«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Kanser Hastalarına 18 Ay Maaş Ödenecek !

Kanser Hastalarına 18 Ay Maaş Ödenecek !

Kanser Hastalarına 18 Ay Maaş Ödenecek !

Malulen emekli olabilmek için çalışma potansiyelinizin en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulundan rapor istenir. Bu kayıp çalışma gücünü etkileyecek herhangi bir kaza veya hastalık neticesinde alınabilir. Sonradan oluşan bir kaza vb. durumunda kayıp olmadığı görülen rapora itiraz edilip tekrardan muayene ile sağlık durumu tespiti ile rapor güncellenebiliyor.Bu raporu alabilmek için verilen 6 aylık kısıtlama süresi de 2015 mart ayında yönetmenlik tarafından süresiz olarak değiştirilmiştir rapora itiraz etme süresi sınırı ortadan kalkmıştır.

Ayrıca en az 1800 gün (5yıl) prim ve sigorta olunan tarihten bu yana 10 yıl geçmesi de gerekli. Fakat kişi sürekli birinin bakımına muhtaçsa 10 yıllık sigorta süresi istenmiyor. Fakat malul sayılmasına sebep olan rahatsızlığı sigortalı olmadan önce gerçekleşmiş kişilerin malullük aylığı alma hakkı yoktur.Sağlık kurulu raporunda bu tespit ediliyor ve kişinin rahatsızlığının çalışmaya başlamadan önceki dönemlerde gerçekleştiği tespit edilirse aylık alma hakkı olmuyor.

 

Kanser Hastalarına 18 Ay Maaş Ödenecek !

Kanserin türüne göre değişen bu maaş türü 12,18 ve 24 ay maaş süresi olabiliyor. Kanser hastasının teşhisinden itibaren bir yıl içerisinde başvurması şartıyla sağlık kurulu raporuna bakılmaksızın yani yüzde 60 şartına bakılmaksızın malullük aylığı bağlanabiliyor. 1 Ekim 2018 tarihinden sonra malulluk aylığı bağlanmış kişilerin, çalışmaya başlamasıyla aylığı kesiliyor.

Malul kişi çalışmaya başladığında hem uzun hem de kısa vadeli olan sigorta kolları primlerinin tamamının ödenmesi gerekiyor. Bazı durumlarda çalışmaya başlanması malulluk aylığın kesilmesine neden olmayabilir.

Önemli olan çalışanların sigortaya başlangıç tarihi ile emeklilik tarihleri 1.10.2008 tarihinden önce sigortalı yani 4/a,Bağ-Kur yani 4/b ve devlet memuru yani 4/c statüsünde olup,malullük aylığı almaktayken tekrar çalışmaya başlayanların malullük aylığı hakkında durumları şöyledir:

Kanser Hastalarına 18 Ay Maaş Ödenecek !

Malullük aylığının miktarı malul kişinin prim ödeme gün sayısına göre değişir. Prim ödeme gün sayısı 9.000 günden az olan malullere ödedikleri prim sayısı üzerinden emekli maaş bağlanır gibi hesaplanan malulluk aylık maaşı bağlanıyor. Prim ödeme gün sayısı 9.000 in üzerinde olanların ise 9.000 gün üzerinden hesaplanarak malullük aylığı bağlanır.

HANGİ KANSER TÜRÜ KAÇ AY ALABİLİYOR?

  • İyi diferansiye tiroid kanserleri ve derinin bazal hücreli kanseri dışındaki tüm malign hastalıklar: 18 ay malul kabul edilir.
  • Kemik iliği veya kök hücre nakli ile beraber olan lenfomalar:Nakil tarihinden itibaren en az 12 ay süreyle malul kabul edilir.
  • Akut Lösemi: Tanı veya relaps tarihinden itibaren en az 24; kemik iliği veya kök hücre naklinden itibaren en az 12 ay süreyle malul kabul edilir.
  • Allojenik Transplantasyon: Nakil tarihinden itibaren en az 12 ay süreyle malul olarak kabul edilir.

- Bir önceki yazımız olan BES Nedir Nasıl İptal Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *