«
 1. Ana sayfa
 2. Kosgeb
 3. KOSGEB ARGE – İNOVASYON VE ENDÜSTRİYEL UYGULAMA DESTEK PROGRAMI

KOSGEB ARGE – İNOVASYON VE ENDÜSTRİYEL UYGULAMA DESTEK PROGRAMI

KOSGEB ARGE - İNOVASYON VE ENDÜSTRİYEL UYGULAMA DESTEK PROGRAMI

KOSGEB destekleri arasında işletmecilere yönelik olarak verilen destek programlarından bir tanesi de – İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı olarak bildirilmektedir. Programa yönelik destek programı iki ayaktan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi ARGE ve İnovasyon ikincisi ise Endüstriyel Uygulama ayağıdır. Şimdi ARGE – İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında öncelikle birinci ayağı oluşturan ARGE ve İnovasyon kısmı hakkında bilgi vereceğiz.

KOSGEB ARGE – İnovasyon

KOSGEB destekleri içinde yer alan ARGE – İnovasyon ve Endüstriyel Uygulamalar Destek Programı için birinci ayak olan program şu detaylardan oluşmaktadır:

 • KOSGEB Arge – İnovasyon Destek Kapsamı
 • KOSGEB Arge – İnovasyon Destek Süreci
 • KOSGEB Arge – İnovasyon Destek Önemli Hususlar

KOSGEB ARGE ve İnovasyon Destek Kapsamı

Sadece küçük ve orta ölçekli işletmeler için değil aynı zamanda ARGE ve İnovasyon kapsamında fikir geliştirmeye açık olan ve yeni projeler geliştirmeye çalışan girişimcilere destek vermek bu programın kapsamında yer almaktadır. KOSGEB ARGE ve İnovasyon Destek Kapsamı ayrıca yeni süreçlerin geliştirilmesi ve bilgilerin üretilmesini desteklemektedir.

KOSGEB ARGE ve İnovasyon Destek Süreci

KOSGEB ARGE ve İnovasyon destek süreci içinde yer alanlar şu şekilde belirtilmektedir:

 • İşletmeler İçin Proje Başvuru Değerlendirme, İzleme ve Destek Süreci
 • Girişimciler İçin Proje Başvurusu Değerlendirme, İzleme ve Destek Süreci
 • Proje Revizyon, Tamamlama, Sonlandırma ve Proje Sonrası İzleme Süreci

Bu destek programına dair son revizyon bilgisi 3 Mart 2016 tarihinde yayınlanmıştır.

KOSGEB destek programları içinde yer alan KOSGEB ARGE ve İnovasyon Programı Başvuru bilgileri şu şekilde ifade edilmektedir:

Destek için başvuru yapabilecek olanlar İnovasyon ya da ARGE alanında projesi bulunan işletmeler ya da girişimciler,

Destek için doldurulması gereken formlar:

 • ARGE ve İnovasyon Programı Proje Başvuru Formu
 • ARGE ve İnovasyon Programı Proje Geliştirme Destekleri Başvuru Formu

Başvuru tarihlerine yönelik bilgi almak ve e başvuru yapmak isteyen kişilerin www.kosgeb.gov.tr adresine gitmeleri gerekmektedir.

KOSGEB ARGE - İNOVASYON VE ENDÜSTRİYEL UYGULAMA DESTEK PROGRAMI
Kosgeb Arge – İnovasyon Destekleri

KOSGEB Endüstriyel Uygulama Destek Programı

KOSGEB ARGE – İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı içinde ikinci ayağı oluşturan KOSGEB Endüstriyel Uygulama Destek Programı şu amacı gütmektedir:

Ürün ya da hizmet üretiminde kalitenin arttırılması, maliyet düşürücü çalışmaların yürütülmesi, ürün ya da sürecin pazara uygunluk gösterecek şekilde ticarileştirilmesi bu programın kapsamı içinde yer almaktadır.

KOSGEB Endüstriyel Uygulama Programı Başvuru

KOSGEB destekleri içinde yer alan KOSGEB Endüstriyel Uygulama Programı Başvuru detayları şu şekilde belirtilmektedir:

Bu programa katılım sağlayabilecek olan kişiler:

 • İnovasyon ya da Arge alanlarında çalışmalara sahip olan ve projelerini kamu kaynakları ile destekleyerek başarıya ulaşarak tamamlanmış proje sahipleri,
 • İlgili alanda doktora çalışması yürüten proje sahipleri,
 • İlgili alanla ilgili patent sahibi olarak çalışma yürüten ve projesi koruma altına alınmış, prototip aşamasına ulaşmış ve fikir sahipleri veya kullanım hakkını sözleşme ile hak sahibinden devralmış işletmeler, bizzat Türk Patent Enstitüsü tarafından devri gerçekleştirilmiş olan patent sahibi işletmeler.

Endüstriyel Uygulama ayağı ile ilgili başvuru yapmak için doldurulması gereken form Endüstriyel Uygulama Programı proje başvuru formu olarak belirtilmektedir. ARGE – İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı için ikinci ayağı oluşturan KOSGEB Endüstriyel Uygulama destek programı için daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler şu adresten KOSGEB resmi internet sitesine ulaşabilirler: www.kosgeb.gov.tr Aynı adres bilgisi üzerinden programın başvuru tarihleri ve e-başvuru hakkındaki bilgiler de öğrenilebilmektedir. E başvuru yapmak isteyen kişilerin de yine www.kosgeb.gov.tr adresinden başvuru oluşturması mümkün olmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB LABORATUVAR HİZMETLERİ başlıklı makalemizde KOSGEB Faaliyet Gösteren Laboratuvarlar, kosgeb laboratuvar hizmetleri ücretleri ve KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri Uygulama Esasları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *