«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. İşkur İş Başı Eğitim Programı Koşulları Neler?

İşkur İş Başı Eğitim Programı Koşulları Neler?

İşkur İş Başı Eğitim Programı Koşulları Neler?

İşkur İş Başı Eğitim Programı

İş Başı Eğitim Programı (İEP), Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı tarafından açılan; işe uygun eleman açığını kapatmak ve iş arayan gençlerin meslek sahibi olmasını sağlamak amacıyla açılan meslek edindirme kurslarıdır.

Günümüzde hızlı nüfus artışı, insan ihtiyaçlarının artmasına neden olmuştur. Ticaret ve Hizmet Sektörü’ndeki faaliyetler çeşitlilik kazanmıştır. Farklı meslek dalları ortaya çıkmış ve üretimde, ustalık ya da uzmanlık gerektiren yeterliliklerin eksikliğini beraberinde getirmiştir. Bu sonuç işsizlik problemi ile karşımıza çıkar. İşsizlikle mücadele etmek adına, Devlet’in Ekonomi ve Kalkınma Politikası gereği İŞKUR aracılı ile İEP (İş Başı Eğitim) Programı uygulamaya konmuştur.

Olan Mesleklere Öncelik

            İş Başı Eğitim Programı (İEP) Kapsamı, yapılan araştırmalar sonucu gerekli istatistiksel veriler göz önünde bulundurularak; önem ve ihtiyaç sırasına göre meslekleri belirlemiş ve uygun kursları hizmete açmıştır. Söz konusu eğitimler sayesinde, işsizlik sorunu ile mücadele eden toplumun genç nüfusuna önemli olanaklar sağlanmıştır.

İş Başı Eğitim Programı ’nın (İEP) Önemi

            Eğitim sistemimize paralel olarak yürütülen çalışmalarla birlikte verilen mesleki kurs eğitimleri, işsizliğin önüne geçme konusunda ve uygun işe uygun nitelikli eleman yerleştirme açısından büyük önem arz eder. Katılımcı olarak başvuru gerçekleştiren adaylar, işçi veya işveren olarak birbirini tanıma fırsatı bulur. Eğitim programını belirlenen süre zarfında başarı ile tamamlayan kursiyer, kendini geliştirir, ekonomik refah potansiyeli artar ve bir meslek sahibi olarak ‘Mesleki Sertifika’ almaya hak kazanır. İşveren açısından da ayrı öneme sahip bulunan programda, katılımcı kursiyerin performansı, mesleğe uygunluğu, hizmette veya üretimdeki verimin artışını değerlendirme imkânı doğar. İş Başı Eğitim Programı süresince ve sonunda beklentileri karşılanan işveren, Kurs sonunda işçisi ile çalışmaya devam etme kararı alabilir.

  • 15 yaşını doldurmuş ve işsiz olan herkes başvurabilir.
  • Katılımcının İŞKUR da kayıtlı olması gereklidir.
  • Başvuruyu yapan aday, İşveren’in 1.ve 2.derecede yakın akrabası olmamalıdır.
  • Başvuru tarihi itibariyle, son 3 ay içerisinde başvuru yapılan iş yerinde çalışmamış olmalıdır.
  • Son 1 ay içerisinde SGK (Sosyal Güvenlik Primi) ödemesi olmamalıdır.
  • Emekliler bu programa başvuramazlar.
  • En az 2 SGK lı çalışanı olan işyerleri başvuru yapabilirler.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta Primi, her katılımcı için kurum tarafından ödenmektedir.  İŞKUR İş Başı Eğitim Programı’na (İEP) katılan tüm kursiyerlerini, Günlük Cep Harçlığı Uygulaması ile değişen oranlarda desteklemektedir.

- Bir önceki yazımız olan Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Desteği başlıklı makalemizde Ar-Ge ve destek, Tanıtım ve pazarlama faaliyeti ve teknolojik ürün tanıtım ve pazarlama desteği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *