«
 1. Ana sayfa
 2. Kosgeb
 3. KOSGEB Desteği Verilmeyen Sektörler Nelerdir?

KOSGEB Desteği Verilmeyen Sektörler Nelerdir?

KOSGEB Desteği Verilmeyen Sektörler Nelerdir?

Şuan Türkiye’de birçok sektör için devlet desteği alınmasını sağlayan KOSGEB, bazı sektörlere ise hiçbir şekilde destek sunmamaktadır. İş kurmak ya da işini geliştirmek isteyenlerin başvuruda bulunabileceği KOSGEB’in neden bazı sektörlere destek vermediğine bakacak olursak, bazı sektörler için farklı kurumlar tarafından destek veriliyor olduğunu ve henüz devlet desteği için o sektörlere öncelik verilmediğini belirtebiliriz. için en başt ormancılık, balıkçılık ve tarım sektörlerini örnek gösterebiliriz. Bu sektörler için zaten farklı bakanlık ve devlet kurumları tarafından destek verildiğinden KOSGEB hiçbir şekilde hibe ya da faizsiz kredi desteği sunmamaktadır.

KOSGEB Desteği Verilmeyen Sektörler

KOSGEB desteği verilmeyen sektörler için daha detaylı bilgi verecek olursak şu sıralamayı yapabiliriz.

 1. Tarım sektörü için bitkisel ve hayvansal üretim için ve avcılık faaliyetleri ile ilgili olan sektörler, KOSGEB tarafından verilecek desteklerden faydalanamayacaktır. Tek yıllık bitki üretimlerinde, pirinç haricinde destek verilmemektedir. Yağlı tohum üretimi, tahıl ve baklagillerin tohumlarının üretimi, kabuklu pirinç haricindeki çeltik yetiştiriciliği gibi sektörlere de destek verilmemektedir. Ayrıca, 2018 yılında şeker kamışı, tropikal bitkiler, yağlı meyveler ve çalı meyvelerinin üretimi için de destek verilmemektedir.
 2. Ormancılık sektöründe, orman yetiştiriciliği, diğer ormancılık faaliyetleri, yabani otların toplatılması, yabani yetişen odunların ticareti ya da tomrukçuluk sektörleri için KOSGEB tarafından herhangi bir destek ödemesi yapılmamaktadır.
 3. Tütün ürünlerinin toptan bir şekilde ticaretinin yapılması, alkollü içeceklerin toptan ticaretinin yapılması, taverna, kokteyl kafe, bar, diskotek, kahve ve oyun salonu ya da herhangi bir alkollü içecek tüketimi ve satışının yapıldığı alan için de devlet desteği verilmemektedir.
 4. Sinema ve televizyonculuk sektöründe, sinema filmi ve video filmi için KOSGEB tarafından destek verilmemektedir.
 5. Finansal sektörlere baktığımızda, sadece sigorta ve emeklilik fonları için kurulacak işletmelere destek sağlanırken bunun dışında hiçbir girişime destek verilmemektedir.
 6. Gayrimenkul hizmetleri, kirala ve işletme hizmetlerine devlet desteği verilmemektedir.
 7. Muhasebe ofisi, hukuk bürosu, veterinerlik ya da vergi müşavirliği ofisi için KOSGEB tarafından destek verilmemektedir.
 8. Eğitim sektörü için hibe ya da faizsiz kredi desteği KOSGEB tarafından verilmemektedir.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB LABORATUVAR HİZMETLERİ başlıklı makalemizde KOSGEB Faaliyet Gösteren Laboratuvarlar, kosgeb laboratuvar hizmetleri ücretleri ve KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri Uygulama Esasları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *