«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Konut Kredisi Şartları Nelerdir? Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Şartları Nelerdir? Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konut Kredisi Şartları Nelerdir? Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev sahibi olmak isteyenler, binlerce hatta yüz binlerce lira olan bedelleri tek seferde ödeyemeyeceğinden dolayı genellikle uzun yıllar boyunca birikim yapmakta ya da doğrudan bankalara başvuruda bulunarak, konut kredisi almaktadırlar. Şuan ülkemizde kamu ve özel kesimde hizmet veren bankaların tamamından alınabilecek olan konut kredileri, en teferruatlı kredi paketleridir. Çünkü, konut kredisi şartları incelendiği zaman da görüleceği gibi, kişilerin sadece belgeleyebilir bir gelirlerinin olması ya da kredi notlarının yüksek olması yeterli değildir. Genel olarak baktığımızda, ilk olarak istenen evraklardan yola çıkmamız gerekmektedir.

  1. Konut kredisi alarak satın almak istediğiniz konutun olması ve tapusu ile birlikte şubeye gidilmesi gerekmektedir.
  2. Bankaya yapılacak başvuruda, tapu üzerinden inceleme yapılacak ve sonrasında da konut için ekspertiz yönlendirilecektir.
  3. Ekspertiz incelemesinin ardından bankaya bir rapor sunulacak ve konutun incelemesine göre ne kadarlık bir değeri olduğuna bakılacaktır.
  4. Konut için belirlenen değerin yüzde sekseni kadar kredi sunulacaktır.
  5. Şartların kabul edilmesinin ardından da sizlerden gelir belgeniz, ikametgah bilgileriniz ve bir de kefil talep edilecektir. Eğer konutun tamamı için kredi almak istiyorsanız bu durumda bankaya üzerinize kayıtlı olan bir ev ya da işyerinin tapusunu da getirmeniz gerekmektedir. Bu tapu ile birlikte ipotek işlemi yapılacak ve konutun tamamına kredi alınacaktır.

Konut kredisi şartları yukarıda da özetlenmiştir. İstenen evraklar hem ihtiyaç kredileri hem de taşıt kredilerine göre oldukça fazladır. Ayrıca, başvuru öncesinde de iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü, onlarca farklı banka, hem birbiri ile yarış içerisinde olması hem de daha fazla müşteriye ulaşabilmek adına, kişilere uygun faiz oranları sunmaktadır. Bundan dolayı faiz oranlarında ya da dosya masraflarında farklılıklar bulunmaktadır.

Yukarıdaki evrakların yanı sıra, kişilerin konut almak için faiz ödemek istememeleri sonrasında ortaya çıkan bazı gayrimenkul firmaları da bulunmaktadır. Bunlar, belirtmiş olduğumuz evraklardan çoğunluğunu istememektedir. Bundan dolayı, başvuru yapmadan önce bankalara mı yoksa gayrimenkul firmalarına mı başvuracağınıza karar vermeli, sonrasında kurum tespiti yapılmalı ve başvuru öncesinde de kurum ile irtibata geçilerek istenen evrakların öğrenilmesi gerekmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Eğitim Masrafları İçin Nasıl Kredi Alınır? başlıklı makalemizde Eğitim Kredisi Başvurusu Hangi Bankalara Yapılır?, eğitim kredisi veren bankalar ve özel eğitim kredisi paketleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *