«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. İhracat Kredisi Hesaplama Yöntemi

İhracat Kredisi Hesaplama Yöntemi

İhracat Kredisi Hesaplama Yöntemi

Uluslararası ticaret yaparak ihracat yapan şirket ve firmalar genellikle kredi ihtiyacı duyarlar. Kafalarına takılan konu ise  sorusudur. Bunun için her kurum ve kuruluşun farklı sistemler uygular. Fakat normal ihtiyaç ve tüketici kredileri gibi değildir. Devlet tarafından farklı farklı destekler verilir. O yüzden kredinin hesaplaması basit iş değildir. Bu yüzden kredi veren kurum ve kuruluşlar internet sitelerinde nasıl hesaplama yapılacağı ile ilgili otomatik hesap makinaları ve programlar kullanır. Bu oldukça işinize yarayacaktır.

İhracat Kredisi Hesaplama ve Çeşitleri

 Madde madde listelersek eminim daha açıklayıcı olacaktır. Liste sonunda hesaplamalarla ilgili bilgilere de ulaşacaksınız.

  • Reeskont Kredisi
  • Sevk öncesi ihracat kredileri
  • İhracata hazırlık kredileri
  • Dış ticaret şirketleri kredisi
  • Kobi ihracata hazırlık kredileri
  • Sevk sonrası reeskont kredisi
  • İhracata dönük üretim kredisi

Yukarıdaki krediler kısa vadeli kredilerdi. Bir de orta uzun vadeli krediler vardır. Marka kredisi, gemi ya da inşaat yapım kredileri ve özellikli ihracat kredisi gibi. Kredi hesaplamada bir çok etken devreye girer. İstenen kredinin büyüklüğü tek etken değildir. Konu ihracat olduğunda normal kredilere göre riskler de arttığı için koşullar da değişkenlik gösterir. Yurt dışı kredilerinde ise net bir şey söylemek imkansızdır. Vade gibi konuların da devreye girdiğini bilmek gerekiyor. Yurt dışı ihracat kredilerinde % 5 fon kesintisi uygulanır. Fakat peşin ödemek isterseniz bu fon kesintisi uygulanmaz. Peşin ödeme imkanı olanlar için çok avantajlı duruyor.

İhracat Kredisi Hesaplama Örneği

Anlaşılmasını kolaylaştırmak adına bir örnek paylaşmak istedim. Zaten örneği görünce profesyonel bir desteğin gerekliliğini anlayacaksınız. Genelde firmalar bünyesinde bir hesap uzmanı çalıştırmıyorsa mutlaka danışmanlık almalı. Örneğe bakacak olursak: 120 güne kadar vadeli döviz kredisinde LIBOR/EURIBOR+%0,75,  240 güne kadar vadeli döviz kredisinde LIBOR/EURIBOR+%1,00,   360 güne kadar vadeli döviz kredisinde LIBOR/EURIBOR+%1,75 olarak belirlenmiştir. 120/240 gün vadeli TL kredisinde faiz oranı, her haftanın son iş günü, bir sonraki hafta için geçerli olacak şeklinde belirlenir. Aslında en güzeli kredi alacağınız kurumun internet sitesine girip otomatik hesaplama programlarını kullanmanız. Zaten ihracat kredi veren banka ve kuruluşlar size özel müşteri temsilcisi vererek tüm işlemlerde sonuna kadar yardımcı olmaktalar.

- Bir önceki yazımız olan Albaraka İhtiyaç Kredisi Özellikleri 2018! başlıklı makalemizde Albaraka İhtiyaç Kredisi ve Albaraka kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *