«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kara Listede Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

Kara Listede Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

Kara Listede Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

Kredi Başvurusu Yapılabilir mi?

Bankacılık politikaları gereği kara listede kredi başvurusu yapılabilir mi? sorusunun yanıtı doğal olarak ‘hayır’ şeklindedir. Fakat birtakım hizmetlerden yararlanılarak başvuru yapma şansına sahip olabilirsiniz. Bu konuda öncelikle kredi notunuzun yükselmesi gerektiğini de unutmayın. Kredi notunun yükselmesi için yazımızın devamından detaylı bilgilere ulaşabilir ve ne şekilde bankalardan hizmet alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kara Listede Kredi Başvurusu

Kara listede olan bir tüketicinin bankalarla olan geçmişi genel olarak olumsuz değerlendirilmektedir. Çünkü bu tüketiciler daha önceki tarihlerde mevcut kredi kartı veya kredi borçlarında sorun yaşamış olan kişilerdir. Bankalar bu tür kişilere herhangi bir hizmet vermek istemez. Fakat kara listede kredi başvurusu yapmak isteyen tüketiciler şu yöntemlere başvurabilir;

  • Borç kapatma kredisi çekilebilir
  • Borçlar ödendikten sonra kefille beraber kredi başvurusu yapabilir
  • İpotek sunarak kredi başvurusu yapabilir

Bu 3 yöntem sayesinde kredi notu yükselmeye başlayacak ve kara listeden çıkılacaktır. Şimdi bu yöntemlerle ilgili detaylı açıklamaları kontrol edelim. Öncelikle kara listede olup, kefil ile kredi almak oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Ancak bu süreçte kefil olacak kişinin finansal geçmişi çok önemlidir. Yani kefil olan kişinin kredi sicili sorunsuz ise rahatlıkla kredi talebinde bulunulabilir ve bu talepler genelde olumlu olarak tüketiciye geri döner.

Kara listede olup ipotek sunarak kredi alma şansına da sahip olan tüketiciler bu süreçte kendi üzerine kayıtlı taşınmazları ipotek edebilir. Yani arsa, araç veya ev gibi mal varlıkları bankaya gösterilir ve ipotek konularak alternatiflerden yararlanılabilir.

için Yapılması Gerekenler

Günümüzdeki pek çok kişi ödeyemediği borçlar nedeniyle kara listeye girmiştir. Kara listeden çıkmak için öncelikle borçların tamamının tek seferde kapatılması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili hizmet veren bankalara başvurarak gerekli süreç hakkında bilgi sahibi olunabilir. Borçların tamamen ödenmesinin ardından tarafınıza verilecek olan borcu yoktur yazısıyla beraber icra kayıtlarınızı sildirebilir ve 5 yıl gibi bir süre sonunda kara listeden çıkabilirsiniz. Bu nedenle kara listede kredi başvurusu yapılabilir mi? ile ilgili olarak yukarıda paylaştığımız 3 farklı yöntem dışında farklı bir uygulama bulunmamaktadır.

- Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir? başlıklı makalemizde Asgari Ücretlinin Kredi Limiti ve En Çok Çekilebilecek Kredi Miktarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *