«
 1. Ana sayfa
 2. Ekonomi Haberleri
 3. KAMU ALACAKLARININ YAPILANDIRMASINDA SON GÜN

KAMU ALACAKLARININ YAPILANDIRMASINDA SON GÜN

KAMU ALACAKLARININ YAPILANDIRMASINDA SON GÜN

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırmasına fırsat veren 7020 sayılı kanunun başvuru süresi bu gün sona eriyor. , bu büyük fırsatın kaçırılmaması gerektiğinin belirtip, son fırsat olduğunun altını önemle çiziyor. Çünkü bu kanunla ilgil ek süre verilmeyecek.

; 1 Temmuz 2016 ile 31 Mart 2017 tarihleri arasında ödenmemiş kamu alacaklarının yapılandırılmasını kapsıyor. Önceki yapılandırmalar da başvuru yapmamış vatandaşlar da bu kanunun tanıdığı fırsatla yapılandırma yapabilecek. Kanun, memurdan esnafa sanayiciden çiftçiye her kesimden vatandaşımız yakından ilgilendiriyor.

KAMU ALACAKLARININ YAPILANDIRMASINDA SON GÜN

Maliye Bakanı Ağbal herkesin bu büyük fırsattan faydalanmasını son fırsat olduğunu defalarca belirtiyor.

Kesinlikle süre uzatımı olamayacağı için, bu gün saat 00:00′ a kadar vergi daireleri açık olacak. Vatandaşımıza hizmet verecek.

Müracaatlar;

 • Vergi dairelerine bizzat
 • Posta yoluyla
 • Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfası üzerinden

yapılabilecek. Bu zaman zarfında başvurular en çok Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden yapılmış.

MÜRACAATTA PARA ÖDEMEK GEREKMİYOR

Başvuru sırasında para ödemek gerekmiyor. Bu gün akşama kadar sadece başvurular yapılacak, ödemeler sonraki aylarda başlayacak. Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borç ödemeleri ağustos ayında, vergi dairelerine ödenecek borçlar ise temmuz ayında ödenmeye başlanacak. Ödemeler, 36 aya varan taksit imkanları ile yapılandırılıyor. 700 binin üzerinde başvuru aldıklarını belirten Maliye Bakanı Ağbal, yaklaşık 6 milyar liralık alacağın bu şekilde yapılandırıldığını belirtti.

Bu kanun ile yapılandırılabilecek borçlar şunlardır:

 • Maliye Bakanlığına olan vergi borçları
 • Gümrük ve Ticaret Bakanlığına gümrük vergisi borçları
 • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına
 • Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 • Orman Genel Müdürlüğüne ait kredi borçları

Detaylandırmak gerekirse; tüm vergiler, vergi cezaları, gecikme zamları ve faizleri. Trafik, askerlik, seçim, nüfus para cezaları, kara yollarında usulsüz geçiş sebebiyle kesilen para cezaları, öğrenim kredisi borçları, taşınmazların usulsüz kullanımı ile ilgili cezalar bu kanun ile yapılandırılabilecek. SGK’ya olan prim borçları ve buna bağlı idari para cezaları da kanun kapsamında olacak.

BİRİKMİŞ GECİKME FAİZİ ÖDENMEYECEK

Maliye Bakanı Naci Ağbal;
“Vatandaşlarımız mutlaka başvurularını yapsınlar. Vergi borçlarının ödenmesi için önlerinde 1 ay, SGK’ya olan borçlar için 2 ay daha olacak. Kanundan yararlananlar, bugüne kadar birikmiş gecikme faizlerinin neredeyse tamamına yakınından kurtuluyor. Neredeyse ana parayı ödeyerek, borçlar kapanıyor. Bir kez daha hatırlatmam gerekirse, son 4 güne girdik. Bir daha böyle genel yapılandırma kanunları olmayacak. Bu son fırsattan tüm vatandaşlarımızı yararlanmaya davet ediyorum. Başvurularını yapan vatandaşlarımıza da şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi.

- Bir önceki yazımız olan İZMİR DEPREM GEÇMİŞİ başlıklı makalemizde BAF, Fay Hatları nedir ? ve İZMİR DEPREM GEÇMİŞİ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *