«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Hibe Kredi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Hibe Kredi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Hibe Kredi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişebilmesi ve sanayinin canlanması için sunulan bu fırsatta bazı şartlar bulunmaktadır. , başvuru yapacak olan her kişiye aynı şekilde sunuluyor olsa da, sektörlere göre şartlarda farklılık olabilmektedir. KOSGEB şuan için en fazla başvuru alan kurum olarak bilindiğinden dolayı, KOSGEB için hibe kredi şartları aşağıdaki gibi olacaktır.

– KOSGEB kredisini almak için en önemli şart, devlet tarafından verilen kurslara katılmaktadır. Girişimcilik kuru adı olarak düzenlenen bu kurslar, işletme kuracak kişilerin katılması mecburi tutulmuştur. Bu şekilde eğitim düzeyi olmadan işletme kurmak isteyen kişilerin bilinçlenmesi, kişilere gerekli, bilgileri ve alınacak hibe kredinin daha düzenli nasıl kullanılabilir sorusunu açıklaması yapılarak gereksiz harcamaların önüne geçilmesi planlanmıştır.

– Hibe kredi kullanmak istiyorsanız, kullanılacak kredinin nerede kullanılacağını devletin kesin belgelerle bilmesi gerekmektedir. Bu da işletmenizin açık olması, eliniz de işyeri belgelerinizin, açarken harcadığınız miktarın faturalarınızın olması gerekmektedir. Devlet bu şekilde hayali açılacak işletmelerin önüne geçmektedir.

– Diğer bir şart ise, yaşadığınız bölgeye göre değişiklik gösteren cinsiyet faktörü. Erkek girişimcilerin yoğun olduğu ülkemizde kadın girişimcilerin çoğalmasını sağlamak, istihdamı kadın oranında yükseltmek adına devlet bölgelere göre kadın girişimcilere %90 oranında destek vermektedir. Erkek girişimcilerim %10 olarak belirlenmesi, bölgelerin değişiklik göstermesiyle farklılık oluşturmaktadır. Özellikle bu oranlar Doğu Bölgelerimizdeki kadınların girişimciliği artırmak adına belirlenmiştir.

Hibe kredi şartlarını tamamlayıp kullandığınız zaman 3 yıl boyunca bu işletmenizin kapanmaması istenmektedir. Yardım verilen işletmenin kendini geliştirmesi için 3 yıl boyunca açık olması sanayi adına olumlu bir adım olmaktadır.

Hibe Kredi Hangi İşletmelerde Kullanılmaz

Devletten destek alarak finansal açıdan kullanım sağlanamayacak sektörler aşağıdaki gibidir.

  • Hayvancılık, büyük baş ve küçükbaş hayvan alım satımı işleri
  • Emlakçılıkla uğraşan işletmeler ve aracılık işletmeleri
  • Araç kiralama ve satış işleri ile kurulan işletmeler
  • Alkollü içecek satışı, tütün ve tütün ürünlerini kapsayan alım ve satımla ilgili kurulan işletmeler.

Bu alanda faaliyet gösteren işletmeler devlet tarafından verilen hibe kredi sisteminden yararlanması olanaksızdır. Bu fırsattan yararlanmak için bu işletmelerin dışında yapılabilecek işletmelerde kullanılabilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Akbank Direkt Mobil Uygulamadan Kredi Notu Sorgulama başlıklı makalemizde Akbank kredi notu öğrenme, Findeks Risk Raporu ve kredi notu öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *