«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. İhracat Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

İhracat Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

İhracat Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Yurt dışı ile ticaret yapan uluslararası ihracata artı sağlayan bir firmanın zaman zaman nakit sıkıntısı yaşaması çok olağan bir durumdur. Böyle bir firmanız var ise mutlaka hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Çoğu zaman da sadece ihracat kredisi veren bankalar biliyor olmak da yeterli olmayacaktır. İhracat kredisi veren bankalar, bu kredileri nasıl bir şart ile hangi faiz oranında veriyor gibi pek çok ayrıntıyı iyice inceleyip fizibilite etmeniz gerekmektedir.

Dış ticaretin gelişmesi bir ülkenin ekonomisi açısından son derece önemlidir. Hatta bu durum en önemli koşulların başında geliyor desek hiç de yanlış olmaz. Ülkemizde yıllardır dış ticaret açığı konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. İhracat ve ithalat arasında son derece ciddi farklar bulunmaktadır. Biraz olsun denge sağlamak adına hükümet ihracat yapan firmaları gerek promosyonlu kredi gerek prim desteği gerekse vergi desteği ile sürekli desteklemeye çalışmaktadır. EximBank ve KOSGEB bu konuda yıllardır uluslararası ticaret yapan şirketler için can simidi görevi görmüştür. Son yıllarda TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) de olaya daha ciddi bakarak elini taşın altına koymuş ve son olarak özel bir kaç banka ile ön protokol imzalamıştır. 100 bini aşkın ihracat yapan şirketin daha iyi şartlarda kredi alması için elinden geleni yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi yakın zamanda farklı müjdeler de vereceğini açıklamıştır. Şimdi gelelim ihracat kredisi veren bankaların isimlerine!

Veren Bankalar ve Kuruluşlar:

  • Kuveyt Türk
  • Vakıf Katılım
  • Ziraat Katılım
  • Fibabank
  • HalkBank
  • VakıfBank
  • Akbank

Emin olduğumuz bir konu da bu bankaların biraz da hükümetin zoru ile daha da çoğalacağıdır. Gördüğünüz gibi EximBank ve KOSGEB’ den hariç ihracatçının alternatifleri çoğalmış durumda. Zorlu geçen 2016 ve 2017 yılından sonra görünen o ki 2018 yılı ihracat yapan şirketler adına daha güzel geçecek.

- Bir önceki yazımız olan İhracat Kredisi Sigortası Prim Desteği başlıklı makalemizde EXİMBANK İhracat Kredisi, İhracat Kredisi Sigortası ve İhracat Kredisi Sigortası Prim Desteği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *