Ana sayfa / KOSGEB / KOSGEB Devlet Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Devlet Desteği Nasıl Alınır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ülkemizde iş kurmak için yeterli bir sermaye birikimi olmayan kişilere, devletin bazı kurum ve kuruluşları tarafından hem faizsiz krediler hem de geri ödemesi olmayan hibe krediler yıllardır verilmeye devam etmektedir. Girişimciler ve KOBİ’lerin yakından takip ettikleri bu destekler için en çok başvurunuz ise KOSGEB’e yapıldığı görülmektedir. Devlet desteği almak için kuruma başvuru yapan kişiler için, hem hibelerin hem de faizsiz kredi imkanlarının sunulabilmesi için ise, belirli şartların tamamlanması gerekecektir.

KOSGEB tarafından girişimciler ve KOBİ’ler için geliştirilen hizmet paketlerine baktığımız zaman, önceliğin destek alınacak sektör ile ilgili bir proje hazırlanması olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, bankalardan kredi alırken bile faaliyet alanınızın anlaşılması ve gelir tespiti yapılabilmesi için bu gibi şartlar çokça sunulmaktadır. KOSGEB de aynı şekilde bir şart ile sizlerin karşısına çıkacaktır. Fakat, bu şartların kesinlikle sizi zorlaştıracak şekilde ayarlanmadığından emin olmalısınız. Çünkü devlet desteği almak için oluşturacağınız bu projelerde, sektörünüze hakim olabileceğiniz birçok konuda araştırma yapacak ve işletmenizin temellerini de daha sağlam atabileceksiniz.

devlet desteği almak
devlet desteği almak

Devlet Desteği Almak İçin Gerekenler

Devlet desteği almak için KOSGEB’e başvuru yapacak olan kişiler için yukarıda da belirttiğimiz gibi bir takım şartların tamamlanmış olması gerekmektedir. Kurum tarafından verilecek olan hibe ve faizsiz krediler için, aşağıdaki aşamaları tamamlamanız gerekecektir.

 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
  KOSGEB desteklerinin olmazsa olmazları arasında bulunan girişimcilik eğitimleri, il ve ilçe merkezlerinde KOSGEB’e bağlı olarak verilmektedir. Bu kurslar, yalnızca KOSGEB aracılığı ile değil, İŞ-KUR ve üniversiteler ile yapılan anlaşmalar ile de farklı kurumlarda sizlere sunulabilmektedir. Bu kurslarda, sizler için 56 saatlik bir eğitim verilecek ve bu eğitimlere de katılmanız zorunlu tutulmaktadır. Eğer devamlılık yapılmazsa, girişimcilik eğitimi başarısız sayılacak ve desteklerden faydalanamayacaksınız.
 • İş Planı Hazırlama
  KOSGEB’in verdiği eğitimler sırasında, iş planı için hangi alanlarda araştırma yapmanız gerektiği sizlere öğretilecektir. Hazırlayacağınız iş planı ise, girişimcilik eğitiminin tamamlanması ve sonrasında girilecek olan sınavdan başarılı bir sonuç alınmasından sonra hazırlanacaktır. Eğitimleri devamsızlık yapmadan tamamlayan ve kurslardan da başarılı sonuç alan kişiler, Girişimcilik Sertifikası aldıktan sonra doğrudan iş planı hazırlamaya başlayabilirler.
 • Destek Başvurusu
  Kurumun devlet tarafından almış olduğu ödenekleri size sunabilmesi için ilk iki aşamayı tamamlamalı ve iş planınız ile birlikte başvurunuzu yapmalısınız. İş planınızın incelenmesi ile geçecek olan bu süreçte, bütçe tespiti, yenilikçilik, teknoloji kullanımı ve istihdam alanlarındaki katkıya göre incelemeler yapılacaktır. Bu aşamada KOSGEB tarafından başvurunuzun kabul edilmesi kadar reddedilmesi ya da tekrar düzeltilmesi ile ilgili bir geri dönüş alabilirsiniz.
 • Veritabanı Kaydı
  KOSGEB’e bir önceki aşamada sunmuş olduğunuz iş planı, eğer kurul tarafından onaylanmışsa, artık hibeler ve kredi paketleri için KOSGEB veritabanı kaydınızı oluşturmanız gerekecektir. Burada devlet desteği almak için oluşturacağınız veritabanı kaydınızı E-Kobi Sistemi’ne yapmanız gerekecektir. Burada sizler için kullanıcı adı ve parola ile işlem yapabileceksiniz. Sisteme giriş yapmanız ile birlikte size öncelikli olarak Kobi Beyannamesi sunulacak ve bunu doldurmanız gerekecektir. Sistem bu formu doldurmanızın ardından bazı evrakları sizden talep edecektir. Burada unutulmaması gereken durum ise, işletmenizin kurulmuş olmasıdır. Çünkü, destekler için veritabanı kaydı oluşturulurken, sizden vergi levhanız istenecektir.
 • Sonuç
  Tüm aşamalar tamamlandıktan sonra veritabanı kaydı üzerinden destek başvurunuz hakkında tüm bilgilere ulaşabilir ve gereken adımları başlatabilirsiniz.

Devlet desteği almak isteyen vatandaşlarımızın, yukarıda belirtmiş olduğumuz beş aşamayı takip etmeleri yeterli olacaktır. Destekler için bir adım atmaya karar veren vatandaşlarımızın ise, öncelikle KOSGEB’in bulundukları bölgede bir kurs açıp açmadığını öğrenmesi gerekmektedir.


Benzer Yazılar

belediye hibesi nasıl alınır

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

İçindekiler1 KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?2 Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?3 Belediye Hibesi Almak İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir