«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Yasa Dışı Yollarla Konut Kredisi Devretme Nasıl Yapılır?

Yasa Dışı Yollarla Konut Kredisi Devretme Nasıl Yapılır?

Yasa Dışı Yollarla Konut Kredisi Devretme Nasıl Yapılır?

Konut kredisi devretme konusunda hemen her kredi müşterisinin aklında sorular bulunurken, bu işlemin bir noktadan sonra yasa dışı konuma geliyor olması aynı zaman korkuyu da ortaya koymaktadır. Konut kredileri, uzun vadeli ve yüksek tutarlı kredi kampanyaları bünyesinde yer almaktadır. Bu nedenle bankalar konut kredisi çeken müşterilerden, verimli ve sakin bir ödeme süreci beklerler. Bunu bekleyen bankalara kredi devri talebi ile gitmek elbette ki mantıklı olmayacaktır. Ancak evin satılması kararını varılıp, alıcının kredi borcuyla birlikte almayı Noter huzurunda imza karşılığında kabul etmesi durumunda ev ile birlikte işlemi yapılabilmektedir. Evin devredilmeden başka bir şekilde konut kredisinin sahibinin değişmesi resmi yollarla mümkün değildir. Bu süreçte güvenilir bir yol izlemek ve dikkatli olmak çok önemlidir.

Konut Kredisi Devretme Yöntemi!

Ev aldınız ve krediyle satın aldığınız bu evin kredi borcunu kalan kısmıyla başka birine vermek istiyorsunuz. Basit ihtiyaç kredilerinde direkt devir işlemleri yapılabilir ancak konut kredilerinde bu bankalar tarafından kabul edilmez. Bu gibi bir durum karşısında, krediyi sözde üstüne alacak kişiyle anlaşma yapılmalıdır. Burada yapılacak anlaşmada sonrasında tüm yükümlülüğün ve ödeme sorumluluğunun ilgili kredi sahibine geçeceği bilgisi verilmelidir. Sonrasında kişi taksitleri ödemelidir. Ancak resmi olmaması nedeniyle, sözde krediyi üzerine alan kişi krediyi ödemezse asıl kredi sorumlusu kayıtlarda halen siz görüneceğinizden banka sizi bulur. Bu nedenle konut kredisini başkasına devretme konusunda geri adım atmanız sizlerin faydasına olacaktır. Bu gibi durumlarda annesinden, babasından bile sorun yaşayan insanlar bulunmaktadır. Bu nedenle güven sınırlarını çok ama çok iyi bir şekilde sağlamadan bu yükün altına sakın girmeyin.

Konut Kredisini Başkasına Devretmek Doğru Değil!

Konut kredisini devretmek yukarıda da anlattığımız üzere kişinin size yanlış yapması neticesinde size ciddi sorunlar getirebilir. Bu nedenle konut kredisini devretmek istemeniz durumunda resmi yollarla işlem yapmanız gerekir. Bu da evi kredi borcuyla birlikte satın alacak bir alıcı bulmaktır. Örnek verelim siz yasa dışı olarak krediyi ödemesi üzere verdiniz. Kişi ödemedi ve hakkınızda hukuksal işlem başlatıldı. Bu durumda mahkemeye bu durumu kesinlikle açıklayamazsınız. Bu da sizleri sonsuz bir çukurun içine düşürür.

- Bir önceki yazımız olan Konut Kredisinde Evin Yaşı Önemli Mi? Eski Evlere Konut Kredisi! başlıklı makalemizde Eski evlere kredi ve Konut kredisi yaş sınırı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *