«
 1. Ana sayfa
 2. Bankacılık
 3. İnternet Vergi Dairesi İşlemlerini Kimler Yapabilir?

İnternet Vergi Dairesi İşlemlerini Kimler Yapabilir?

İnternet Vergi Dairesi İşlemlerini Kimler Yapabilir?

Gelişen teknoloji artık günlük hayatımızın vazgeçilmez büyük bir parçası halindedir. Bu durumun farkında olan Maliye Bakanlığı da internet vergi dairesi sistemini hayata geçirerek insanların vergi ve ödeme işlemlerini internet üzerinden yapmasına imkan sağlamıştır. Bu sisteme e – devlet portalı üzerinden ya da GİB üzerinden erişebilirsiniz.  ile online olarak sıra beklemeden, evrak işleri ile uğraşmadan kolayca bütün işlemlerinizi yapabilirsiniz. tarafından hayata geçirilen bir proje olan İnternet Vergi Dairesi ile şu kişiler işlem yapabilir:

 • Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğ tarihinden önce kullanıcı adı ve kullanıcı kodu bulunan kişiler,
 • E devlet şifresine sahip olan kişiler,
 • Tebliğ tarihinden itibaren şifre edinen kişiler

İnternet Vergi Dairesi İşlemleri

İnternet vergi dairesine erişim sağlayan kişiler trafik borçları, kyk borçları, vergi borçları, emlak borçları gibi birçok konuda ödeme yapabilir ve bilgi edinebilirler. İnternet vergi dairesi ile yapabileceğiniz işlemler şu şekildedir:

 • Vergi sisteminde kayıtlı olan mükellefin tüm bilgilerine, mükellefiyet bilgilerine ve kayıtlı taşınmaz bilgilerine ulaşılabilirsiniz.
 • Vergi daireleri tarafından takibe alınmış tüm borçlarını yapılandırabilir, yeni bir ödeme planı hazırlayarak yeni ödeme planına esas ödemeler yapabilirsiniz.
 • Elektronik ortamda, kira beyannamesi, emlak beyannamesi, ve bu beyannamelere ilişkin esas tahakkuk bildirimlerini yapabilirsiniz.
 • Vergi daireleri tarafından ödenmemiş borçlar ve vergiler ile ilgili olarak bankalara gönderilen e – blokeleri kaldırabilir, banka hesaplarını aktif hale getirebilirsiniz.
 • Elektronik tebligat sisteminde yer alan ve haklarında yapılmış tüm tebligatlara ulaşabilir, tebligatlar ile ilgili her türlü işlemleri yapabilirsiniz.
 • Mükellefiyetlerden doğan tüm borçlanmalar hakkında bilgi edinebilir, bu borçlanmalar ile ilgili her türlü ödemeyi yapabilir veya yapılandırma işlemlerini internet vergi dairelerinden kolayca yapabilirsiniz.

Gelir idaresi başkanlığı tarafından hayata geçirilen internet vergi dairesi sistemi her geçen gün yeni sistemler ile entegre edilmekte ve resmî kurumlar ile ilgili tüm işlemlerin internet vergi dairesi tarafından yapılması sağlanmaktadır. Bu sistem ile devletin vatandaş ile olan ödeme ve borçlanma işlemleri vergi dairelerine gidilmeden, internet erişimi olan bir bilgisayar yardımı ile kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Halkbank Hesap Bakiyesi Öğrenme başlıklı makalemizde Halkbank Hesap Bakiyesi Öğrenme, İnternet Bankacılığı ile Halkbank Hesap Bakiyesi Öğrenme ve Müşteri Temsilcisine Bağlanarak Halkbank Hesap Bakiyesi Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *