«
 1. Ana sayfa
 2. Ekonomi Haberleri
 3. KIDEM TAZMİNAT FONU

KIDEM TAZMİNAT FONU

KIDEM TAZMİNAT FONU

Kıdem tazminatı mevcut durumu ile düzgün yürütülemeyen bir hak. Hele ki son zamanlarda “Cübbeli Ahmet Hoca” diye bilinen zat-ı muhterem’inde müdahalesiyle iyice cıvık bir hal almış durumda.

Neyse, magazini geçip gerçeklerle devam edelim. Mevcut Kıdem Tazminat sistemi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezinoğlu ‘ nun  söylemlerinden öğrendiğimiz kadarıyla çalışanların yalnızca yüzde 20′ sinin yararlanabildiği, büyük çoğunluğun mağdur olduğu bir sistem. Kendi deneyimlerimizden bildiğimiz kadarıyla da bazı işverenlerin vermemek için kanunu ezberledikleri bir sistem.

Devlet yetkilileri, mağduriyetin büyüklüğünün farkına vardıktan sonra yeni bir uygulama için kolları sıvadılar. Şu sıralar devamlı konuşulan Kıdem Tazminat’ nın fona devredilmesi çalışmalarını başlattılar. Mevcut sistemi iyileştirmek yerine, yeni sistem için bu kadar uğraşmak ne kadar doğru bilemiyorum.

KIDEM TAZMİNAT FONU

Yeni sistemin getirdikleri;

 • İşçi için belirlenmiş tazminatın yıllarca işverenin cebinde değil, işçinin adına açılmış hesapta birikmesi. “” ibaresi de çok önemli çünkü geçmiş yıllarda buna benzer fonların iyi sonuçlanmadığını hepimiz biliyoruz.
 • Tazminatı hak etmek için bir gün bile çalışmış olmak yeterli. Bazı işverenler girdi çıktı yaparak çalışanını bu konuda mağdur ediyor.
 • İş değiştirme yada işten çıkarma durumlarında kıdem tazminatı hakkının kaybedilmemesi. Bir çok çalışan tazminat hakkı kaybetmemek için memnun olmadıkları işlerde çalışıyorlar.
 • İşverenler tarafından işçinin hesabına aylık yatacak. Sonra hesaplaşılacak bir borç olmayacak. Yıllarca biriken tazminatlar, sonunda ödenecek borç olarak işverenlerin sırtlarında yük oluşturuyor.

Yeni sistemin götürdükleri;

 • İşçi, kıdem tazminatını almaya hak kazandığında. Mevcut brüt maaşı üzerinden hesaplama yapılıyor. 20 yıl çalıştığı firmadan 3000 TL ile ayrıldığında. 20 x 3000 TL = 60000 TL alıyor. Yeni sistemle işveren, işçisi için güncel maaşı üzerinden prim ödemesi yapacak. Yirmi yıl sonunda fonun getirisi ne olursa o kadar kazanç sağlamış olacak. Fon getirilerinin durumuna bakarsak mevcut hak ile kavuşacağı miktara yaklaşması zor görünüyor.
 • İşveren, mevcut sistemle tüm çalışanları için kıdem tazminatı ödemiyor. Yeni sistemle her işçisi için para ödemek zorunda kalacak.

 

KIDEM TAZMİNAT FONU

Belirsizlikleri;

Başlığı, detayları diye atmak isterdim fakat. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezinoğlu ve ekibi bir süredir çalışma yaptığı halde hatta EKK ve Bakanlar kuruluna yaptıkları çalışmayı sundukları halde, herhangi bir paylaşım olmadığı için sadece belirsizlikleri yazabileceğim.

 • Eski sistemde; bir yıl için 4.426,16 TL ye kadar 30 günlük brüt maaş, 4.426,16 TL nin üstü için her bir yıl için 4.426,16 TL hak kazanılırken. Yeni sistemde daha az prim yatırılacağı söylentileri var. Başbakanımız ve Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanımız defalarca hak kaybı olmayacağını açıklamak zorunda kaldı.
 • Yasa çıktığı tarihten itibaren işe girenleri bağlayacak. Mevcut çalışanlar için işverenle anlaşıp hareket etmesi söyleniyor. Çalışanlar işveren ile anlaşabilmiş olsa böyle bir uygulama gerek olur muydu.

- Bir önceki yazımız olan EMEKLİLERE BAYRAM MÜJDESİ başlıklı makalemizde emekli zamları ve EMEKLİLERE BAYRAM MÜJDESİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *