«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. İŞ YERİ SAHİPLERİ VE KİRACALAR DİKKAT

İŞ YERİ SAHİPLERİ VE KİRACALAR DİKKAT

İŞ YERİ SAHİPLERİ VE KİRACALAR DİKKAT

Vergi Usul Kanununda, ev ve iş yeri kiralarının nasıl ödeneceği açıkça belirtilmiştir.

213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesi gereğince, ev kiranız 500 lira üstünde ise ödemeyi banka yada PTT aracılığıyla yapmak zorundasınız. Bu miktarın altındaki ev kirası ödemeleri elden yapılabiliyor. Tabi bu aylık kiralamalarda geçerli. Günlük yada haftalık kiralamalarda limit yok kira ne kadar olursa olsun banka veya PTT aracılığıyla ödeme yapılacak.

Eğer iş yeri kira ödemesi yapacaksanız, her hangi bir limit konulmadan bütün ödeme miktarlarını kesinlikle banka aracılığıyla yapmak zorundasınız.

Aksi takdirde adı verilen cezayı ödemek zorunda kalırsınız.

Ödemeler, banka veya PTT aracılığıyla yapılmaması halinde, o yıl için belirlenmiş özel usulsüzlük ceza bedelinin altında kalmamak şartıyla, her bir kira için yüzde 5 ceza ödemek zorunda kalırsınız.

 

İŞ YERİ SAHİPLERİ VE KİRACALAR DİKKAT 

Aslında bu uygulama kayıt dışılığın önüne geçmek için var. Cezayı kim ödeyecek diye sorarsanız. Eğer mevzu olan iş yeri ise kiracı da, iş yeri sahibi de ceza öder. En az, o sene için belirlenen özel usulsüzlük cezası kadar yada uygun olmayan her bir kira bedeli için yüzde 5 cezai yaptırıma maruz kalır.

, . Bazı hallerde banka tahsilat makbuzları yeterli olmayabiliyor. İleri ki tarihlerde cezai yaptırımlara maruz kalmamak için banka dekontlarının yanında iş yeri sahibinden fatura yada gider pusulası almaları gerekiyor.

KİRAYA VERİLEN KONUT İSE SADECE EV SAHİPLERİ SORUMLU

Kiraya verilen konut ise anlatılan usulsüzlükten dolayı oluşan ceza ev sahibi tarafından ödenir. Konut sahibi her bir tahsilat için en az 350 lira ceza ödemek durumunda kalır. Eğer birden fazla ödeme söz konusu ise her biri için ödenecek miktar toplandığında büyük miktarda cezalar söz konusu oluyor.

Basit bir kaç örnek vermek gerekirse;

  • 3 günlüğüne 300 TL kiraya verilmiş bir konut. Ödemesi banka aracılığıyla yapılmamışsa. Bir aylıktan daha kısa süreli kiraya verildiği için 500 lira limite bakılmaksızın 350 TL ceza öder.
  • Aylığı 2000 TL kiraya verilen konut. 2 aylık kira ödemesi elden yapılırsa, yüzde 5′ i, belirlenen asgari tutarın altında olduğu için yani 350 liradan az olduğu için, 350 lira dikkate alınarak, 2 x 350 = 700 lira para cezası öder.

- Bir önceki yazımız olan EKONOMİDE YÜZDE BEŞ BÜYÜME başlıklı makalemizde EKONOMİDE YÜZDE BEŞ BÜYÜME, Hane halkı tüketim harcamaları ve işsizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *