«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. İdari Takibe Ne Zaman Girerim? Kanuni Takip Nedir?

İdari Takibe Ne Zaman Girerim? Kanuni Takip Nedir?

İdari Takibe Ne Zaman Girerim? Kanuni Takip Nedir?

Zamanında yapılmayan kredi borcu ödemelerinde idari takip durumu söz konusu olmaktadır. kart borçlarının geciktirilmiş olmasıyla birlikte ortaya çıkar ve her banka tarafından uygulanır. Ayrıca tüketiciler idari takibe ne zaman girerim? hakkında bazı eksik bilgilere sahiptir. Öncelikle kredi notunu da etkileyen idari takip süreci 90 gündür. Yani borcunuzu ödememeye başladığınız andan itibaren 3 aylık süre içinde idari takipte olursunuz. Bu süreçte sürekli bankadan aranacak ve bilgilendirme SMS’leri alacaksınız. Genel olarak her banka bu şekilde hareket ederek ve tüketicilere ciddi anlamda baskı kurmak ister.

İdari Takip Süreci

İdari takip sürecinde olan tüketicileri bankalar aradığında borç yapılandırma talebini devreye alır. Genelde 12 aylık bir dilim olan borç yapılandırmaları, bazı bankalarda 24 aya kadar çıkabilir. Belirlenen faiz oranları üzerinden yeniden borç ödemeye başladığınızda yasal takip sürecine geçiş sağlanmaz. Fakat yapılandırma boyunca borçlarınızı gününde ödemeniz gerekmektedir. Çünkü ödeme günü geçen borçların yapılandırma özelliği otomatik olarak sona erebilir.

İdari Takip ve Arasındaki Farklar

İdari takip, yasal süreç başlamadan önce bankaların kendi tahsilat birimleriyle işlem yapmaya çalıştığı süreçtir. Özetle, borçların tekrardan yapılandırma girişimleridir. Borçlular hakkında herhangi bir icra davası veya ihtarnamenin bulunmadığı idari takip sürecinin bozulmasıyla yasal takip devreye alınır ve bu süreçte icra davası açılır. İcra davası açılan bir borçluya ayrıca avukatlık ve çeşitli dosya masrafları da yüklenmektedir. Bu nedenle idari takip sürecinde borçlarınızı yapılandırmalı ve sorunsuz olarak ödeme yapmalısınız.

Kredi çekerken idari takibe ne zaman girerim? sorusuyla ilgili alınacak yanıtlar genel olarak bu şekildedir. Kredi ödemelerinizin rahat bir şekilde yapılabilmesi için öncelikle bütçenize uygun olarak hareket etmeniz gerektiğini unutmayın. Bununla beraber ödeyemeyeceğiniz miktarlarda kredi alarak kredi puanını düşürmemeli ve banka sicilinizi etkilememelisiniz. Aksi takdirde sicilinizin bozulması, daha sonraki süreçlerde herhangi bir finansal kurumdan hizmet alamayacağınız anlamına gelir. Bu durumda da acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla başvuru yapacağınız bir kurum bulamayabilirsiniz. O halde idari takip sürecinin yasal takipten önceki süreç olduğunu ve mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

Bu yazı ekodurum.com‘a aittir.

- Bir önceki yazımız olan Borcumu 1 Ay Ödemezsem Ne Olur? Kredi Notum Düşer Mi? başlıklı makalemizde Kredi Borcu ve Kredi Notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *