«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. İthalat ve İhracat Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İthalat ve İhracat Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İthalat ve İhracat Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İthalat, yurt dışında üretilen ürünlerin ülkemize satılmasıdır. İthalat için iki önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri, satın alınacak ürün ve bu ürüne ait vergi numarasıdır. İhracat, ithalatın tam tersidir. Ülkemizde üretilen ürünlerin yurt dışına satılmasıdır. Bunun için de yine önemli iki nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri satılacak olan malın diğeri ise mal için vergi numarasının olmasıdır. İthalat ve ihracat dış alım ve dış satım olarak da adlandırılmaktadır. İlk defa ithalat ve ihracat yapacak olanların Gümrük İdaresi’ne kayıt olmaları gerekmektedir. Bunun yanında ithalat ve ihracat hakkında  dikkat edilmesi gerekenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Öncelikle ithalat yapmayı düşünenler Pazar analizini iyi yapmış olmalıdırlar. Aynı zamanda Pazar araştırması esnasında mal yurda girerken maliyetinin ne kadar olacağı da hesaplanmalıdır. Aynı zamanda ithalat için teçhizatlarına düşük maliyet ve yüksek kalite ile nasıl yapılacağının da araştırılması gerekmektedir.

İthal edilecek ürün iyi belirlenmelidir ve gümrükte doğru tarifelendirilmesi için bu önemlidir.

İthal edilecek ürünün yasakları ve kontrolleri iyi bir şekilde araştırılmalıdır. İzin verilip verilmemesi durumu için ön hazırlıkların yapılmış olması gerekmektedir. Uygulanacak olan gümrük vergisi elektronik ortamlardan rahatlıkla öğrenilebilir.

Mala uygun olan ambalajlama yapılmalı ve yine uygun olan nakliye türü seçilmelidir. Etiketlemesi ise açık ve net olmalıdır.

İhracat için öncelikle, Pazar araştırması, satış taktikleri ve bu alandaki potansiyel ürünler tespit edilmelidir. Pazar belirlenmesi esnasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktalar, coğrafi konumlar, sosyal, ekonomik ve politik yapılar, teknolojik gelişmeler, endüstriyel yapılar araştırılmalıdır. Bu araştırmalar için de internet kullanılabilir. Potansiyel müşterilerin bulunması için araştırmalar yapılmalı ve yurt dışında çeşitli fuar veya organizasyonlara katılınmalıdır.

İhracatçı kendisi mallarını ihracat edebilir ya da bunun için aracı da tercih edebilir. İhracat işi ile uğraşmak istemeyen firmalar genellikle komisyoncular, acenteler ve dış ticaret şirketleri ile bunu gerçekleştirmektedirler. Fiyatlar esnek olmalıdır. Aynı zamanda maliyetleri de uygun şekilde hesaplanmış olmalıdır. Ürünler için tabi tutulacak yasaklar, izinler araştırılmalıdır ve mevzuata uygunluğu sağlanmalıdır.

Bu aşamalar sonrasında satış sözleşmeleri yapılmalı ve işlemler başlatılmalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri başlıklı makalemizde devletlerarası dış borçlanmalar, Dış Borç Türleri ve Dış Borçlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *