«
 1. Ana sayfa
 2. EKONOMİ
 3. IMF Nedir? Görevleri Arasında Neler Bulunmaktadır

IMF Nedir? Görevleri Arasında Neler Bulunmaktadır

IMF Nedir? Görevleri Arasında Neler Bulunmaktadır

İMF, ekonomik sıkıntıya giren ülkelerin borçlanmasıdır. Bu borçlanma, Uluslararası Para Fonu’na olmaktadır. Bu fon, 1945 Aralık ayında ABD’de kurulmuştur. Buradan ilk borç alan ise Fransa’dır.

, küresel olarak iş birliğinin ve mali istikrarın sağlanmasında sorumludur. IMF’nin diğer görevleri ise, uluslararası ticaretin kolaylaşmasında, istihdamın yüksek olması ve ekonomik büyümesinin sürdürülmesi ve desteklenmesi de görevleri arasındadır. Aynı zamanda isteyen ülkeye borç verirken belirli şartlar da bulunmaktadır. Para birimi, SDR’dir. SDR açılımı, special drawing right’tır. Türkçesi ise, özel çekme hakları demektir. SDR içeriğini ise, belirli yüzdelerde dolar, Euro, Yuan, Yen ve Sterlin oluşturmaktadır.

IMF’nin en birinci görevi, ekonomik zorlukların atlatılabilmesi için ülkelere borç verilmesidir. Bunun haricinde çeşitli görevleri mevcuttur. Bu görevler,

 • Ülkelere ait kur politikalarının izlenmesi
 • Ülkeleri dış ticaret rejimi uygulamaya yönlendirmesi
 • Ülkelerin bankalara borçlarını ödeyememeleri halinde arabulucuk yapması
 • Ekonomik gelişmelere ve ülke potansiyeline göre bankalara tavsiye verir
 • Her alanda ekonominin izlenmesi ile araştırmaları ve analizleri yürütür.
 • Ülkelerin ekonomilerini iyileştirmesini bağlamında teknik yardım ve eğitim de vermektedir.

IMF Amaçları

 • Paranın değerinin belirleneceği bir kurumun olması
 • Ekonomide uluslararası istikrarın oluşmasını sağlamaktır
 • Uluslararası parasal yönden işbirliğine teşvik edicidir
 • Ülkeler arası ticaretin gelişmesi ve kolaylaşmasında yardımcı olur
 • Üye devletlerin büyüme hızının yükselmesini sağlar

IMF Kaynakları: ülkeler üye olduklarında ödedikleri taahhütlerdir. Kotalardan gelmektedir. Kotalar, IMF’ye üye olan ülkelerin büyüklük oranını yansıtmaktadır. Ülkeler fona üye olduktan sonra, yüzde % 75’ini kendi parası cinsinden yüzde %25’ini dolar cinsinden yatırırlar. Bu şekilde fonda her ülkenin parası hazır şekilde bulunmaktadır.

IMF Nedir? Görevleri Arasında Neler Bulunmaktadır
IMF Görevleri

İMF’den Borç Almak İçin Gereken Şartlar

Borç alan ülkeler diğer ülkelerin gözünde güvenilir olarak öne çıkmaktadır. Borç alan ülke, diğer ülkelere göre borç verilebilir konumdadır. Borç alma şartları,

 • Ülkenin durdurulamaz ödemeler bilançosu açığı olması gerekmektedir.
 • Ülkenin borç alabilmesi için o borcu ödeyebilecek kapasitede olması gerekmektedir.
 • Ülkenin kamu giderlerinin azaltılmasının yapılması ve vergileri artıracak önlemlerin alınması gerekmektedir.
 • Ülkede para arzının kısılması sağlanmalıdır.
 • Ulusal paranın değerinin düşürülmesi yapılmalıdır.

IMF kredilerinin 3-5 yıllık geri ödeme süreleri bulunmaktadır. Borç alan ülke borcunu aldığı para cinsi ile ödeyebilir. Bunun dışında SDR cinsinden de ödeme yapılabilir.

Türkiye ile IMF ilişkileri

Türkiye 1947’de IMF’ye üye olmuştur. İlk anlaşma, 1961 döneminde yapıldı. İlk stand-by anlaşması da 1980 yılında yapıldı. Türkiye’nin aralıklarla borçlanması 61. Hükümet zamanında bitmiştir. Türkiye 52 senedir borçlu olduğu borcunu sıfırlamış durumdadır.

Küreselleşme istemeyen bireyler bu yapıya karşıt olmuşlardır. IMF, gelişmekte olan ülkelere reçeteler önermesi ile dikkat çekmektedir. İMF’nin eleştirilmesi gelişmiş ülkeler tarafından yapılmaktadır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yanında yer alması gerekmektedir. En çok eleştirilen başka bir nokta ise, organizasyonun ABD’li başkanlarca yönetilmesidir.

IMF’nin insan hakları, demokrasi gibi olgulara karşı durduğu bilinmektedir. Bunların haricinde ekonomi ile alakası olması doğrultusunda bu şekilde davranmaktadır. Ekonomik istikrarında demokrasinin temel noktası olduğu bilinmektedir.

Bu bağlamda İMF ülkelere borç konusunda yardımcı olmaktadır. Ülkelerin ekonomik düzeylerini düzeltmeleri için borç vermektedir. Aynı zamanda ekonomi gelişimleri ve yönetimleri konusunda ülkelere yardımcı olmakta ve bu konuda eğitimler verebilmektedir. Uluslararası ticaretin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Borcunu ödeyemeyecek durumda olan ülkelere borç vermeyebilmektedir. Küreselleşmeyi sağlamaktadır. Bunu istemeyen yapılar tarafından eleştirilmektedir. Yönetim sistemi de eleştirilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan E-Haciz Uygulaması Nedir? başlıklı makalemizde E-Haciz Nasıl Kaldırılır ve ehaciz takibi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *