«
  1. Ana sayfa
  2. Ekonomi Haberleri
  3. İZMİR VE DEPREM

İZMİR VE DEPREM

İZMİR VE DEPREM

12 Haziran 2017 saat 15:28 de, İzmir şiddetli bir sarsıntı yaşadı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’ nün verilerine göre Ege Denizinde 20 km derinlikte ve 6.3 şiddetinde bir deprem yaşamıştık. Geçen iki haftalık süre içinde EGE, 1200 den fazla sarsıntı yaşadı.

17.480 vatandaşımız kaybettiğimiz, 23.781 kişinin yaralandığı ve 505 kişinin sakat kaldığı 1999 Gölcük depreminden sonra bütün ülke en basit sarsıntıdan korkar olmuştuk. Bütün ülkede deprem önlemleri dilden dile dolaşıyordu. Tabi ki hayattaki her şeyimizde olduğu gibi buda önemini yitirmeye başladı. 12 Haziran İzmir depremi gibi can kaybı yaşanmayan depremler bir kere daha konuya odaklanmamızı sağlıyor.

İZMİR VE DEPREM

22 Haziran Perşembe günü, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Manisa Jeoloji Mühendisleri Odası ‘Manisa Depremleri Riskler ve Önlemler’ konulu bir panel düzenledi. Ne yazık ki az sayıda Manisalı vatandaşlarımızın katıldığı panelde; Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Turgut Öztaş, Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Dr. Bülent Özmen ve Jeoloji Mühendisleri Odası Bilimsel Teknik Kurul Üyesi Dr. Murat Nurlu konuşmacı olarak katıldı. Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, ülkemiz nüfusunun önemli bölümünün 1 ve 2′ nci derece deprem kuşağında yaşadığını fakat kentlerimizin bu duruma hazırlıklı olmadığını söyledi. Yerleşim için yer seçimlerinin düzgün yapılmaması ve yapılarımızın düşük standartlara sahip malzemelerle yapılmış olmasının, riski daha da artırdığından söz etti.

MANİSA’ DA 7.2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM RİSKİ

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa’ nın 7.2 şiddetinde bir deprem üretebileceğini öne sürdü. Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan’ ın belirtmiş olduğu yanlış yerleşim yeri seçimine değinen Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yerleşim yerlerinin diri fayların üzerine kurulmasının tehlikelerinden bahsetti. Manisa ili merkezinde geçen faya dikkat çeken Prof. Dr. Sözbilir, çevremizde de bir çok aktif faylar olduğunu belirti. Manisa fayı 250 ile 650 yılda bir büyük deprem üretiyor. Bölgede en son 1845 yıkım yaratan deprem oluşmuş. 172 yıl geçmiş ve gerilim oluşmaya devam ediyor. En erken 78 yıl sonra fayda kırılmalar bekleniyor.

İZMİR’İN 17 YIL ÖNCE YAPILMIŞ BİR DEPREM MASTER PLANI VAR. 

Bölgedeki fayların yakın zamanlarda hareketlilik göstereceğini söyleyen Prof. Dr. Sözbilir, deprem master planından bahsetti. İmar haritalarına faylarının işlenmesi gerektiğini söyledi. İzmir’in deprem master planının 2000  senesinde hazırlandığını belirterek. Yenilenmesinin gerekliliğini anlattı.

İZMİR VE DEPREM

- Bir önceki yazımız olan MEMLEKETE BAYRAM GELMİŞ başlıklı makalemizde ihtiyaç sahibi ve MEMLEKETE BAYRAM GELMİŞ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *