«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. İthalat ve İhracat Nedir?

İthalat ve İhracat Nedir?

İthalat ve İhracat Nedir?

Bir ülkedeki malların farklı ülkeleri satılması veya alınması durumları mevcuttur. Bu malların alınması ve satılması durumları ayrı ayrı isimlendirilmekte ve incelenmektedir. Bunlara İthalat ve İhracat denilmektedir.

İthalat, yurtdışındaki malların ülkedeki alıcıların almasıdır. Aynı zamanda bu duruma dış alım da denmektedir. İthalat işleminin gerçekleşebilmesi için iki temel vardır. Bunlardan birincisi, alım işlemi yapılacak ürün, ikincisi ise, ürünün satın alınması için vergi numarası kişidir.

İhracat ise, ülkedeki malların yurtdışındaki alıcılara satılması durumudur. İthalatın tam tersi durumdur. Bu duruma dış satım da denilebilmektedir. İhracat işleminin gerçekleşebilmesi için ithalatta da olduğu ii unsur bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, satılacak mal ve ikincisi ise vergi numarası olan kişidir.

İthalat ve İhracat yapacak olan firmalar veya kişiler Gümrük İdaresi’ne kayıt olmaları gerekmektedir. Bu kayıt sırasından lazım olan belgeler mevcuttur. Bu belgeler ise,

 • Tüzel kişilerde imza sirküleri, gerçek kişilerde imza beyannamesidir.
 • Tüzel kişiler için faaliyet belgesi gerekmektedir.
 • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi gerekmektedir.
 • Tüzel kişiler için vergi mükellefiyet yazısı gerekmektedir.
 • Temsil edilecek kişi halinde vekâletname,
 • Yetkililerin nüfus cüzdanları istenmektedir.
İthalat ve İhracat Nedir?
İthalat ve İhracat Nedir?

İthalat İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Pazar analizi yapılması: yapılmadan önceden ülkedeki pazarın araştırılması gerekmektedir. Ülkedeki rakip mallar, kalitesi, fiyatı, ambalajları, talebin yoğunluğu ve takipler iyi bir şekilde araştırılmalı ve buna göre yapılmalıdır. İthal edilen ürünün ülkeye gireceği sırada maliyet hesabının ne olduğu hesaplanmalıdır. Bu durumda yapan kişiler düşük maliyet ve yüksek kalite ile ürünün nasıl satılacağına karar vermelidirler. Pazar analizi sonrasında yapan kişi satıcı firma bulur. Satıcı firma işlemini, fuarlar veya internet üzerinden yapabilir. Aynı zamanda geniş bir çevreye sahipse oradan da elde edebilir.
 • İthalat edilecek malın belirlenmesi: ithal edilecek malın özellikleri ile ismi belirlenmelidir. Bu şekilde gümrükte doğru şekilde tarif edilmiş olur. Sonrasında bu malın takibi gümrük tarafından daha kolay bir şekilde yürütülmektedir.
 • Yasaklar, kontroller, izinler: malın ülkeye girmesi sırasında ve sonrasında yasak, kontrol ve ön hazırlıklar önemlidir.
 • İthal edilecek mala uygulanacak gümrük vergisi elektronik ortamlardan kolaylıkla öğrenilebilmektedir.
 • Nakliye: ithal edilecek malın niteliğine ve özelliklerine uygun olarak doğru bir nakliye şekli seçilmelidir. Dağıtım yapılırken sağlam olacağı ambalaj seçilmeli ve etiketlemesi ise anlaşılır olmalıdır.

Bu şekildeki dikkat edilmesi gerekenler sonrasında, mal satıcılara yapılan anlaşmalar ile yapılmakta ve ithalat ücretleri ödenmektedir.

İhracat İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İhracat için plan: yapılmadan önce iş yapılmalıdır. İhracatın iyi olması için bu planın da iyi olması gerekmektedir. Bu iş planı çerçevesinde belirlenmesi gerekenler, hedef alınan Pazar bilgileri ve satış taktikleridir.
 • Hedef pazarın tercihi: hedef pazarların seçimleri yapılmalıdır. Bu pazarların seçimi, sosyal, ekonomik ve politik içerikleri iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Bunun yanı sıra, coğrafi konum, endüstriyel yapı ve teknolojik gelişme durumu da araştırılmalıdır.
 • Hedef malın seçilmesi: ürün yani mal, ithalatçı talebi ya da ihracatçı tercihleri sonrasında seçilir.
 • Müşterilerin sağlanması: ihracat yapacaklar, internet siteleri üzerinden müşterilere ulaşabilirler. Aynı zamanda yurtdışındaki fuar ve sergilerde tanıtımlarını yapabilirler.
 • Dış pazara girişin yönetilmesi: ihracatçı, bunun için kurduğu ekip ile yapabilir. Bunun dışında acenteler, dış ticaret şirketleri ve komisyoncular bu işleri yapmaktadırlar.
 • Dağıtım kanalları ve fiyatlandırmalar: ihracatçılar müşterileri belirlerken ürün niteliklerinin değerli olabileceği müşterileri belirlemelidirler. Fiyatlar esnek ve doğru hesaplanmış olmalıdır.
 • İzinler: yasaklar, kontroller ve izinler bilinmeli ve gerekli işlemler yapılmalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Enflasyonun Yükselmesi Hakkında Bilmedikleriniz başlıklı makalemizde enflasyon, enflasyon düşük mü olmalı yüksek mi ve enflasyon nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *