Ana sayfa / KOSGEB / KOSGEB Genç Girişimci Destekleri Nasıl Alınır?

KOSGEB Genç Girişimci Destekleri Nasıl Alınır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

KOSGEB tarafından girişimciliğin ön plana çıkması ve her sektörün desteklenerek Türkiye ekonomisinin gelişmesi amacıyla, birçok destek programı geliştirilmiş durumdadır. Sunulan devlet destekleri için bir aracı kurum görevi gören KOSGEB, şuana kadar binlerce girişimcinin temel problemlerinden birisi olan finansman ihtiyacını gidermiş ve işletmelere çok önemli bir destek sağlamış durumdadır. Planlanan destek programları arasında en çok dikkat çekenler arasında yer alan genç girişimci destekleri ise, özellikle üniversiteden mezun olan gençlerimizin çalışma hayatına hızlı bir şekilde atılması konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

KOSGEB’in hazırlayıp geliştirdiği genç girişimci destekleri, Türkiye’nin her noktasından girişimcilere sunulmaktadır. Fakat, genç bireylerin bu destek programından faydalanabilmesi için, Girişimcilik Sertifikası’na sahip olması gerekmektedir. Bu sertifika için KOSGEB ve KOSGEB’e bağlı kurumlarda açılan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılım gösterilmesi lazımdır. Ayrıca, genç bireyler bu eğitimi tamamladıktan sonra desteklerden faydalanmak için KOBİ olarak faaliyete geçmesi gerekmektedir. Yani, girişimlerini somut hale getirdikten sonra devlet desteklerinden faydalanabilirler.

Genç Girişimci Destekleri Ne Kadar?

Genç girişimci destekleri için Girişimcilik Sertifikası alan ve KOSGEB veritabanı kaydını da sorunsuz bir şekilde oluşturan kişilere, geri ödemesiz (hibe) olarak 50 bin TL’ye kadar, geri ödemeli (kredi) olarak ise 100 bin TL’ye kadar devlet desteği sunulmaktadır. Veritabanı kaydını oluştururken kişilerin hazırladıkları projeler komiteden geçerse, onlara öncelikli olarak 50 bin TL değerindeki hibeler sunulacaktır. Bu hibelerde üst sınır 50 bin TL’dir ve hesaplama yapılırken 3 farklı başlık üzerinde incelemeler yapılmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir.

  • İşletme Kuruluş Desteklemesi
  • Kuruluşta Makine, Ofis Donanımı, Dijital Girişimler ve Teçhizat Desteklemeleri
  • İşletme Giderleri Desteklemesi
genç girişimci destekleri
genç girişimci destekleri

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz alanlarda, kişilerin yapmış olduğu faturalı harcamalar göz önünde bulundurularak, onlara farklı miktarlarda hibe sunulmaktadır. İşletme kuruluş desteklemesi amacıyla üst limit olarak 2 bin TL’ye kadar, kuruluş dönemi makine ve yazılım giderleri için üst limit 18 bin TL’ye kadar ve işletme giderlerinin karşılanması için de üst limit 30 bin TL’ye kadar hibe sunulmaktadır.

Kişilerin alacakları hibe miktarları belirlenirken ise, doğrudan faturalandırdıkları harcamalar göz önünde bulundurulacaktır. Bu sebepten dolayı genç girişimci destekleri sizlere eksiksiz olarak sunulsun istiyorsanız, harcamalarınızı ve işletmenizde meydana gelen giderlerin tamamını resmi olarak faturalandırmanız gerekmektedir.

Genç Girişimcilere Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Genç girişimci destekleri için 50 bin TL’lik başlangıç hibeleri, ilerleyen dönemlerde sektörlere ya da yatırım alanına göre farklı hibeler ya da faizsiz kredilerle de gündeme gelebilmektedir. Eğer kişiler yatırımlarını genişletmek, işletmelerini, üretim ölçeklerini ve şube sayılarını geliştirmek isterlerse, bunun için 100 bin TL’ye kadar sunulan sabit yatırım desteği için başvurularını yapabilirler. Genç girişimcilerin KOSGEB veritabanı kaydını yaptırmış olmaları şartı ile kullanacakları sabit yatırım desteğinde, kesinlikle bir faiz alınmamaktadır. Krediden faydalanan kişiler ise, ödemelerini ilk yıl yapmamakta ve ilk taksit için 12 ay sonraya süre verilmektedir.

İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Nedir?

Genç girişimci destekleri için araştırma yapan bireylerin karşısına sık sık çıkan İş Geliştirme Merkezi destekleri, kişilerin işletmelerini geliştirebilmeleri için alacakları destekler, ofis ekipmanları, ofis hizmetleri, işyeri mekanı ve iş geliştirme koçluğu için destek almaları amacıyla kurulmaktadır. Fakat, sunulan bu desteklerden her birey ya da kurum faydalanamayacaktır. İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) için destek başvurusunda bulunacak kişiler, sistemde aşağıdaki gibi belirtilmektedir.

  • Yüksek Öğrenim Kurumları
  • Özel İdareler
  • Belediyeler
  • İnkübatörler
  • Meslek Kuruluşları

İşletmenizi kurduktan sonra yukarıdaki alanlarda yer alıyorsanız, sizler de İş Geliştirme Merkezi destekleri için istenen belgeleri hazırlayarak başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde kosgeb destekleri ve kosgeb proje hazırlama hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

belediye hibesi nasıl alınır

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

İçindekiler1 KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?2 Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?3 Belediye Hibesi Almak İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir