«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. İZMİR’İN KREDİ NOTU

İZMİR’İN KREDİ NOTU

İZMİR'İN KREDİ NOTU

’İN KREDİ NOTU TÜRKİYEYİ GEÇTİ

Fitch Nedir?

Fitch Group, 1913 yılında John Knowles tarafından Fitch Publishing Company adıyla New York’ta faaliyete başladı. Ftich Ratings ise Fitch Group içerisinde 1975 yılında ulusal olarak tanındı.Fitch Ratings, kredi piyasalarına görüşleri ve uzmanlığı ile yol gösterdi. 30’ dan fazla ülkede faaliyet gösterdi. Fitch Ratings’in görevi; ülkelerin, kurumların ve kişiler varlıklarını, borçlarını yani mali geçmişini inceleyerek kredi derecelendirme notunu belirler. Türkiye’ de 1991 yılından itibaren hizmet vermeye başladı.

İzmir’in Kredi Notu AAA

Fitch’ in son değerlendirmelerinde Ülkemizin kredi notunu BB+’ ya düşürerek, Türkiye’yi yatırım yapılmaması gereken ülke olarak tanımlasa da. İzmir’ in kredi notunu AA+ dan, en yüksek değer olal AAA’ ya yükseltti. Bu sayede İzmir’ in kredi notu, dünyada Almanya, Amerika, Norveç gibi ülkelerin bulunduğu 11 ülke statüsüne yükseltti.

Sadece Fitch değil, diğer kredi derecelendirme kurumu olan Moody’s de geçtiğimiz aylarda İzmir’ in notunu AAA’ ya yükseltti.

Fitch Ratings, İzmir Büyük Şehir Belediyesi’ nin borcunun cari gelire oranın %55 le dengede kalmasını beklediğini belirtirken belediyenin güçlü yönetimi ve tedbirli yapısını koruyacağına işaret etti.

İZMİR’İN KREDİ NOTU TÜRKİYEYİ GEÇTİ !

Aziz Kocaoğlu;

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu, Moody’s ve Fitch Ratings den en yüksek kredi notunu almalarını değerlendirirken sürdürdükleri mali politikanın başarısından bahsetti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, dünyada ki sayılı kuruluşlarla aynı kredi notunu alarak, yatırım için güvenilir bir bölge olduğunu göstermiş oldu. Gelecekte güven ve refahın devam edeceğinin notu olduğunu da söyledi. Başkan Kocaoğlu, uzun vadeli finansman kaynağının sağlanması ile İzmir’ in hızla kalkınacak bir şehir olacağının altını çizdi. Bunun asıl sebebinin rastlantı yada şans olmadığını, sıkı bir disiplinle kamu maliyesinin yürütülmesi olduğunu belirtti. Bunun yanında; kaynakların etkin kullanımı, gerekli tedbirlerin zamanında alınması ve her zaman ihtiyatlı davranılmasına verdikleri önemi de anlattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Fitch’in verdiği notla, kredi notunu dokuz basamak artırmış oldu. İzmir’in aldığı bu “AAA” kredi notu en düşük risk ve en yüksek finansal destek anlamına gelmektedir.  Yine bu not, tahmin edilebilir risklerin bu durumu değiştirmeyeceğini taahhüt eder.

 

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *