«
 1. Ana sayfa
 2. Kosgeb
 3. KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB, girişimciler için çeşitli destek programları sunmaktadır. Bu programlarda verilen eğitimler kapsamında iş yönetimi ile ilgili bilgi sahibi olan girişimciler iş hayatlarına doğru bir yön vermede daha yetkin olmaktadır. Destek programı da bunlardan bir tanesidir.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programına Kimler Katılabilir

İş kurmaya karar veren ve girişimcilik alanında eğitim desteği ihtiyacı bulunan kişiler bu destek programı ile yakından ilgilenmektedir. Ancak, “KOSGEB Girişimcilik Destek Programına Kimler Katılabilir?” sorusunun cevabı her isteyen kişinin bu programa dâhil olamadığını göstermektedir. KOSGEB girişimcilik destek programından faydalanabilecek olanlar şunlardır:

 • Küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri (31 Aralık 2017 tarihine kadar)
 • Girişimciler
 • İş Geliştirme Merkezi yönetmek üzere kurulan tüzel kişilikler KOSGEB girişimcilik destek programından faydalanabilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Amaçları

Okullar tarafından ya da bazı dernekler tarafından verilen bursların çeşitli amaçları bulunduğu gibi KOSGEB tarafından girişimcilere verilen destek programlarının da çeşitli amaçları bulunmaktadır. KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Amaçları şu şekilde belirtilmektedir:

 • Girişimci adaylarının desteklenmesi
 • Girişimcilik sektörünün gelişmesinin sağlanması
 • Başarı getirecek olan işletmelerin kurulması KOSGEB tarafından verilen girişimcilik desteği amaçları arasında yer almaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Destek Neleri Kapsar

KOSGEB Girişimcilik destek programından faydalanabilecek olan kişileri ve programın amaçlarını anlattıktan sonra sıra destek programının içeriğinde… “KOSGEB Girişimcilik Destek Neleri Kapsar?” sorusu birçok girişimci tarafından merak edilmektedir. Destek projesi kapsamında 4 aşamadan söz edilmektedir. Bunlar:

 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi,
 • Yeni Girişimci Desteği,
 • İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Desteği
 • İş Planı Ödülü şeklinde belirtilmektedir.

Bütün bu aşamaları teker teker açıklamak, program kapsamı hakkında merak edilenleri açığa kavuşturmada daha yardımcı olacaktır.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi: Bu eğitimin amacı bir girişimcinin işletme kurması ve yönetmesi için gereken yetkinlikleri anlatmaktır. Bu eğitimler için KOSGEB ücret talep etmemektedir. Herkese açık bir eğitim olduğu KOSGEB resmi internet sayfasında yer almaktadır. Eğitim süreci kendi içinde şu aşamaları kapsamaktadır:

 • KOSGEB tarafından düzenlenen,
 • Ulusal ya da uluslararası projeler kapsamında KOSGEB tarafından organize edilen
 • KOSGEB ile iş birliği içinde bulunan kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen
 • Üniversiteler tarafından örgün eğitim adı altında verilen girişimcilik dersleri bu eğitim içinde yer almaktadır.

Eğitimlerin süresi en az 32 saat olarak ifade edilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı
Kosgeb girişimcilik destek programı

KOSGEB Yeni Girişimci Desteği: Bu destek programından faydalanabilecek olan kişiler uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan ya da İŞGEM kapsamında iş kuracak olan kişilerdir. Destek için başvuran kişilerin son bir yıl içinde aynı iş kolunda farklı bir işletme sahibi olmaması, Tüzel kişi ortaklıklarında ise %50’den fazla hisse sahibi olmaması gerekmektedir. Ayrıca kurulacak işletmenin, Türk Ticaret Kanunu kapsamında gerçek ya da tüzel bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir. Destek aldığı süre boyunca girişimcilerin, SGK kapsamında bir iş sahibi olmaması gerekmektedir.

İş Geliştirme Merkezi Desteği: Bu destek programı, Kobiler için işletme geliştirme rehberliği, çeşitli destek ağlarına erişim, finans kaynaklarına ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca iş yeri açmak için uygun mekân bulunması, ofis araçları ve hizmetleri sağlamak amacıyla kurulacak bir İŞGEM için kuruluş ve işletme masraflarına destek olunmaktadır. Belediyeler, Yüksek Öğretim Kurumları, Meslek Kuruluşları, İnkübatörler, Özel İdareler bu destekten faydalanabilmektedir.

İş Planı Ödülü: KOSGEB İş Planı Ödülü, gerekli eğitimleri tamamlayan girişimciler arasında yapılan bir yarışma sonucu verilmektedir. İş planı ödülü almak isteyen üniversiteler KOSGEB başvurusu yapmaktadır. Bu ödül ilk 3’e giren öğrencilere 24 aya kadar iş kurmaları şartıyla:

1.Olana 15.000 TL değerinde

2.Olana 10.000 TL değerinde

3.Olana 5.000 TL değerinde verilmektedir.

 

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB İLK BAŞVURU NASIL YAPILIR başlıklı makalemizde kosgeb, ve kosgeb destekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *