«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. İşsizlik Maaşı Nereden Alınır? Ne Kadar alınır?

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır? Ne Kadar alınır?

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır? Ne Kadar alınır?

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşı nereden alınır? sorusundan önce kimler alır bu maaşı ve nasıl hak kazanılır önce ona bakalım. İşsizlik maaşı herhangi bir sebepten işsiz kaldığımızda, parasız kalmamamız için devletimizin halkına yararlı olma amacı ile sağlamış olduğu maaştır. Fakat bu maaşı alabilmek için önce belirli bir süre hizmet karşılığında sigortalı olarak çalışmanız gerekmektedir. SGK’ya bağlı olarak çalışan ve herhangi bir nedenden dolayı işveren tarafından işten çıkarılanlar bu maaştan yararlanabilirler. Bu konuda önemli olan konuyla alakalı yasaya bağlı olarak kişinin kendi isteği ve talebi dışında çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından işine son verilmiş olması gerekmektedir. Eğer kişi istifa ettiyse veya iş ahlakına aykırı davranışlardan dolayı işten çıkarıldı ise bu maaştan yararlanmaya hak kazanamaz. İşten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde başvurusunu yapması halinde maaş talebi işleme alınarak ödeme yapılacaktır. 30 günü aşarsanız geciktiğiniz gün kadar hak sahibinden düşülecektir.

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar

İşsizlik maaşına hak kazanabilmek için işsizlik kanununun içeriğinde bulunan 4447 sayılı kanuna uyumlu olmak gerekmektedir. Bu kanuna şu şekilde açıklık getirelim.

 • Çalıştığınız işyerinde sigortalı olmanız gerekmektedir.
 • Bu iş yerinden kendi isteğiniz ve talebiniz dışında iş yeri tarafından çıkarılmanız gerekmektedir. İstifa edenler bu kanundan yararlanamaz.
 • İşten çıkarılmadan önce 120 gün pirimlerinizin eksiksiz olarak yatmış olması gerekmektedir.
 • Çalışmış olduğunuz son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigorta priminizin ödenmiş olması şartı aranmakta.
 • Eğer bu koşullar uyuyor ise işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde işsizlik maaşınız için başvuruda bulunabilirsiniz.
İşsizlik Maaşı Nereden Alınır? Ne Kadar alınır?
nereden alınır?

İşsizlik Maaşı Hangi Kurumdan Alınır?

İşsizlik maaşı nereden alınır? sorusunun cevabına gelmeden önce ne zaman alınır ona bakalım. Kişi İşten ayrıldıktan sonra gerekli başvuru işlemlerini hallettikten hemen sonra gereken inceleme işlemlerinin yapılabilmesi için birkaç hafta beklemek zorundadır. Gerekli incelmeler yapıldıktan sonra kişinin tarafına işsizlik maaşı alıp alamayacağı hakkında olumlu veya olumsuz sonuç bildirilecektir. İşsizlik maaşını almak için gerekli işlemleri yapanlar ise maaşı nereden ve ne zaman alabilecekleri hakkında araştırma yaparlar ve sorularına cevap ararlar. İşte tamda bu noktada işsizlik maaşı nereden alınır? sorunuzun cevabı Ptt’dir. İş kur maaşınızı her ayın son günü Ptt ye gönderir. Maaşı almaya hak kazanan maaşın yatmasının ardından istediği bir Ptt şubesine giderek kimliği ile birlikte maaşını alabilir. Maaşını alabilmek için herhangi bir kart verilmemektedir. Ptt’nin içerisinden kimliğiniz ile birlikte ödeme yapılmaktadır. Diğer bir önemli konu ise işsizlik maaşının ne kadar süre ile ne kadar alabileceğinizdir. Çünkü işsizlik süresince kişi iş bulana kadar bu paranın kendisini idare etmesini ister. Bu sorunuzun cevabı sizin son 3 yıl içerisinde toplam prim gün sayınızın ne kadar olduğu ile alakalıdır. Yani prim gün sayınız ne kadar çok ise işsizlik maaşınızı o kadar uzun süre ile alırsınız. Bu gün sayılarını ve alacağınız maaş süresine bakalım.

 • İşsizlik sigortası ödenmiş olan ve 600 gün sigortalı çalışmış olana 180 gün ödeme yapılır.
 • 900 gün sigortası ödenmiş olana 240 gün ödeme yapılır. İşsizlik sigortasının yatmış olması kaydı ile.
 • 1080 gün prim yattıysa 300 gün maaş almaya hak kazanır. Bu sonuçlara baktığınızda prim gün sayınızın ve işsizlik sigortanızın ödenmiş olmasının alacağınız işsizlik maaşına büyük önemi var. Bu açıdan bütün bu detaylara hassasiyet göstererek takibini yapın ihmal edilmiş bir durum ile karşılaşmayın.

?

İşsizlik maaşı hesabında son dört ayda aldığınız brüt maaş miktarı önem taşır. Son dört ayda aldığınız brüt maaşın ortalamasının, yüzde 40 işsizlik maaşı olarak alınır. Örneğin dört aylık brüt maaşı 2000 TL olan bir kişi, bu rakamın yüzde 40’nı yani 800 TL işsizlik maaşı alır. Fakat maaşınız kaç para olursa olsun, alacağınız işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemez. Yani en fazla 1422 TL işsizlik parası alınabilir.

- Bir önceki yazımız olan E-Haciz Uygulaması Nedir? başlıklı makalemizde E-Haciz Nasıl Kaldırılır ve ehaciz takibi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *