«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. KKB Puanı Nedir? Ne Zaman Düşer?

KKB Puanı Nedir? Ne Zaman Düşer?

KKB Puanı Nedir? Ne Zaman Düşer?

Kredi başvurusu yapacak ya da kredi kartı alacak olan kişilerin banka tarafından KKB Puanı sorgulaması yapılmaktadır. Günümüzde bu sorgulamalar yüklü miktarlar için elden taksit ile ürün satışı yapan mağazalardan ya da cep telefonu operatörlerinden de gerçekleştirilmektedir. Peki KKB nedir?

olarak bilinen KKB, kişilerin banka geçmişlerine dair bilgileri toplamakta ve banka personellerine sunmaktadır. Her kişinin banka nezdinden bir KKB puanı bulunmaktadır. KKB puanı doğrultusunda kişilerin kredi ya da kredi kartı kullanıp kullanamayacağı bilgisine erişim sağlamak mümkün olmaktadır. Bu puanlar ise banka personelleri tarafından görüntülenebilmektedir.

?

KKB nedir sorusunu soran kişiler, KKB puanının ne hallerde düştüğünü de merak etmektedir. Bu hesaplamaları yapmak elbette zordur; ancak kişilerin puanlarını düşürmemeleri için belli faktörlere dikkat etmeleri gerekmektedir. KKB puanına dair tüm değerlendirmeler Merkez Bankası aracılığı ile sağlanmakta ve bu bilgi tüm bankalar ile paylaşılmaktadır. Bu nedenle A bankasından kredi başvurusu yapan bir kişinin kredisi onaylanmadığı takdirde B bankasından da onaylanmayacaktır.

düşüren en önemli faktör, düzensiz ödemeler gerçekleştirilmesi ya da bankalara hiç ödeme sağlanmamasıdır. Örneğin; bir kredi kullanan kişiler düzenli ödeme yapmadıklarında ya da ödemelerini sürekli olarak geciktirdiklerinde KKB puanlarını riske atmış olacaklardır.

Ödenmeyen trafik cezaları ya da vergi borçları da KKB puanını etkilemektedir. Bu nedenle kişilerin KKB puanını düşürmemeleri için ödemelerinin düzenine mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir.

?

KKB nedir sorusunu soran kişiler KKB puanı düşerse ne olacağını da merak etmektedir. Puan düştüğü takdirde kişiler kredi kartı limitlerini artıramamakta, yeni bir kredi kullanamamakta ya da kredili mevduat hesabı açtıramamaktadır. Çünkü bu ürünlerin kullanılabilmesi için KKB puanının belli bir seviyede olması gerekmektedir. Bu seviye ise bankalara göre farklılık göstermektedir.

KKB puanını yüksek tutmak isteyen kişilerin ödemelerini düzenli tutmaları ve bankacılık ürünlerini yoğun bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Banka ile sıcak olan ilişkiler, ileriki dönemlerde çok daha yüksek kredi kullanımları gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle KKB puanı büyük önem arz etmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Şekerbank Hasat Kart Ödeme Vadesi başlıklı makalemizde Şekerbank hasat kart kredi başvurusu, Şekerbank hasat kart kullanıcıları ve Şekerbank Hasat Kartı Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *