Ana sayfa / eko-türkiye / İŞÇİ ALANA DEVLETTEN TEŞVİK

İŞÇİ ALANA DEVLETTEN TEŞVİK

İŞÇİ ALANA DEVLETTEN TEŞVİK

Hükumet işsizliği azaltmak için bir dizi önlem aldı. Bunlardan biri de 687 sayılı KHK ile İşsizlik sigorta kanununa eklenen 17. maddede konu edilen teşvik uygulamasıdır. Bu teşvik uygulamasının kapsamı diğer teşvik uygulamalarından daha geniş olduğu için istihdam açısından daha faydalı olacaktır. İşçi alana devletin teşvik sağlamasının işsizlik oranlarını da aşağı çekmesi bekleniyor. Öncelikle bu teşvikin işverenlere yönelik olduğunu belirtmek gerek. İşçilerin kazancı ise teşvikin hedefine ulaşması halinde iş bulmalarıdır.

 

TEŞVİK KAPSAMINDA ÇALIŞTIRILACAK İŞÇİNİN ŞU ŞARTLARI YERİNE GETİRMESİ GEREKLİDİR:

  1. 2017 senesi içinde işe girmiş olması,
  2. Türkiye İş Kurumu’ nda kaydı olması,
  3. Üç aydır işsiz olması.

 

TEŞVİKTEN FAYDALANMAK İÇİN İŞVERENİN YERİNE GETİRMESİ GEREKEN ŞARTLAR İSE:

  1. Özel sektör işvereni olması,
  2. 2016 aralık ayındaki çalışan sayısına ilaveten işçi alması,
  3. 1 Şubat 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında işe almış olması
  4. Aylık prim ve hizmet belgelerinde ve ödemelerinde sorun yaşamamış olması gerekmektedir.

TEŞVİK MİKTARI NE KADARDIR?

Günlük 22,22 TL teşvik veriliyor. 30 gün işçi çalıştıran işveren 666,6 TL devlet teşviki almış oluyor. Bu rakam aslında asgari ücretin prime denk gelen miktarıdır. Yani teşvikten faydalanan işveren asgari ücretli çalışanı için prim ödememiş oluyor. Bunun yanında bekar çalışana ait, asgari geçim indirimi çıkarıldıktan sonra kalan 93,3 TL vergi işverenden alınmayacak. 13,49 TL’ lik damga vergisi de işverenden alınmayacak. Sonuç olarak 773,39 TL’ lik tutar işverene teşvik olarak kazanç sağlayacak.

NE ZAMANA KADAR TEŞVİKTEN FAYDALANILACAK?

2017′ den sonra teşvik uygulaması durdurulacak. Fakat istihdam için faydaları göz önünde bulundurulup teşvik süresi uzatılırsa işverenler tekrar faydalanabilecek.

TEŞVİK İÇİN FİNANSAL DESTEK NASIL SAĞLANACAK?

Teşvik için hesaplanan maliyet 12,3 milyar lira. Bu miktarın büyük kısmı İşsizlik Fonundan karşılanacak. İşsizlik Fonu 2016 yıl sonunda 103,2 milyar liraya ulaşmıştı. Bunun faiz getirisi yaklaşık 9 milyar lira civarında. Böylece İşsizlik Fonu faizi ile teşvik finanse edilmiş olacak.

İŞÇİ ALANA DEVLETTEN TEŞVİK

Türkiye Ekonomisinin Ayrıntılı Analizini Okumadan Geçmeyin  yazımızda son on dört yıllık dönemde işsizlik oranlarının, 1989-2002 ortalama işsizlik oranlarına göre yüzde 40 artarak, yüzde 10,7 ye yükseldiğini belirtmiştik. Dileriz, işçi alana devletten teşvik gibi önlemler sayesinde işsizlik oranları tekrar tek hanelere düşer. İstihdam seferberliği planları tutar.

- Bir önceki yazımız olan ARJANTİN'İN İLGİ ÇEKİCİ PARALARI başlıklı makalemizde Arjantin Pezosu, ARJANTİN'İN İLGİ ÇEKİCİ PARALARI ve Federico Sturzenegger hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazılar

Ev geçindirirken birikim

Ev Geçindirirken Birikim Nasıl Yapılır? Babalar İçin Birikim Rehberi!

Ev geçindirirken birikim yapmak hemen her aile babasının aklını kurcalayan bir iştir. Günümüzde ultra lüks …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir