«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. İpotekle Kredi Çekmek Ne Kadar Mantıklı?

İpotekle Kredi Çekmek Ne Kadar Mantıklı?

İpotekle Kredi Çekmek Ne Kadar Mantıklı?

İpotekle Kredi Çekmek İçin Yapılması Gerekenler!

İpotekle kredi çekmek konusunda sitemiz bünyesinde birçok farklı içerik bulabilirsiniz. Günümüzde bankaların BDDK tarafından dayatılan birçok farklı uygulama noktası bulunuyor. Hal böyle olunca da bankalar çeşitli noktalarda kendi ve karşı tarafın menfaatlerini farklı yollarla koruma altına almak zorunda kalıyor. İpotek kavramını anlatan daha ayrıntılı yazılarımız bulunuyor ancak genel hatlarıyla bilmeyen okurlarımıza tekrar konu hakkında bilgi verelim. Bankadan kredi çekmek istediğinizde sizlerden teminat yani güvence isteme hakkı bankalar tarafında bulunmaktadır. Bankalara kendi menfaatleri doğrultusunda uygulamaya konulması yönünde verilen bu hak sayesinde bankalar, sizlere güven duymadığı takdirde verilen paranın geri ödenmesi süreci tamamlayıncaya kadar rehin mal varlığı talep ederler. konusu tam olarak bu mevzuyu ele almaktadır. Banka size güven duymadığı için sizden ipotekle bir malın riske edilmesini talep eder. Bu her banka tarafından her kredi kampanyasında yapılabilecek bir eylemdir.

Bilinmesi Gerekenler!

İpotekle kredi çekmeden önce bilinmesi gerekenleri sizlere sunuyoruz. İpotek kavramı sanıldığı kadar basit ve iyimser değildir. Aksine kişilerin ipotek ile kayıpları çok fazla olabilir. İpotek borç ödeninceye kadar bir mal yasal sahibi olarak bankayı seçme olayına denmektedir. Bu süreçte borcunuz ödeninceye kadar ilgili malı riske atmış olursunuz. Düzenli geliriniz yoksa veya bu gibi ödeme konuların dönem dönem sorunlar yaşıyorsanız sakın ipotekli kredilere başvurmayın. Bankalar hiçbir ayrıcalık göstermeden sizlerin ilk aksi giden işinizde ilgili taşınmazı satılığa çıkaracaktır. İpotekle kredi almak bu nedenle sakıncalıdır. Özellikle bir tane evi olan veya büyük birikimlere sahip olmayan kişilerin bu gibi durumlarda büyük yıkımlar yaşadığını dile getirelim.

İpotek Kredi Bitince Kalkar!

İpotekli ev veya ipotekli bir başka taşınmaz üzerindeki bu risk kredi borcu tamamen ödendikten sonra ortadan kalkacaktır. Bu sürece kadar banka tarafından satışı yapılabilen taşınmaz mal, ancak kredi ödenince gerçek sahibine yasal haklarıyla devredilir. Elbette ki banka sizlerin ipotek ettiği malı haksız yere satamaz. Burada yasalar ve kanunlar akabince işlem sürdürülmektedir. Hiçbir banka kafasına göre iş yapamaz.

- Bir önceki yazımız olan SMS İle Tarım Kredisi Almak İsteyenler Denizbank'a başlıklı makalemizde Denizbank tarım kredisi ve tarım kredisi faizleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *