«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir Miyim?

İnsanların ihtiyaçları artmaya başladıkça, buna bağlı olarak para ihtiyaçları da artar. Bazen ana gelirin yanına eklenen ek gelir bile yeterli olmaz. Böyle zamanlarda en sık başvurulan yöntem ise bankalar veya diğer finans kuruluşları aracılığı ile kredi çekmek olur. Bunun için bankalara başvuran ve nasıl kredi çekebileceğini merak eden sayısız insan bulunur.

Kredi çekmek için gereken detaylara ek olarak kendi evini kullanarak kredi çekme şansı olup olmadığını merak eden tüketiciler bulunur. Kendi evime konut kredisi çekebilir miyim sorusu da bu durumdan hareket ederek ortaya çıkan sorulardan bir tanesidir. İpotek yolu ile kredi çekilmesi mümkün iken kredinin türü birçok şeyi değiştirebilir.

Çeşitli ihtiyaçlardan doğan durumlar için isimlendirilmiş kredi durumları bulunur. Bunlardan bir tanesi de konut kredisidir. Ev almak isteyen kişilerin yüksek miktarlı krediye ihtiyacı olur. Çünkü ihtiyaç kredileri çoğu zaman daha düşük bütçeli kredilerdir. Konut kredisi sadece ev almak için kullanılan bir kredi türüdür. Alınacak evin ipotek edilmesi ve buna bağlı olarak değerinden kaynaklanan bir kredi miktarı belirlenmesi gerekir. Ardından buna bağlı olarak yapılan işlemler ve bilirkişi raporları ile kredi adımları teker teker kontrol edilir.

Konut kredisi almak için başvuran birisinin kredi notunun oldukça iyi olması gerekir. Çünkü konut kredisi yüksek miktarlı bir kredi olacağından dolayı kredi notu ödeme imkanının ne olduğunun anlaşılması anlamına gelir. Bunun için kredi notu en önemli dayanaktır. Kredi notunuzun yüksek olması sorunu olmadığında alınacak olan ev adresi için banka tarafından uzman bir kişi ataması yapılır. Bu kişi ev için bir değer oluşturacak şekilde rapor hazırlar. Raporda evin durumu belirlenir ve buna göre fiyatı ortaya çıkar. Çıkan değerin önemi kredinin miktarını belirler. Çünkü rakamın %70’i oranında kredi alabilirsiniz. Krediniz bankadan onay alınca tapu işlemleri avukat eşliğinde yapılır. Konut kredisi almanız tamamlanmış olur.

Bir kredinin konut kredisi olması için ortada alınması gereken bir konutun olması gerekir. Aksi durumda herhangi bir konuttan ve krediden bahsedilmesi mümkün olmaz. Bunun için kendi evi olan birisi bunu kullanarak yeniden ev kredisi çekemez. Yapılması gereken ev kredisi için değeri belirlenecek bir ev almak olmalıdır. Çünkü buna izin vermek diğer ihtiyaç kredilerinden daha düşük olan konut kredisi oranlarından yararlanmak isteyen kişilerin sıklıkla başvuracağı bir yöntem olurdu. Bu durumda olan birisinin yapabileceği en iyi seçim ipotek yapılması yoluna giderek ihtiyaç kredisi çekmek olmalıdır.

İpotekli ihtiyaç kredisi çekmek herhangi bir amaçla krediye ihtiyacı olan bir tüketicinin nakit ihtiyacını karşılamak için başvuracağı bir yoldur. Bu sayede kredi onayınız için kredi notunuzun yüksek olması kadar ipotek edilecek bir malın durumu da oldukça önemlidir. Bu sayede kolaylıkla söz konusu mal ipotek edilerek ihtiyaç krediniz onaylanır. Evinizin olması veya söz konusu konut kredisinde bir evin bulunmaması halinde en iyi yoldur.

Oranlar Nasıldır?

Konut kredisi için özel olarak verilen bir kredi faiz oranı belirlenir. Bu durum bankaların ve devletin nezdinde verilmiş kararlardan kaynaklanır. Tüketicinin ev sahibi olması için bir destektir. Şuan ki durumda 1,5-2 oranında faiz bandından bahsedilebilir. İhtiyaç kredisi ise bankadan bankaya değişen oranlarda görülebilir. Bunun için iyi bir araştırma yapmak en doğrusu olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Kartını Nakde Çevirme Yöntemleri başlıklı makalemizde Kredi Kartı Bozdurma, Kredi Kartı Kırdırma ve Kredi Kartından Para Çekme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *