«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. İhtiyaç Kredisini Döviz Kredisi Olarak Almak

İhtiyaç Kredisini Döviz Kredisi Olarak Almak

İhtiyaç Kredisini Döviz Kredisi Olarak Almak

Bankaların her ihtiyaca göre farklı ihtiyaç kredisi kampanyaları mevcuttur. Örneğin; konut kredisi, taşıt kredisi, eğitim kredisi gibi. Her kredinin farklı vade seçenekleri olabiliyor. Ayrıca her kredinin faiz oranları da değişebiliyor. Müşteriler, kredi çekme konusunda herhangi bir engelleri olmadığı ve istenilen şartları yerine getirdikleri takdirde kredi alabiliyorlar. Peki, ihtiyaç kredisini yani başka ülkelerin para birimi olarak da almak mümkün müdür?

Ülkemizde birçok konutun satışı dolar ile sağlanabiliyor. Hatta bazı dükkanlar dolar ile kiraya da verilebiliyor. Bu yüzden kredi çekmek isteyen müşteriler çekmek istedikleri krediyi dolar ya da Euro olarak çekmek isteyebilirler.

Türkiye’de ikamet edip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız bankalardan Türk lirası olarak kredi çekebiliyorsunuz. Fakat döviz ya da dövize endeksli ihtiyaç kredisi çekemiyorsunuz. Çünkü dolar ya da Euro olarak kredi çekebiliyor olsaydınız kur değişikliklerinden de etkilenebilirdiniz. Ayrıca dolar ya da Euro yani döviz olarak kredi çekebilseydiniz kredi vadeniz uzun olduğunda kurdaki değişimler sizi zor durumda bırakabilirdi.

Bankalardan ihtiyaç kredisi alırken söz konusu bankalarca kredinizin aylık yapacağınız ödemeleri ve kredinin vadesi gibi ayrıntılara yönelik ödeme planı yapılmaktadır. İhtiyaç kredinizin toplam tutarının ne kadar olacağını bilerek durumunuza göre kredi ödeme planını oluşturabilirsiniz. Bu yüzden döviz ile ihtiyaç kredisi almanız, ödeme planınızı uygulamada sıkıntı yaratmaktadır. İsterseniz döviz hesabı açarak sahip olduğunuz dövizleri hesabınıza yatırabilirsiniz.

Yasak Kapsamı Dışında Tutulan

Döviz geliri olmayan şahıslar döviz kredisi alamıyorlar ancak kamu kuruluşları, bankalar ile Türkiye’ de finansal kiralama şirketleri, faktöring firmalarının kullanacağı krediler ile kullanacakları tarihte miktarı 15 milyon dolar ve üzeri olan kişiler döviz kredisi kullanabileceklerdir.

Döviz kredisi, bazı makine ve cihazların finansmanı amacıyla, uluslararası ilana açık yurt içi ihaleleri kazanan Türkiye’ de faaliyet gösteren şirketlerin veya savunma sanayisi müsteşarlığınca onaylanan savunma sanayisi projeleri için Türkiye’ de faaliyet gösteren kişilerin kredileri de bu yasağın dışındadır.

Kredi Bakiyesi Üst Sınırı

Döviz geliri olan ve Türkiye’ de ikamet eden şahısların Türkiye içinde kullanacakları döviz kredilerinde, Kredi miktarı 15 milyon doların altında ise kullanılmak istenen kredi tutarı ile mevcut kredi miktarının toplamı son üç yılın döviz gelirleri altında olmalıdır. Bankalar bu durumu kontrol etmekle yükümlüdür. Eğer sonradan tespit edilirse aşılan miktar geri istenilecektir.

- Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi SMS Kredi Başvurusu başlıklı makalemizde SMS Kredi başvurusu, SMS Kredi Veren Bankalar ve Yapı Kredi hızlı kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *