«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kefil Olmak Doğru Mudur? Kefil Olunurken Nelere Dikkat Edilir?

Kefil Olmak Doğru Mudur? Kefil Olunurken Nelere Dikkat Edilir?

Kefil Olmak Doğru Mudur? Kefil Olunurken Nelere Dikkat Edilir?

Kefil olmak günümüzde insanların büyük yanılgılara düşmesi noktasında rol oynayan başlıca etkenler arasında yer alıyor. Kişilerin kefil olmak söz dizisinden anladıkları ile bankaların ilgili durumlarda uyguladıkları prosedür arasında dağlar kadar fark var. Bugün hem sizlere kefillik konusunu bankalar gözünden anlatacağız hem de durumun mantıklı olup olmadığı konusuna değineceğiz. Kefil bir kişinin borcuna tüm maddi mal varlığıyla dahil olan ve bankaya güvence veren kişi anlamına gelmektedir. Kefil olan kişinin, kefil olduğu kimse eğer ki borcunu banka ile yapılan sözleşme dahilinde ödemezse bu durumda borcun tüm sorumluluğu kefil olan kişiye banka tarafından verilecektir. Kefil olunup sonrasında kişinin borcunu ödemesi noktasında bir problem çıkınca kefillikten caymanız gibi bir durum söz konusu değildir. Tam aksine bankalar burada sizlerin direkt iletişim kaynaklarından borcu ödemenizi isteyecektir. Eğer yapılan anlaşmalara paralel olarak ilgili borçlar ödenmezse bu durumda sizin hakkınız yani kefil olan kişi hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Kefil Olmak Sanıldığı Gibi Değildir!

Kefil olmak bir kağıda imza atıp sonrasında o kağıtta ismi yazan diğer kişinin daha kolay bankadan kredi almasına aracılık etmek anlamına gelmez. Aksine o borcun ödenmemesi durumunda sorumlu kişi durumuna düşmenizi sağlar. Bu nedenle kefil olma kavramını kesinlikle basite almayınız. Bu süreçte bankaların uygulayacağı yaptırım sizleri yüksek hapis cezalarına kadar ilerletebilir. Bankalarda kimseye kefil olmayın desek sanıyorum en mantıklı cevabı vermiş oluruz. Kefilinde sahip olması gereken özellikler olduğundan genellikle düzenli ödeme yapan kişiler seçilir. Bu tarz uyumlu kişilerin kefil olarak büyük sorunlar yaşamasını hiç istemeyiz. Bu nedenle kimseye kefil olmayın ve olanları da teşvik etmeyin. Bu işin maalesef şakası yok.

Kefil olmak için ilk olarak bankanın sunacağı ödeme planına uygun olmanız gerekmektedir. Bankaların sistemlerinde herkesin toplam borç tutarları ve aylık gelirleri görünmektedir. Bu noktada kefil olan kişinin, bu kefil olunacak olan borçla birlikte yasal sınırlara göre aylık gelirleriyle ödeme yapabilir olması gerekmektedir. Hiç borcu olmayan ve kredi notu yüksek olan birinin kefil olması çok daha kolaydır.

- Bir önceki yazımız olan SMS İle Tarım Kredisi Almak İsteyenler Denizbank'a başlıklı makalemizde Denizbank tarım kredisi ve tarım kredisi faizleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *