«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. İhracat Kredisi Sigortası Prim Desteği

İhracat Kredisi Sigortası Prim Desteği

İhracat Kredisi Sigortası Prim Desteği

Tüm dünyada her geçen gün uluslararası ticaret artmakta. Çin zaten almış başını gidiyor. Bu durum doğal olarak bir takım sıkıntılar ve riskler de ortaya çıkartıyor. Bildiğiniz gibi uluslararası ticaret ve ihracat yapanlar büyük çoğunlukla ihracat kredisi kullanıyor. Hal böyle olunca ihracat kredileri de oldukça çoğaldı. Bu kredileri sağlama almak adına özel sigorta şirketleri ön plana çıktı. Uluslararası ticaret ve ihracat yapan firmalara devlet tarafından kredi desteği verilse de krediye sigorta yaptırma zorunluluğu maliyetleri doğal olarak arttırdı. İşte burada hükümet devreye girerek şirketlere can suyu sağlayacak yeni bir programa gitti. Nedir bu program. . Uluslararası ticaret yapan şirketlerin öz sermaye ve aldıkları kredi toplam tutarına göre devlet tarafından ihracat kredisi sigortası için bir prim desteği başladı. EXİMBANK Prim Desteği kapsamında neredeyse % 100 lere varan zararları karşılıyor. Bu ihracat yapan şirketlerin kafasını oldukça rahatlatıyor. Daha da önemlisi elinde yurt dışına satacağı ürün ya da hizmeti olup var olan risklerden çekinen firmalar artık daha güvenli. Neredeyse 3000′ e yakın şirket ihracat kredisi sigortasından faydalanıyor. Bunun için hükümetin İhracat Kredisi Sigortası Prim Desteği vermesi bu sayıyı daha da çoğaltacak gibi görünüyor.

İhracat Kredisi Sigortası

Öncelik bu uygulama tam olarak nedir ne değildir bilmemiz gerekiyor. O yüzden tanım olarak İhracat Kredisi Sigortası nedir ona bakmak gerekiyor. En anlaşılır ve kolay bir tanımla ihracattan oluşan alacağın karşılanacak bir şekilde güvenceye alınması ve sigortalanmasıdır. Bu sade tanım bile bu sigortanın ne kadar önemli olduğunu anlatmak için yeterli. İşte bu sayede uluslararası ticaret yapan firmalar daha yeni tanıştıkları pek bilmedikleri yeni pazarlarda çok daha güvenle ticaret yapıyor. İhracat sigortası için farklı uygulamalar mevcut. Ticaret yapan şirketin büyüklüğüne ya da ihracat programına göre bir program tercih edebiliyor. Öncelikle şirketler kısa vadeli programı tercih ediyor. Bu programda 360 güne kadar yani bir yıla kadar vadeli alacaklar sigortalanabiliyor. Bu programda 238 ülkeye yapılan ticarette neredeyse alacağın tamamı güvence altına alınabiliyor. Türk EximBank’ ın ihracat kredi sigorta programında uluslararası ticaret yapan şirketlere bir ön şart sunmadığını da söyleyelim. Yani ihracat yapan her şirket bu programdan yararlanabiliyor. 10 milyar Dolar’ ı aşan sigortalanmış sevkiyat bu olayın ne kadar büyük rakamlara ulaştığını da gösteriyor.

- Bir önceki yazımız olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? EFT Saatleri Ne Zaman? başlıklı makalemizde eft, Eft Ne Zaman Hesaba Geçer ve EFT saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *