«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Konut Kredisine Yaptığınız Başvurunuzun Reddedilme Sebebi?

Konut Kredisine Yaptığınız Başvurunuzun Reddedilme Sebebi?

Konut Kredisine Yaptığınız Başvurunuzun Reddedilme Sebebi?

Konut Kredisine Yaptığınız Başvurunuzun Reddedilme Sebebi?

Ev almak kolay bir süreç değildir kabullenelim. Para biriktirip peşinat ve mobilyalara harcamak, bir evi araştırıp istediğiniz özellikleri taşıyan şekilde bulmak ve daha sonra kolay ve güvenli bir kredi kullanabilmek güzel fakat bir o kadar da yorucudur. Ödemeleri tamamlamak için konut kredisi almak ise ciddi olarak hayatınızın bir dönemini etkiler.

Büyük resim ev sahibi olma hayallerini kurarken kusursuz gibi görünebilir ancak başvurduğunuz kredinin son aşamada reddedilmesi hayallerinizi tamamen yıkabilir. Son aşamada yıkılmasını istemediğiniz hayalleriniz için aşağıda mevcut olan başvurunuzun reddedilmesiyle 3 duruma sonuç olacaklara göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bilgilendirilmede Yanlışlık

Yüzme havuzu, ferah bir daire, spor salonu, kulüp, kısacası iyi bir konumda işinize yakınlık ve aklınıza gelebilecek konuta kazandıracağı artı puan her şey. Sonunda istediğiniz arzuladığınız evi buldunuz. Düşük faizle kullanabileceğiniz kredi için hevesle kredi araştırmasına girişip başvurularınızı yaptınız. Sizin açınızdan geliriniz, kredi notunuz her şey tamam. Kredi cevabını beklerken bankadan bir ret yanıtı geldi. Yanlışı nerede yaptınız peki?

Eksper konutu incelediğinde bankanın gönderdiği ev hakkında sana satıcının bahsetmediği şeyler görmüş olabilir. Kimi zaman konutu satmak için satıcılar sizden bazı şeyleri saklamış ya da yanlış bilgiler vermiş olabiliyor. Tapu durumu, konutun sağlamlığı veya farklı bazı konularda sizin bilemeyeceğiniz konularda eksper (uzman) bir sorun gördüğünde araştırma yapan banka bu konut için kredi vermeyi reddedebilir.

Tamamlanmamış Konut

Tam değerinin tespit edilip konutun bu değer üzerinden fiyat belirlenmesi için minimum %80 oranında konutun tamamlanmış olması gerekir. Alacağınız konutun bunun için tamamlanma durumunu dikkate alıp krediye başvuru yapmalısınız. Alacak olduğunuz konut eğer %80’in altında bir oranına sahipse tamamlanma eksperin biçeceği değer düşük olacağından, konutu almak için sizin de gereken peşinat miktarı artacaktır.

Eğer farklı bir konut bulma şansınız yoksa bu gibi durumlarda geliriniz yeterli ise banka dışında konut kredisi çekeceğiniz farklı bir bankadan peşinatınızı tamamlayacak miktarda ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünebilirsiniz.

Gelir Durumunuz

İhtiyaç kredisine oranla daha yüksek tutarlarda kullanıldığı için konut kredisi gelir durumunuzun banka tarafından az bulunabilir ve bu nedenle ret yiyebilirsiniz. Kredi kullanmanız için normal şartlarda (istisnaları bazı bankalarda mevcut) kredinin aylık taksitlerinizin %50’si maaşınızı geçmesi gerekir. Gelir durumunuz nedeniyle eğer ret cevabı aldıysanız, kira geliri ya da varsa aile fertlerinin gelirini bankaya beyan etmeniz faydalı olabilir.

 

- Bir önceki yazımız olan Borç Yapılandırma Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Borç Kapatma Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Kapatma Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *