«
  1. Ana sayfa
  2. Kosgeb
  3. KOSGEB DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

KOSGEB DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

KOSGEB DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

KOSGEB bilindiği gibi küçük ve orta ölçekli işlemler için birçok destek programı bulundurmaktadır. Teknoloji, tarım, sanayi gibi birçok sektör için farklı projeleri hem eğitim hem de finans anlamında destekleyen KOSGEB destekleri için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu yazımız içinde bu şartlarından ve KOSGEB desteklerinden faydalanmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi vereceğiz. Bu amaçla ilk alt başlığımız veri tabanına nasıl kayıt olunacağına dair bilgileri kapsamaktadır.

KOSGEB DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN VERİ TABANINA KAYIT OLMAK

KOSGEB Destekleri pek çok girişimci için büyük bir itici güç olmaktadır. Bu nedenle ilk kez KOSGEB destek programlarından birine başvuracak olanlara rehberlik etmek amacıyla veri tabanı kaydının nasıl oluşturulacağını anlatacağız.

KOSGEB DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
kosgeb desteklerinden faydalanmak için yapılması gerekenler

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Nasıl Oluşturulur?

KOSGEB desteklerinden faydalanmak için yapılması gerekenler de ilk önce, “KOSGEB Veri tabanına kayıt nasıl oluşturulur?” sorusunu yanıtlayacağız. kaydı için öncelikle www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden işletmenizin bilgilerini KOBİ giriş kısmından kaydetmelisiniz. Bunun için de Kobi giriş kısmında yer alan KOSGEB’e ilk başvuru linki tıklanmalıdır. Bir sonraki adım ise yeni girişimciler için Yeni Girişimci ilk başvuru linkine tıklamaktır. İşletme sahipleri, işletme ilk başvuru linkini tıklamalıdır. Linki tıklayan girişimciler ve işletme sahipleri başvur butonuna tıkladıktan sonra karşılarına çıkan formu doldurmalıdır.  Formu doldurup kullanıcı adı ve şifre belirledikten sonraki bütün aşamalar için aynı kullanıcı adı ve şifre kullanılmaktadır.

Veri Tabanı Kaydı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda saydığımız Veri tabanı kayıt işlemleri aşamasını en fazla 15 dakika içinde gerçekleştirmek gerekmektedir. 15 dakika sonrasında yapılan işlemler geçersiz olmakla birlikte sayfa zaman aşımından dolayı kapanacaktır. KOSGEB’e ilk başvuru linkini tıklayarak kayıt oluşturan girişimciler işletme adını büyük harfle yazmalıdır. Sonrasında işletme adının hemen altında yer alan seçeneklerden işletme statüsünü belirlemek gerekmektedir. Limited, anonim, şahıs vb. gibi şirket türü belirlendikten sonra işletmenin hangi Vergi dairesine bağlı olduğu seçilmelidir. Bu işlem yapılırken şehrin ve ilçenin doğru seçildiğinden emin olunmalıdır. Sonraki aşamada ise vergi numarası bilgisi istenmektedir. Ancak şahıs işletmesi açmış olan kişiler TC kimlik numarası bilgisini vermelidir.

Vergi numarası da verildikten sonra Veri tabanı kaydı için gerekli olan yetkili kişi adı ve soyadı yazılmalıdır.  Bir sonraki aşama ise SSK İş yeri sicil numarası ya da BAĞ-KUR numarası bilgisinin verilmesidir. SSK sicil numarası en fazla 21 haneden oluşmalıdır, 23 haneden oluşan numaralar için son iki hane girilmemelidir. Bu bilgiler verildikten sonra bir sonraki kısımda İşletmenizin kuruluş yılı istenmektedir. İşletmenin kurulduğu yer de bir sonraki kısımda doldurulması gereken bir bilgidir.

KOSGEB Veri Tabanı oluşturulurken istenen diğer bilgiler

  • Ticari sicil numarası
  • Bağlı bulunulan meslek kuruluşunun adı
  • İşletmenin faaliyet kodu
  • İşletme türü
  • Nace ikili kodu
  • Nace ikili koduna bağlı olan faaliyet alanı (bu alan seçildikten sonra başvur butonuna tıklanmalıdır.)
  • İletişim bilgileri (E posta adresine ileride yapılacak işlemlerde kullanılmak üzere kullanıcı adı ve şifre gönderilmektedir. Bu nedenle aktif olarak kullanılan bir e posta bilgisinin iletilmiş olması önem taşımaktadır.)

Bu bilgileri vererek veri tabanı kaydı oluştururken bilgilerin doğruluğunun onaylandığını beyan eden onay kutucuğu işaretlenmelidir. Bu aşama geçildikten sonra son olarak kontrol aşaması bulunduğu KOSGEB internet sayfasında yer almaktadır. Kontrol kısmında çıkan pencere içinde yer alan rakamların kutucuğa doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Bu aşamadan sonra kaydet diyerek bilgilerinizi veri tabanına kaydedebilmektesiniz. Ancak kaydetmeden önce sistem uyarı verirse değiştirmeniz gereken kısımları değiştirerek yeniden onay butonuna basabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/176/veri-tabanina-nasil-kayit-olunur linkine tıklayabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB KOBİ KREDİ FAİZ DESTEĞİ başlıklı makalemizde Faiz Desteği Veren Bankalar, kosgeb ve kosgel kobi kredi faiz desteği amacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *