«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı

IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı

IMF Türkiye Ekonomisi için 4 Riski Açıkladı

IMF (Uluslar arası Para Fonu) 2017 yılında Türkiye’nin yakaladığı %7,4 büyüme performansını, cari açık ve enflasyon dengesizliklerini giderebilmek adına bir fırsat olarak tanımlamıştı. Türkiye ekonomisi‘nin önündeki 4 farklı risk grubunun olduğu IMF tarafından paylaşılırken, bu risklerin ortadan kaldırılması durumunda hızlı ilerleyiş yakalanabileceğinin üzerinde duruldu. IMF tarafından Türkiye ekonomisi‘nin 2018 yılında %4,5 seviyesinde büyümesi beklenirken sermaye tamponunda da erime gözlendiği ön planda tutuluyor.

için belirlenen 4 risk

  • Yüksek düzeyli dış finansman ihtiyacı
  • Yatırımcıların gelişen piyasalardan çıkma eğilimi göstermesi
  • Düşük döviz rezervleri
  • İç ve dış jeopolitik riskler olarak sıralanmaktadır.

Türkiye ekonomisinin IMF tarafından belirlenen bu risklere karşı direnç gösterdiğini belirten IMF, büyüme oranlarının yüksek seviyede olması ve devam etmesi için ekonomik politikanın; enflasyonla mücadeleye ve dengesizliklerin giderilmesine yönelik olarak belirlenmesi gerekliliğine de vurgu yapılıyor. Gelişen ekonomi oranlarıyla beraber dünya ülkeleri arasında dünyanın en büyük 16.ekonomisi konumunda yer alan Türkiye’nin, gelişimini sürdürmesi durumunda listenin 13.sırasında yer alabileceği söylentileri mevcut. Avrupa’nın en önemli ekonomileri arasında bulunması beklenen Türkiye, beklenen risklerin ortadan kaldırılması durumunda, ilerleyişin sürdürülebilirliğinin uzun vadeli olacak şekilde şekillendirilebilir durumda olması ön plana çıkıyor.

için IMF Önerileri

Merkez Bankası için öngörülebilirliğin ve şeffaflığın artırılabilmesi için enflasyonun düşürülmesi ve Türk Lirası’nın desteklenmesi önergesi IMF tarafından paylaşılanlar arasında bulunuyor. Döviz karşısında değer kaybına uğrayan Türk Lirası’nın dalgalı hareketlerinin daha az seviyede olmasının önemini değinilirken, IMF tarafından mali disiplin sağlanabilmesine odaklanma gerekliliği de paylaşılanlar arasında yer aldı. Belirtilen risklere karşı denge sağlanabilmesi ve bununla beraber Türk Lirası’nın destek zemininin beklenen şekilde hazırlanması adına yapılacak çalışmaların önemine vurgu yapılıyor olmasıyla birlikte, Türkiye’nin dünyanın önde gelen ekonomileri arasında listenin üst basamaklarına tırmanabileceği de belirtiliyor. IMF’nin vurgu yaptığı konulardan biri de Türkiye ekonomisinin güçlü şekilde toparlandığı oldu. Darbe girişimi sürecinin ardından yaşananlarla beraber, geride kalan yıl içerisinde ekonomik açıdan en iyi performans gösteren ülkelerden biri olarak gösterilen nda da kısa ve uzun vadeli olarak yükseliş beklentisi söz konusu.

- Bir önceki yazımız olan Parite Çeşitleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Majör Pariteler Neler? ve Parite Çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *