«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. İpotek Ve Kefil Ne Anlama Gelmektedir?

İpotek Ve Kefil Ne Anlama Gelmektedir?

İpotek Ve Kefil Ne Anlama Gelmektedir?

İpotek Ve Kefil Kavramları

İpotek ve kefil kavramları her kredi sürecinde en az bir kere duyulan teminat güvencesi sunan kelimelerdir. Bankaların günümüzdeki işletme koşulları dahilinde birçok uygulaması gereken kural bulunur. Bu kurallar arasında en önemli unsurlardan birisi de bu banka bütçelerinin verimini korumayı amaçlamaktır. Bankalar bir kişiye kredi gibi yüklü miktarlar işaret eden borçlar verirken tüm detayları düşünürler. Başta kişinin kredi notu olmak üzere hemen her türlü veriyi değerlendirme altına alırlar ve sonrasında bunları işleyerek kişinin krediye olan uygunluğunu net bir potansiyele kavuştururlar. İpotek ve kefil kavramları ise kişinin onay almasına şart olarak verilmektedir. Örnek vermek gerekirse banka sizin kredinizi onayladı ancak sizden ipotek veya kefil istiyor. Bu durumda banka size şunu söylemek istiyor, “Sen benden para alabilirsin ancak ben sana geri ödeme noktasında hiç güvenmiyorum. Bu nedenle bana güvence sun.”. Bu cümleden de anlaşılacağı üzere ipotek ve kefil kavramları tamamen güvencedir. Dilerseniz iki ayrı başlıkta bu iki kavramı inceleyelim.

İpotek nedir? sorusuna cevap vermeden önce ne ipotek verilen malın, ne de kefil olan kişinin rahat olmaması gerektiğini belirtelim. Halk arasında da derler ya hani “babanın oğlu olsa bile yapma” diye, işte bu kadar sıkıntılı mevzulardır. Çünkü ipotek edilen mal kredi tamamen ödenip borç kapandı kağıdı alınıncaya kadar banka kullanımındadır. Fiziken kullanım olmasa bile banka dilediği takdirde sizlerin borcunu ödememesi durumunu takiben evi satışa koyabilir. İpotek illa ki evle olmaz taşınmaz her türlü mal ipotek edilebilecek mallar arasında yer almaktadır.

Kefil Nedir?

Kefil nedir? sorusuna da içeriğimiz bünyesinde cevap verelim. Bankadan kredi çekmeniz durumunda, ödeme güvencesini sizlerin yerine verip bankanın parayı güvenle vermesine aracı olan kimseye kefil denir. Kefil borcun, borç sahibi tarafından ödenmemesi durumunda ilgili borcun maddi sorumluluklarının tamamını üzerine almayı kabul eden kişidir ve cayamaz. Bu nedenle kefil olmak doğru mu?sorusuna kendi fikirleriniz doğrultusunda cevap vermeniz gerekir. Kefil olunan bir borç ödenmemesi durumunda ciddi sorunlara yol açar.

- Bir önceki yazımız olan SMS İle Tarım Kredisi Almak İsteyenler Denizbank'a başlıklı makalemizde Denizbank tarım kredisi ve tarım kredisi faizleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *