Ana sayfa / EKONOMİ / KESİLECEK KURBANLARIN MALİYETİ 10 MİLYAR LİRANIN ÜSTÜNDE OLACAK

KESİLECEK KURBANLARIN MALİYETİ 10 MİLYAR LİRANIN ÜSTÜNDE OLACAK

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

3 MİLYON 950 BİN KURBAN KESİLECEK

Türkiye Ziraat Odaları Birliği ‘nin açıklamalarına göre, bu sene ki kurban bayramında, 3 milyon 950 bin hayvan kesileceği bildirildi. Bu kurbanların; 3 milyonu küçükbaş, 950 bini büyükbaş hayvandan oluşuyor. 2017 yılı kesilecek kurbanların maliyeti 10 milyar 200 milyon civarında. Kurban fiyatları illere göre değişiklik gösteriyor. Büyükbaş kurban fiyatı 4 bin TL ile 19 bin TL arasında değişirken, küçükbaş kurban fiyatları 600 ile 2 bin TL arasında olacak. Geçen seneye oranla kurban fiyatlarında %25’e varan fiyat artışları bekleniyor. Canlı hayvan kilogram fiyatları ise küçükbaşta 15 ile 24 TL, büyükbaşta 16 ile 23 lira olması tahmin ediliyor.

Bu yıl ülkemizde 3 milyon küçükbaş hayvan, 950 bin büyükbaş hayvan kurban edilmesi bekleniyor. Geçen sene 2 milyon 950 bin küçükbaş, 920 bin büyükbaş hayvan kesilmişti. Yıllara göre kesilen hayvan sayılarını gösteren grafiği inceleyebilirsiniz.

kesilecek kurbanların maliyeti
Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Sayıları

KESİLECEK KURBANLARIN MALİYETİ NE KADAR?

Kesilecek kurbanların maliyeti illere göre değişiklik göstermektedir. Büyükbaş  hayvanların canlı kilogram fiyatları;

  • İstanbul Avrupa yakasında 19 ile 21 lira, Anadolu yakasında ise 19 ile 23 lira,
  • Ankara’da 18 ile 20 lira,
  • İzmir’de 16 ile 20 lira arasında fiyat değişikliği göstermektedir.

Başlıca illerimize göre küçükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatları;

  • İstanbul Avrupa yakasında 20 ile 23 lira, Anadolu yakasında 20 ile 24 lira,
  • Ankara’da 17 ile 20 lira,
  • İzmir’de 20 lira fiyat seviyelerinde seyretmektedir.

BÜYÜK MARKETLERDE ÖDEME KOLAYLIĞI

Bu yıl en çok fiyatı artan kurbanlık, kıvırcık koç oldu. 2016 yılında 16 kiloluk kıvırcık koç 900 TL ‘den satıldı. Bu yıl aynı büyüklükteki kıvırcık koçun fiyatının 1100 TL üstüne çıkması bekleniyor. Fiyat artışlarının yüzde 20’ lerin üstünde olması, vatandaşı ekonomik olarak zorlayacak. Yine de kurban kesmek isteyen vatandaşlarımıza, hiper marketler kurban satış kampanyaları ile destek oluyor. Migros ve CarrefourSA kurban satışlarında 9 aya kadar taksit yada ödeme erteleme imkanı sunuyor. İsteyenlere mağazada yada adrese teslim seçenekleri sunulurken, koli ile teslimlerde 80 TL indirim ve 1000 TL üzerinde ödemelerde 100 TL hediye imkanlarıda sunuluyor.

OTELLER DOLDU

Kurban Bayramı tatili uzatılarak 10 güne çıkarılmasıyla, iç turizmde büyük hareketlilik oluştu. Şimdiden otellerde boş yer kalmadı. Toplamda 1.2 milyon vatandaşımızın bu bayramda seyehat etmesi bekleniyor. Bayram tatili süresince büyük havalimanlarımızdan 42 bin üzerinde uçuş olması bekleniyor.

- Bir önceki yazımız olan Emekli Maaşı Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde emekli maaşı transfer hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

İCRA TAKİBİ ALT SINIRI VAR MIDIR? 2019

İçindekiler1 İCRA TAKİBİ NASIL OLUR?2 İCRA TAKİBİ BAŞLATMA SINIRI VAR MIDIR?3 İCRA TAKİBİ NE KADAR …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir