İLK BAŞVURU NASIL YAPILIR
KOSGEB İlk Başvuru

KOSGEB Destek İçin Kimler Başvurabilir?

KOSGEB Destek programı için yukarıda da belirttiğimiz gibi belirli şartlar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de “KOSGEB Destek İçin Kimler Başvurabilir?” sorusunun cevabıdır. KOSGEB Destek programı iş yeri sahibi olmayan ve yeni iş kuracak olan kişileri kapsamaktadır. Ancak daha önce iş yeri açmış olup desteğe ihtiyaç duyan işletme sahipleri için de 31 Aralık 2017 tarihine kadar başvuru alınmaktadır.

KOSGEB resmi internet sitesinin belirttiğine göre bu tarihten sonra sadece iş yeri açmamış olan ve gerekli belgeleri tamamlayan kişilere destek verilecektir. Bunun dışında ise belirtilen şartlar şöyledir:

 • Destek başvurusu yapan kişilerin daha önce aynı alanda faaliyet gösteren bir işletmesi bulunmaması
 • Herhangi bir işletme çatısı altında %50 hisseden fazla olmak koşuluyla ortaklık bulunmaması
 • Kurulacak olan işin muvazaalı devir, başka bir işin devamı ya da genişletilmesi olmaması
 • İşletme kurulduktan sonra iş kuran kişinin işinin başında olması şartları KOSGEB ilk başvuru için geçerli olan şartlardır.

Bu şartları yerine getiren ve başvuruyu gerektiği şekilde yapan kişilerin son olarak verdiği kişisel bilgilerin KOSGEB tarafından alınabileceğini onaylaması gerekmektedir. Bunun için başvuru formu altında yer alan onay kutucuğu tıklanmalıdır.

Başvuru yapıldıktan sonra KOSGEB tarafından alınan bilgilerin değerlendirilmesi ve onaylanıp onaylanmaması sonucu kişilere bildirilmektedir. Ancak KOSGEB başvuru sonucu hakkındaki detaylar bir sonraki alt başlığımızda yer alacaktır.

KOSGEB Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

KOSGEB desteği almak isteyen kişilerin yaptığı başvurular, KOSGEB tarafından başvuru sahiplerine şu iki yolla bildirilmektedir:

 • E posta
 • Kısa Mesaj

Bu nedenle verilen iletişim bilgilerinin doğru olması son derece önem taşımaktadır. İş kurmak isteyen ve destek ihtiyacı bulunan kişilere bu iki yöntem dışında başka bir bildirim yapılmayacağı yine KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden bildirilmektedir.

KOSGEB iş kuracak olan kişilere yönelik çeşitli destek projeleri sağlamakta ve ülke kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla farklı alanlara yönelik girişimcilik faaliyetlerini desteklemektedir. Kurulacak olan iş koluna yönelik hangi destek projesinden faydalanılacağına dair bilgi almak isteyen kişiler, kosgeb.gov.tr adresinden bilgi alabilirler.

- Bir önceki yazımız olan 2018 KOSGEB Hibe Kredi Miktarı 1.5 Milyar TL başlıklı makalemizde 2018 KOSGEB Hibe Kredi ve KOSGEB 11 Destek Programı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *