«
 1. Ana sayfa
 2. Devlet Destekleri
 3. Kadınlara Teşvik Kredisi!

Kadınlara Teşvik Kredisi!

Kadınlara Teşvik Kredisi!

Kadınlara Teşvik Kredisi!

Fırsatı!

Kadınlarımız için birçok alanda hibe ve teşvik kredisi olduğunu, iş hayatında kendi haklarını özgürce kullanıp çalışma olanağı sağlayıp devlet tarafından pek çok yararlı destek aldıklarını biliyoruz. Ve bu durum ülkemiz için oldukça önemlidir. Erkeklerin olduğu gibi kadınların da çalışma özgürlüğü, olanağı devletimiz tarafından takdir edilip desteklenmelidir. Kadın vatandaşlarımızın el becerilerinin çok daha gelişmiş olması ve günlük hayatta bu el becerileri ile beraber yapamayacakları bir iş olduğu söylenemez. Bu sebeple bazı durumlarda el becerisinin kendi başına yetersiz kaldığı durumlarda devletimizin kadınlarımıza ödenen faizsiz teşvik kredileri bu yetersizliği kapatmakta.

Kosgeb ve İşkur’un ortaklaşa ortaklaşa düzenledikleri Girişimcilik Proje Destek Programı kapsamında, iş kurmak isteyen girişimcilerimize 50 bin TL hibe verilecektir. Girişimci kadınlar işerini kurduktan 1 yıl sonra eğer işlerini büyütmek isterse sıfır faizli 100 bin TL krediye de başvurabilmektedir. Bu güzel projeler ile birlikte son zamanlarda Kosgeb’ e başvuran ev hanımlarının sayısı artmıştır. Devlet destekli hibe krediden yararlanarak ev hanımlarıda artık kendi işinin patronu olabilmektedir. Kosgeb ev hanımlarına destek oranını %70 den %80 ‘e çıkartmıştır. Bu sebeple artık ev hanımları kendi işini %80 destek ile kurabilmektedir.

Kosgeb günümüzün sorunlarından olan cinsiyet ayrımcılığını yapmaksızın her vatandaşa hibe kredi imkanı sunmaktadır. Bulunduğu bölge be şartlarında gözünün alınarak destek verildiği Kosgeb ile ev hanımlarına %20 oranında daha avantajlı şartlar ile işini kurmak isteyen ev hanımlarına iş yerini kurmak için kredi imkanı verilmektedir. Kosgeb’ e başvuran ve ev hanımlarına hibe bursunu başarıyla bitirip sertifika alan ve iş planı projesini kabul ettiren ev hanımları Kosgeb’ den %20 daha avantajlı şartlar ile destek kredisi alarak kendi işinin finansal desteğini sağlayabilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen ve Kosgeb’in yeni girişimci hibesinden yararlanmak isteyen ev hanımlarımız ilk olarak Kosgeb Uygulamalı Girişimci Eğitimini (UGE) tamamlayıp gerekli sertifikanın sahibi olmalıdır.

Kadınlara Teşvik Kredisi!

Kadınlara Teşvik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

 

Herkesin katılabileceği bu eğitime başvuru yapmanız için gereken tek şey E-devlet üzerinden eğitiminizin alınacağı il ve eğitim tarihini seçmeniz.Buradan başvurunuzu yaptıktan sonra kurslar bayan girişimcilere hangi sebeple kredi almak istediği, kendisine kredi vermesi gerekip gerekmediği, iş kurmak için yeterliliğe sahip olup olmadığının öğrenilmesi adına girişimcilik testi uygulanmaktadır. Kursa katılan bayan girişimci bu sebeple hangi işlere kredi verildiğini, nasıl kredi alabileceğini, hangi alanda iş kurması gerektiğini bilmelidir.En az 32 saat süren bu ücretsiz eğitimin ardından başarılı kursiyerlere sertifikaları verilmektedir. Bayan girişimci bu sertifika ile kursun sonunda bir iş projesi hazırlamalıdır. Kadın girişimci kredisi şartlarının arasında bu proje hazırlanmak şartı aranmaktadır.

Kadınlara Teşvik Kredisi!

Kadınlara İş Projesi Önerileri

Bu sebeple sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bazı iş projesi örnekleri şunlardır;

 • Toptan kumaş üretimi projesi
 •  Salça üretim tesisi
 •  Fason tekstil firması
 •  Bayan giyim mağazası
 •  Kafeterya
 •  Ev yemekleri lokantası
 •  Bayan iç giyim dükkanı
 •  Güzellik merkezi
 •  Şarküteri
 •  Fast Food
 •  Mantı, börek salonları
 •  Kuaför dükkanı
 •  Aksesuar dükkanı

Bu ve benzeri projelerinizi hazırlayıp son aşamada gerekli yerlere sunmanız gerekmektedir. Siz projenizi sunduktan sonra onay alıp almayacağı karar verilir. Projeniz onay aldıktan sonra kadın girişimci tarafından iş yeri açılır. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra Vergi Dairesi, Belediye ve işiniz ile ilgili esnaf odalarına başvurarak iş yeri açılış bildirimi yapılır ve iş yeriniz resmi olarak açılmış olur.

Kadınlara Teşvik Kredisi!

Sonrasında artık iş yerini açan bayan girişimci yapmış olduğu tüm harcamaları faturalandırmalıdır. Devlet desteği alabilmek için tüm giderleri faturalandırmak şarttır. İşini kurmak için yapmış olduğu tüm masrafların faturalarını alarak destek aldığı hizmet müdürlüğüne başvurarak, faturalı tüm giderlerinin ödemesini geri alabilir. Bu kapsamda yaptığınız harcamaların başvuru yaptığınız bölgeye göre belirli oranda karşılığını alırsınız.

- Bir önceki yazımız olan Kanser Hastalarına 18 Ay Maaş Ödenecek ! başlıklı makalemizde devlet destekleri, engellilere maaş ve hastalara maaş hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *