«
  1. Ana sayfa
  2. Ekonomi Haberleri
  3. İŞ MAHKEMELERİ KANUN TASARISINDA SORUNLAR

İŞ MAHKEMELERİ KANUN TASARISINDA SORUNLAR

İŞ MAHKEMELERİ KANUN TASARISINDA SORUNLAR

İŞ MAHKEMELERİ KANUN TASARISINDA SORUNLAR

Bakanlar kurulu İş mahkemesi Kanunu Tasarısını 25 Mayıs 2017′ de Meclise sundu. 5 Temmuz’ da kabul edilen tasarı, yakında TBMM genel kurulunda görüşülecek. Mevcut kanun 1950′ den beri yürürlükte ve bu güne kadar defalarca değişti. Fakat şu an meclis gündeminde olan değişiklikler, kanımca bir çok sorunu beraberinde getirecek. Yeni kanun getireceği değişiklikler şunlardır:

İŞE İADE DAVALARINDA HAK EDİLEN

Hazırlanan bu kanunun en göze batan ve rahatsız eden kısmı 12 MADDE’ de geçen “Mahkeme veya özel hakem, ikinci fıkrada düzenlenen tazminat ile üçüncü fıkrada düzenlenen ücret ve diğer hakları, dava tarihindeki ücreti esas alarak parasal olarak belirler.” kısmı.

Söz konusu durumu şöyle açıklayayım; İşçi haksız yere işten çıkarıldığında işe iade davası açabilir. Haklı görünüp davayı kazanırsa, işbaşı yapabilir. İşveren, davayı kazanan işçiyi işe başlatmazsa, tazminat ödemek zorunda kalır. Bu tazminatların miktarının hesaplanmasında, işçinin işe başlatılmadığı zamanki aylığı üzerinden yapılır.

Yeni düzenlemeyle, yukarıda okuduğunuz maddede geçen “dava tarihindeki ücret” ifadesi devreye girer. Yasa, davaların bir kaç ay içinde sonuçlandırılmasını istiyor fakat memleketimizde davalar, 1 yada 2 yılda sonuçlanıyor. İki yıl önce 1500 TL maaş alan işçinin maaşı dava bitiminde ortalama iki yılda yüzde 15 zamlı oluyor. Bu da yeni tasarı yürürlüğe girdiğinde tazminatta ne oranda azalma olacağını anlamamıza yardımcı oluyor.

ANLAŞMAZLIKLAR MAHKEMEDE DEĞİL DE .

Bu yasanın 3. MADDE’ sinde; işçi alacakları, tazminatları ve iade davalarının arabulucuyla çözülmesi gerektiği uzun uzun anlatılmış. Arabulucu davayı aldığı tarihten itibaren 3 hafta içinde yada 1 hafta daha uzatma hakkını  kullanıp en geç 4 hafta içinde çözmek zorunda.

İlk başta bu kulağa hoş geliyor ama bu siyasi dönemde artan mahkeme harçları ve kanun iki yada üç ay dediği halde bir yılı geçen mahkeme süreleri için çözüm bulunmalıydı. Kanun önünde hakkımızı arayacağımız yerde, zaten anlaşamadığı için kanuni yollara başvuran işçi ve işveren, anlaşmak için arabulucunun hakemliğine ihtiyaç duymazdı.

Mevcut durumda, işçi aşağıdaki tazminat için on yıla kadar hakkını arıyorken. Yeni tasarının 15.MADDE’ sine eklenen EK MADDE 3 ile bu süreyi beş yıla indiriyor.

  • Kıdem Tazminatı
  • İhbar Tazminatı
  • Kötü niyet Tazminatı
  • Eşit Davranmama Tazminatı ve
  • Kullanılmayan Yıllık İzin Paraları

İŞ MAHKEMELERİ KANUN TASARISINDA SORUNLAR

İşçi sendikaları linkteki tasarıda geçen yada bunun gibi hak kaybına neden olacak kanunlar için gözünü açmazsa mağduriyetler yaşanmaya devam edecek.

- Bir önceki yazımız olan YILLIK İZİN HAKLARI NELERDİR başlıklı makalemizde Ne Kadar İznim Var ve Yıllık izin hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *