«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım Bankacılığı ‘nın Amacı Nedir?

Katılım Bankacılığı, faiz hassasiyeti bulunan, İslam dinine mensup muhafazakar kesimin, birikimlerini değerlendirmesi ve finansal ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla ortaya çıkan alternatif bir bankacılık sistemidir. Katılım Bankacılığı, veya bankacılık faaliyetlerini faizsizlik prensibine uygun şekilde gerçekleştiren bankalar olarak geçen finans kuruluşlarının Türkiye’de aldığı isimdir. Katılım kelimesi, gerçekleştirilen bankacılık faaliyetlerinin, kar ve zarara dayalı bir sermaye ortaklığı biçiminde yürütülen bankacılık sistemi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Katılım Bankacılığı ve Arasındaki Fark Nedir?

Katılım bankaları ile faiz prensibiyle çalışan bankalar arasında benzerlikler olduğu düşünülse de temelde aralarında farklılıklar bulunur. Faiz, mevcut iki taraf arasındaki ödünç para verme işleminin sonucunda gerçekleşen finansal bir faaliyettir. Vade sonunda miktarı önceden belirlenmiş sabit bir fazlalığın bir taraftan diğerine ödenmesiyle gerçekleştirilen karşılıksız bir değer aktarımıdır. Faizli bankalar tasarruf sahiplerinden vade başlangıcında belirledikleri faiz oranı karşılığında para toplarlar.

Faizsiz sisteme göre çalışan Katılım Bankaları ise kar ve zarar ortaklığına dayanır. Kar ve zarara katılma esasına göre para toplayarak ticaret, sermaye ortaklığı ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık modelidir. Katılım Bankacılığında toplanan paraların sahiplerine belirli bir gelir taahhüdünde bulunulmaz ve hatta yatırılan anaparanın da garantisi olduğu söylenemez.

Katılma hesapları emek sermaye ortaklığı kapsamında açılır. Tasarruflarını katılım hesabına yatıranlar Katılım Bankası ile kar/zarar ortaklığı yapmış sayılırlar. Katılım Bankası topladığı paraları İslam dinine uygun alanlarda işleterek elde ettiği karı başlangıçta tarafların anlaştığı kar paylaşım oranına uygun şekilde paylaştırmakla mükelleftir.

Ancak Katılım bankalarında hesap açanlar kara katıldıkları oranın asgari yarısı kadar bir oranla zarara da katılmayı kabul ederler. Bu durum gerçekleştirilen finansal faaliyetin İslam dinine de aykırı olmamasını sağlamaktadır.

Katılım Bankası hesap açma işlemlerini ister şubeden ister bankanın internet adresinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve kimlik belgenizde yer alan bilgilerle cep telefonu gibi kişisel bilgilerinizi doğru olarak bildirmeniz yeterlidir.

 

“Türkiye Finans Katılım Bankası Finans Portalı” yazımızda, katılım bankacılığı ‘nın en iyi örneklerinden biri olan Türkiye Finans ‘ı tanıtmıştık. Dilerseniz bu linkten okuyabilirsiniz.

 

- Bir önceki yazımız olan İş Bankası İnternet Şubesi başlıklı makalemizde İş Bankası Cep Anahtar Nedir?, İş Bankası İnternet Şubesi ‘ne Nasıl Girilir? ve isbank.com.tr hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *