«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. İcralık Borç Ödenmezse Ne Olur? İcra Takibi Nasıl Kesinleşir?

İcralık Borç Ödenmezse Ne Olur? İcra Takibi Nasıl Kesinleşir?

İcralık Borç Ödenmezse Ne Olur? İcra Takibi Nasıl Kesinleşir?

İcralık Borç Ödenmezse Ne Olur?

Farklı nedenlerden dolayı borçlarını ödeyemeyen ve icralık olan tüketici sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle icralık borç ödenmezse ne olur? sorusu daima gündemde kalmaktadır. Öncelikle icra işlemleri, var olan borcun iddia edilmesiyle başlayan bir süreçtir. Bununla beraber icra takibine itiraz hakkı da bulunmaktadır. İtirazın reddedilmesi durumunda takip kesinleşmektedir ve bu işlemle beraber artık yasal süreçlere başlanmaktadır.

Halinde Olur?

Borçlu tüketicilerin herhangi bir haklı sebebi olmadan icra takibi için yapacağı itirazların reddedildiği unutulmamalıdır. Bu durumda borçlunun borcundan kaynaklı olan icra işlemleri yine borçlunun taşınmazları üzerine tedbir koyulmasıyla başlamaktadır. Bununla beraber maaşlı olarak çalışan borçluların maaşına ise ¼ oranında icra konulmaktadır. Yani her ay otomatik olarak maaşın 4’te 1’i icra borcu olarak banka tarafından alınmaktadır. Bu süreç daha çok icralık borç ödenmezse ne olur? sorusunun yanıtıdır. Ayrıca üzerine herhangi bir taşınmaz bulunmayan tüketicilerle ilgili süreç farklı işlemektedir.

İcra takibi iki farklı şekilde kesinleşmektedir. Bunlar;

  • Borçlunun icra takibine itiraz etme süresi içinde itiraz etmemesi halinde icra takibi kesinleşmektedir. Bununla beraber itirazın yapılmaması, kişinin borcu kabul ettiğini göstermektedir.
  • Borçlu kişi icra takibinin durması için zamanında itiraz etmiş ise, alacaklı borcunun itirazının kaldırılması gerektiğini belirtebilir. Bu durumda da icra takibi kesinleşmiş olur.

İcra takibi kesinleşmiş olsa bile borçlunun başvuracağı bazı yollar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Gecikmiş itiraz
  • Şikâyet dilekçesi
  • Geri alma davası ya da olumsuz tespit
  • İcra takibinin ertelenmesi ya da iptali talebi

İcra Borcunun Ödenmemesi Halinde Ortaya Çıkabilecek Durumlar

İcra borcunun ödenmemesi durumunda bazı olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir. İcra Müdürlüğü’nden gelecek olan tebligatlar bu nedenle dikkate alınmalıdır. Tebligatın elinize geçmesiyle beraber öncelikle bir avukata danışabilirsiniz. Bununla beraber icra avukatından gelen dilekçeye yanıt olarak fakirlik belgesi hazırlayabilirsiniz. Ancak bu belge herhangi bir işte çalışmayan ve geliri olmayanlar için verilebilmektedir. Zaten icralık borç ödenmezse ne olur? sorusu daha çok çalışanları ilgilendirmektedir. Maaşa gelen icra ile beraber borcun bitme sürecine kadar icra devam eder ve borcun bitmesiyle sonlanmaktadır.

- Bir önceki yazımız olan E Finans Nedir? E Finans Hizmetleri Nelerdir? başlıklı makalemizde eFinans sistemi ve QNB Finansbank Finansal Hizmetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *