«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. İşten Yeni Çıkmış Olanlar Nasıl Kredi Alır?

İşten Yeni Çıkmış Olanlar Nasıl Kredi Alır?

İşten Yeni Çıkmış Olanlar Nasıl Kredi Alır?

İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da tüketici kredilerinden herhangi birisini kullanmak isteyen kişiler, hangi başvuru kanalını tercih ederse etsin özel kampanya paketleri dışında gelir belgesi sunmak zorundadırlar. Kişiler gelir belgesi sunabiliyor olsa bile, en az 3 ay çalışmış olma şartını da tamamlamış olmalıdırlar. Bunun dışında, kişiler herhangi bir işte çalışmıyorsa yani işten yeni çıkarılmışsa, ne yazık ki işsizlere kredi veren bankalar fazla değil. Bu konuda yaptığımız araştırmalarda, yalnızca özel kampanyalardan ve zaman zaman banka politikaları doğrultusunda belirlenen paketlerine başvuru yapılması halinde kredi alınabileceğiniz görmekteyiz. Bu doğrultuda, kişilerin gelir belgeleri olmasa bile kredi alabilecekleri bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Türkiye İş Bankası
  • QNB Finansbank
  • Aktifbank
  • Denizbank
  • Garanti Bankası

İşsizlere kredi veren bankalar konusunda yaptığımız bu listede, en temel şart olarak bankanın müşterisi olmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Yani; belirtilen bankalardan herhangi bir hizmet alıyorsanız, türü ne olursa olsun gelir belgesiz kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka tarafından size sunulacak kredilerde ise, yalnızca ihtiyaç kredisi alanında başvuruda bulunabilirsiniz. Konut ve taşıt kredilerinde tutarlar daha fazla olduğundan dolayı banka kredi verme konusunda tereddüt yaşayacaktır. Ancak, bankaya güvence verebileceğiniz bir gayrimenkul, tarla, arsa ya da bankada faiz getiriniz bulunuyorsa, bu kredi paketlerine de onay almanız mümkündür.

Gelir Belgesiz Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt kredilerinde, gelişen bankacılık faaliyetleri sonrasında hem sıfır km hem de ikinci el otomobiller için kredi desteği almanız mümkündür. Ancak, kişilerin taşıt kredilerinden faydalanabilmeleri için hem banka kredi sicilleri ve kredi notlarının yeterli olması hem de gelir belgeleri ile başvurularını tamamlayabilmeleri gerekmektedir. Bunun dışında ne yazık ki kredi almalarına imkan bulunmamaktadır. İşsizlere kredi veren bankalar konusunda belirttiğimiz bankalar da aynı şekilde sizlere yardımcı olamayacaktır.

İşten Yeni Çıkmış Olanlar Nasıl Kredi Alır?
işsizlere kredi veren bankalar

Ancak, kişilerin ihtiyaç kredilerinden faydalanarak taşıt almaları da mümkündür. İhtiyaç kredilerinde, taşıt kredisi paketlerinde olduğu gibi belirli bir kullanım alanı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bundan dolayı, gelir belgesi şartını tamamlayıp ya da hiçbir şekilde gelir belgesi sunmaya gerek kalmadan kredi alabilir, bu kredi ile de araç satın alabilirsiniz. Bunun için de aynı şekilde banka kredi notunuzun ve banka sicilinizin yeterli olması gerekmektedir.

İşsizim Kredi Alabilir miyim?

Bankalar, kişilerin düzenli bir işte çalışmalarını elbette önemsiyor. Ancak, düzenli bir işte çalışmalarının yanı sıra, bankalar ile daha önceki çalışmalarının ne kadar düzenli olduğuna da büyük önem vermektedirler. Öyle ki, hiçbir işte çalışmayan ama kullandığı kredi kartlarının ödemesini eksiksiz bir şekilde yapan kişilere, bankalar tarafından zaman zaman özel kredi paketi sunulduğu bilinmektedir. Bundan dolayı hem işsizlere kredi veren bankalar kapsamında başvuru yapabilir hem de bankanın size sunacağı özel paketlerden başvurunuzu değerlendirebilirsiniz.

Bankanın size sunacağı özel kredi kampanyalarında, hangi işte çalışıyor olduğunuzun ya da şuan bir işinizin olup olmamasının bir önemi bulunmamaktadır. Banka gelir belgesi şartı aramadığından dolayı yalnızca şubeye gelerek imza atmanızı sonrasında da kredinizi kullanmanızı isteyecektir. Bundan dolayı, hayatınızın her döneminde ayrıcalıklı hizmet almak istiyorsanız, ödemelerinizi geciktirmemeli, kredi notunuzu yüksek tutmalı ve banka sicilinizin zarar görmesine hiçbir zaman müsaade etmemelisiniz. Eğer bu şekilde bankalar ile çalışabilirseniz, gelir belgeniz olmasa bile finansal destek alabilirsiniz.

Düzenli geliri olan ya da olmayan her birey, banka dışında hizmet veren finansal kurumlardan da destek alabilmektedir. Bu finansal kurumlar size düşük tutarlarda kredi sunabileceği gibi, düşük birikimlerinizi değerlendirerek sizlere konut ya da taşıt almanız konusunda da yardımcı olabilecektir.

- Bir önceki yazımız olan Öğrencilere Özel Kredi Kampanyası Geliştiren Bankalar Hangileridir? başlıklı makalemizde öğrenciye kredi ve öğrenciye kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *