«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. İç Borçlanma Nedir?

İç Borçlanma Nedir?

İç Borçlanma Nedir?

İç borçlanmalar birçok nedene bağlı olarak yapılmaktadır. Türkiye’de de iç borçlanmalar çeşitli nedenlere bağlı olarak yapılmaktadır. İç borçlanma temel stratejilerde yer almaktadır. İç borçlanmaların belirli disipline ve usule uygun şekilde olması gerekmektedir.

İç borçlanmaların nedenleri genel olarak, yatırımlarını artırmak isteyen devletler bu şekilde yöntem seçerler, tasarruf ve yatırım eksikliğinin olmasından dolayı, doğal afetler ve savurganlık, devletlerin kriz dönemlerinde iç borçlanmayı seçtikleri bilinmektedir.

Yatırımlarını artırmak isteyen ülkeler iç borçlanmalar yapmaktadır. Bu şekilde yatırımlar artacak ve kalkınma sağlanmış olacaktır. Yani ülkelerin bir strateji olarak seçtiği adımdır. Tasarruf ve yatırım eksikliği ile, iç borçlanmaya gitmenin temel nedeni olabilmektedir. İç borçlanmaya gidilerek açıklar kapatılır ve kalkınma hızlandırılmış olur. Aynı zamanda bütçe açığı da iç borçlanma yoluyla kapatılmaktadır. Bu durum hemen hemen her ülkede meydana gelmektedir. Bu sayede bütçe açığı kapatılmış olmaktadır. Doğal afetler sonucunda zarara uğrayan devletler iç borçlanma ile zararlarını kapatmaya çalışırlar. Savurganlık da iç borçlanmanın başta gelen nedenleri arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra kriz dönemlerinde iç borçlanmaya gidilmesi krizi az da olsa hafifletmektedir.

Genel olarak ülkelerin iç borçlanmaya gitmeye nedenleri bu şekildedir. İç borçlanma sırasında alınan para daha sonra usulüne uygun şekilde yerine konulmaktadır. İç borçlanmada aşırıya kaçmamak önemlidir. Aynı zamanda para zamanında ödenerek ülkenin kalkınması da sağlanmalıdır.

?

İç borç devlet hazinesinden yapılmaktadır. Devlet; kamu bankasına, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ve Merkez Bankası’na borçlanabilmektedir. Aynı zamanda iç borçlanma piyasa ve bankalardan da olabilmektedir. Bunun yanında iç borcun büyük bir kısmını da piyasa oluşturmaktadır. İç borç üç aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; kısa ve uzun vadeli iç borçlar, teminatlı ve teminatsız, zorunlu ve gönüllü iç borçlardır.

Özel sektör dış borçlanma yapmaz. Kamu ise içeriden ve dışarıdan borçlanabilir. İç borcun yerel para biriminde olmasından dolayı genellikle dış borç yerine iç borçlanma tercih edilmektedir. Dış borcun döviz olarak alınmasında ödemede sıkıntı olabilir ve dünyaya karşı iflas edilebilir.

- Bir önceki yazımız olan Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri başlıklı makalemizde devletlerarası dış borçlanmalar, Dış Borç Türleri ve Dış Borçlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *