Ana sayfa / BANKACILIK / İBAN Numarası Nedir? Nerede Kullanılır ve Güvenli Midir?

İBAN Numarası Nedir? Nerede Kullanılır ve Güvenli Midir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İBAN numarası nedir? sorusunu soranlar için İBAN nedir? sorusuna cevap niteliği taşıyan efsane bir içerik hazırladık. Hemen herkes tarafından merak edilen ve sorgulanan İBAN numarası temek olarak güvenli para transferi ve hesap tespiti için kullanılmaktadır. İBAN numarası güncel olarak sadece 33 ülke bünyesinde kullanılmaktadır. Bu kullanılan ülkeler arasında yer alan Türkiye, vatandaşlarına 26 haneli İBAN numarası hizmeti sunmaktadır. Basamak sayısı bir hayli fazla olan bu belirleyici rakam için temel amaç güvenliği sağlamaktır. Bu numara ortaya çıkmadan evvel bir hayli zorlaşan para gönderme işlemleri, bu numaranın ortaya çıkması ve algoritma İBAN teknolojisinin ortaya çıkmasıyla oldukça güvenli ve kolay bir hal almıştır. Alınan komisyon bedelleri göz ardı edildiği takdirde, ülkemiz ile birlikte İBAN numarası kullanan 33 ülkeye yerelden dışarı veya dışarıdan yerele olacak şekilde istenilen tutarda para transferi yapılabilir. Bu süreçte yerelden-yerele şeklinde yapılan gönderilerde süreç daha kısayken, yurt dışına gönderilen ya da alınan para tutarlarında daha fazla beklemeniz gerekebilir.

İBAN Numarası Nedir? ve İBAN’ın İlk Kullanıldığı Tarih!

İBAN açılımı ile İngilizce bir performans sergilese bile, 2010 yılında ilk kez kullanıldığı Türkiye’de “İBAN” olarak kullanılmaktadır. Normalde bu kavramın başındaki harf “ı” olarak belirlense de, dile uygun görülmesi nedeniyle iban açılımı göz ardı edilerek Türkçe haliyle kullanılmaktadır. “International Bank Account Number” olarak İBAN açılımı sunulurken, bu açılımın Türkçe çevirisi ise Uluslararası banka hesap numarası olarak karşımıza çıkmaktadır. 2010 yılından önce de ülkemizde bazı bankalar tarafından İBAN numarası kullanılıyordu. Ancak devlet tarafındna 01.01.2010 tarihinde bu numaraya zorunluluk getirildi.

En Uzun İBAN Kaç Hanelidir? İBAN Sorgulaması Nasıl Yapılır?

En uzun İBAN numarası uluslar arası denklik bilgileri incelendiğinde maksimum 34 haneli olabilmektedir. Ancak ülkemizde böylesi bir iban numarası yoktur. Elbette bir İBAN numarası sorgulama sistemi bulunmaktadır. E-IBAN adı verilen bu sistemden bir İBAN numarası hakkında sorgulama yapabilirsiniz. Bankalarda şube koduyla birlikte kendi müşterileri arasında sorgulama siteleri sunar. Bu sorgulamadan:

  • Bankadı adı,
  • Ulusun adı
  • Ve doğru olup olmadığı öğrenilebilir.

- Bir önceki yazımız olan En Yüksek Kredi Notu ve En Düşük Kredi Notu Kaçtır? başlıklı makalemizde En az kredi notu, Kredi notu 1900 olan var mı? ve Kredi notu en fazla kaç olur? hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir